close
Co zwiedzić w okolicach Soczi?

Co zwiedzić w okolicach Soczi?

Mały leopard w Sochijskim Parku Narodowym. Źródło: www.en.ria.ruhttp://en.ria.ru

Zimowa Olimpiada w Soczi już niebawem. Dopingowanie narciarzy, łyżwiarzy, hokeistów i skoczków narciarskich z pewnością będzie źródłem wielkich emocji. Mimo to, zachęcamy by oprócz sportów, także się trochę dokulturalnić. Zobaczcie jakie atrakcje czekają na turystów w rejonie Soczi!Zimowa Olimpiada w Soczi już niebawem. Dopingowanie narciarzy, łyżwiarzy, hokeistów i skoczków narciarskich z pewnością będzie źródłem wielkich emocji. Mimo to, zachęcamy by oprócz sportów, także się trochę dokulturalnić. Zobaczcie jakie atrakcje czekają na turystów w rejonie Soczi!

Oto mały przewodnik dla szczęściarzy, którzy będą oglądać Igrzyska Olimpijskie na żywo w Soczi. Wypunktowaliśmy atrakcje kulturalne, które kryją się w okolicy jednego z najpiękniejszych uzdrowisk Kaukazu:

Mały leopard w Sochijskim Parku Narodowym. Źródło: www.en.ria.ruhttp://en.ria.ru1. Wodospady Agurskie – znajdują się ok. 10 km na południe od centrum Soczi, na rzece Agur. Najlepiej zrobić sobie przyjemny spacer i dojść tam na piechotę z położonej na północy miasta dzielnicy zwanej Nizhnyaya Plastunka. Trasa wiedzie wzdłuż wąwozu, przez piękny, gęsty las porośnięty przez lipy, buki i platany. W okolicy Macesty i Chosty rzeka Agur spływa z 30-metrowej wysokości, tworząc 2 zapierające dech w piersiach kaskady wody – Agurskie Wodospady. Siła spadającej wody jest tak wielka, że pod każdym wodospadem utworzyło się dość spore jeziorko.

2. Bolszoj Achun – Duży Achun to mierzący 663 m n.p.m. najwyższy szczyt w nadmorskiej strefie Soczi, na który można się wspiąć idąc po drodze do Agurskich Wodospadów. Na jego szczycie znajduje się 30-metrowa wieża widokowa, z której podziwiać można przepiękną panoramę – kaukaskie góry, błękitne wody Morza Czarnego oraz zieleń wybrzeża harmonijnie splatają się w jedną całość, stanowiąc dowód na to jak piękny i różnorodny jest krajobraz Rosji. Na Achun najlepiej zawitać wieczorem, tuż przed zachodem słońca. Prowadzi tam wybudowana jeszcze w latach 30-tych wygodna, kamienna droga.

3. Oceanarium w Adlerze – największe w całej Rosji i jedno z większych w Europie. Bogaty zbiór ryb i innych morskich stworzeń z całego świata + lokalny akcent: niezwykła kolekcja gatunków, które żyją w słodkich wodach Rosji (jesiotry!).
Adres: Lenin 219A, Adler

4. Delfinarium w Adlerze – jest to druga część wyżej opisanego oceanarium. Przez okrągły rok można tu zobaczyć igraszki delfinów, które pływają w 20-metrowej długości i 6-metrowej głębokości basenie. Show trwa ok. 1 godz.
Adres: Lenin 219A, Adler

5. Ośrodek szkolenia małp – miejsce niezwykłe! Będące własnością Rosyjskiej Akademii Nauk centrum ma za zadanie przygotowywać małpy do roli astronautów. Ponad 2 700 znajdujących się w ośrodku zwierząt odbywa w nim specjalny trening, przyzwyczajając się do specyficznych warunków panujących w kosmosie oraz ucząc się niezbędnych czynności potrzebnych w kosmicznych lotach. Spośród 9 różnych gatunków naczelnych, zdecydowany prym wiodą makaki.
Adres: Vesyoloe 1, Adler

6. Farma pstrągów – największa hodowla ryb w całej Rosji – 131 stawów z pstrągami i 6 z karpiami. Jest to niezwykła i pouczająca gratka zwłaszcza dla dzieci – ryby można karmić, obserwować jak żyją i sporo się o nich dowiedzieć. Za dodatkową opłatą można wypożyczyć wędkę i spróbować złowić zwierzę samemu. Obowiązkowy punkt programu to zakup pysznego, wędzonego pstrąga!
Adres: Forelevaya 45a, Kazachiy Brod – Adler

7. Jaskinia Akhtyrshskaya (Ахтыршская пещера) – unikatowa, bo posiadająca petroglify, czyli wyryte na skałach neolityczne rysunki, stworzone przez naszych prehistorycznych przodków. Obiekt znajduje się w rejonie Adleru, na południe od Soczi.

8. Rezerwat cisów i bukszpanów – znajduje się w Choście, 2 km w górę rzeki Agur. Obszar o powierzchni 300 ha porastają wiecznie zielone drzewa i krzewy – niby niepozornego wzrostu, acz bardzo wiekowe! Cisy to jedne z najwolniej rosnących drzew w przyrodzie – niektóre niewielkie drzewka w tym rosyjskim rezerwacie liczą sobie aż 1000 lat! Chosta z pewnością zainteresuje nie tylko botaników, lecz również historyków. W rezerwacie ukryte są bowiem tajemnicze ruiny twierdzy z XI-XII w.

9. Jaskinie Woroncowa (Vorontsovka, Воронцовские пещеры) – peryferyjna część Soczi, Chosta, jest bardzo górska w charakterze. Z około 400 jaskiń najbardziej na uwagę zasługuje kompleks 3 z nich: Kabanya, Vorontsovskaya i Labirintovaya, które są ze sobą połączone skomplikowaną siecią korytarzy o całkowitej długości 11km. Jest to największy tego typu system podziemnych przejść na Kaukazie – chodząc nimi pokonuje się wysokość aż 240 m!

10. Dagomys – leży również na wybrzeżu, w kierunku północno-zachodnim od Soczi (odległość drogowa zajmuje 16 km, dojazd ekspresówką E97). Jest to stolica rosyjskiej herbaty a także prężnie rozwijające się uzdrowisko. Wysoką jakość tutejszych ziem doceniono już w końcu XIX w. – wtedy bowiem zostało założone działające na użytek dworu cara Mikołaja II wielkie gospodarstwo rolne. Pracujący na nim chłopi i ogrodnicy zamieszkali na specjalnie wybudowanym dla nich osiedlu, które stało się podwalinami Dagomysu. Za ojca dagomyskiej herbaty uważa się Iowa Antonowicza Koszmana, który na początku XX w. zasadził tu pierwsze sadzonki, dowodząc, że roślinę tę spokojnie można uprawiać w rosyjskiej strefie subtropikalnej. W okresie radzieckich sowchozów, który nadszedł po rewolucji październikowej plantacje herbaty zaczęły działać na masową skalę. W Dagomysie działają 2 słynne hotele Olimpijskij” i „Dagomys”, wzniesione w latach 70-tych ubiegłego wieku, gdzie odbywały się wszystkie ważniejsze zloty partyjne oraz sympozja i kongresy naukowe.

11. Rzeka Mzymta (Мзы́мта) – w sezonie wiosenno-letnim można tu wynająć łódki, kajaki, a nawet spróbować raftingu. Mzymta to górska rzeka, mająca swe źródła w Kaukazie, największa spośród rzek zasilających Morze Czarne (89 km długości). Wędrówka wzdłuż jej biegu, przez plantacje herbaty, platanowe lasy oraz kilkusetletnie ruiny fortec jest doskonałą odskocznią, które daje wytchnienie od metropolii Soczi.

12. Wodospad Orekhovsky – drugi co do wielkości po Wodospadach Agurskich, znajduje się na rzece Bezumenka, w miejscu, gdzie wpływa ona do rzeki Soczi. Ma 27 m wysokości i jest najłatwiej dostępny spośród atrakcji Parku Narodowego Soczi (Sochi National Park, Сочинский национальный парк ).

13. Wodospad Azhek – kolejny znajdujący się na terytorium Parku Narodowego Soczi. W porównaniu z powyższymi kaskadami jest niewielki (9,5 m wysokości), jednakże wcale nie mniej urokliwy. Niestety (a może wręcz „stety”) jest to miejsce rzadko uczęszczane przez turystów i bardzo trudno tu trafić bez dobrej mapy, czy wręcz lokalnego przewodnika.

14. Park Narodowy Soczi (Sochi National Park, Сочинский национальный парк ) – jest drugim najstarszym tego typu rezerwatem przyrody w Rosji, założonym w 1983 r. Jego powierzchnia wynosi prawie 2 000 km², geograficznie rozciąga się od wybrzeża Morza Czarnego po góry Kaukazu, od terytorium Abchazji na południu, po miasta Magri i Shepsi na północnym zachodzie (z terytorium Parku są oczywiście wyłączone obszary miejskie). W godle rezerwatu znajduje się żubr kaukaski (Bison bonasus caucasicus), zwany inaczej górskim – nieco mniejszy od naszego żubra nizinnego z Białowieży. Zwierzę niemal wyginęło w latach 20-tych ubiegłego wieku; obecnie trwają jednak usilne prace nad odtworzeniem gatunku, m.in. krzyżując go z mniejszymi osobnikami żubra nizinnego, których jest znacznie więcej niż górskich. Innym fantastycznym stworzeniem żyjącym na tym chronionym obszarze jest lampart perski, zwany inaczej kaukaskim. W 2009 r. sprowadzono z Turkmenistanu 2 samce, zaś rok później 2 samice z Iranu. W zeszłe lato jedna para doczekała się potomstwa – są to pierwsze od 50 lat urodzone w Rosji kocięta leoparda!

15. Forteca Godlik – oddalona o 58 km drogi drogowej na północny zachód od Soczi; znajduje się w Chemitokvadzhe, należącego do dystryktu Łazariewskoje. Ta bizantyjska budowla pochodzi z IV-V w. n.e., a do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie fragmenty muru obronnego oraz wieże.

16. Świątynia Łoo – kolejna budowla z bizantyjskich czasów, a dokładnie z X-XII w., potem przebudowana w XIV w., by w końcu stać się fortecą obronną. Jej doskonałe strategiczne położenie na wzgórzu, 1,5 km od wybrzeża, gwarantowało jej niedostępność dla obcych wojsk.

Dowiedz się więcej na temat historii czarnomorskiego kurortu oraz Krasnajej Polany, gdzie będą odbywały się konkurencje narciarskie w czasie Zimowej Olimpiady 2014!

Przeczytaj również o ważnych soczijskich zabytkach i parkach oraz pomnikach!


Booking.com
Złote Runo i strzegący je smok - piękna ilustracja mitu o Jazonie i Argonautach. Źródło: www.2do2go.ru

Ciekawe pomniki w Soczi

Mapka miasteczka olimpijskiego w Soczi

Park i wioska olimpijska w Soczi