close
10 ciekawostek o najbardziej znanych miejscach w Warszawie

10 ciekawostek o najbardziej znanych miejscach w Warszawie

Wiele miejsc w Warszawie skrywa tajemnice nieznane nawet jej rodowitym mieszkańcom. Jaką historię kryją w sobie miejsca, które często wielu ludzi mija kilka razy dziennie?

Zwiedzając Warszawę, często nie zastanawiamy się, jakie wydarzenia rozgrywały się w danym miejscu w przeszłości. Tych mało znanych faktów jest tyle, że nie starczyłoby dla nich tablic pamiątkowych. We współpracy z AccorHotels przygotowaliśmy spis 10 ciekawostek na ich temat.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

1. Gdzie znajduje się najstarszy w Warszawie dom mieszkalny?

Przy ulicy Krzywe Koło na Starym Mieście. Powstał on ok. 1350 roku i choć został częściowo zniszczony w czasie II wojny światowej, do dziś zachowały się oryginalne piwnice i mury parteru.

2. Jakie zwierzęta zamieszkały na szczycie Pałacu Kultury?

Sokoły wędrowne. Pierwszą parą, która założyła gniazdo pod iglicą Pałacu Kultury byli Wars i Sawa – stało się to w 1998 roku. Warto wiedzieć, że w piwnicach PKiN na stałe zatrudnione są też koty, które mają nawet swojego opiekuna. 20 kotów ma za zadanie chronić piwnice Pałacu Kultury przed gryzoniami!

3. Który z rynków w centrum miasta przestał pełnić swą pierwotną funkcję?

Rynek Mariensztacki. Obecnie jest to miejsce na romantyczny spacer czy posiłek w chińskiej restauracji. W połowie XIX i w XX wieku Rynek Mariensztacki stanowił centrum handlu na Powiślu.

4. Gdzie znajdowały się dawne Koszary Oddziału Zamkowego Prezydenta RP?

Przy ulicy Bugaj na warszawskim Podzamczu. Zadaniem Kompanii Zamkowej, która działała w latach 1926–1939, była warta przy siedzibie polskiego prezydenta, który mieszkał wtedy w Zamku Królewskim. Kompania Zamkowa pełniła też funkcje reprezentacyjne – uczestniczyła m.in. w uroczystościach z udziałem przedstawicieli innych państw. W 1928 roku została wcielona do Oddziału Zamkowego Prezydenta RP.

5. Który ze znanych warszawskich kościołów powstał w miejscu karczmy?

Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Przed karczmą, nazywaną czerwoną, na terenie zajmowanym obecnie przez kościół pw. Najświętszego Zbawiciela rosły sady i piękne ogrody. W 1901 rok rozpoczęto budowę kościoła jako wotum wdzięczności dla Zbawiciela – budowlę zaprojektował Stefan Szyller, a za realizację był odpowiedzialny Józef Pius Dziewoński (ten sam architekt, który zaprojektował kościół św. Wojciecha na Woli oraz kościół św. Floriana na Pradze). Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela został oddany do użytku wiernym w całości w 1907 roku.

6. Który z wieżowców na Saskiej Kępie miał szklaną elewację?

Wieżowiec przy ul. Waszyngtona 2b projektu Marka Leykama. Mieszkańcy negatywnie ocenili jednak pomysł szklanej elewacji – skarżyli się, że w zimie przemarza i przedostaje się przez nią chłodne powietrze. Obawiali się też, że będą podglądani, dlatego zaklejali szklane ściany gazetami – stąd wzięła się obiegowa, pejoratywna nazwa budynku – „szmatławiec”. W wyniku protestów mieszkańców szklane ściany zamieniono na beton.

7. Która z warszawskich ulic była uważana za zagłębie rozpusty?

O to miano mogło konkurować w XVII i XIX wieku wiele ulic Starego Miasta, jednak najczęściej wymienia się w tym kontekście ul. Rycerską. W XVII wieku trafiały tam kobiety kierowane przez kata, który jako jedyny w mieście mógł rozporządzać losem niewiast trudniących się nierządem. W XIX wieku przy ul. Rycerskiej funkcjonował uważany za „porządny” dom publiczny pani Sadkowskiej –– jego pracownice za dnia pracowały bowiem w szynku.

8. Gdzie w Warszawie można zobaczyć szubienice z czasów II wojny światowej?

Na Woli, przy ulicy Mszczonowskiej. Zginęli tam więźniowie Pawiaka, których rozstrzelano w odwecie za przeprowadzoną w 1942 roku akcję „Wieniec”. Oddziały AK wysadziły wtedy tory kolejowe między Warszawą Zachodnią a Włochami, uniemożliwiając ruch pociągów towarowych.

9. Który z warszawskich hoteli „zagrał” w filmie „Miś”, „07 zgłoś się” i „Kogel-mogel”?

Pięciogwiazdkowy Sofitel Victoria Warszawa, który znajduje się przy ul. Królewskiej 11 – zaraz przy placu Piłsudskiego.

10. W jakiej dzielnicy wybudowano skocznię narciarską?

Na Mokotowie, przy ul. Czerniowieckiej. Wzniesiono ją w 1959 roku i służyła głównie do treningów (przyjeżdżali na nie nawet skoczkowie z Zakopanego), choć odbywały się tu też zawody. Skocznia przestała być użytkowana w latach 90., a w 2011 roku została rozebrana.

11 lipca 20185657Views1Comment

Białoruś: co warto zobaczyć w Mińsku?

Wyjazd na Krupówki – co warto wiedzieć?