close
Park i wioska olimpijska w Soczi

Park i wioska olimpijska w Soczi

Mapka miasteczka olimpijskiego w Soczi

Zaprojektowano je w południowej części miasta – w Adlerze, tuż przy czarnomorskiej plaży.

Zaprojektowano je w południowej części miasta – w Adlerze, tuż przy czarnomorskiej plaży.

Geograficznie rejon ten nazywany jest Niziną Imeretinskaya (Nizhneimeretinskaya Bukhta) i do 2007 r., kiedy to rozpoczęły się prace nad budową parku i wioski olimpijskiej, znajdowały się tam jedynie pojedyncze wille i wielkie połacie niezagospodarowanego terenu. Na obszarach tych żyło i gniazdowało dużo ptaków, stąd liczne protesty ekologów i miejscowej ludności przeciwko Olympstroy, czyli Rosyjskiemu Komitetowi Olimpijskiemu. Na szczęście po burzliwych dyskusjach, obie strony doszły do porozumienia – Olympstroy obiecał utworzyć w tym miejscu rezerwat ornitologiczny (więcej na jego temat tutaj http://ornitoparksochi.ru/).

Park olimpijski ma kształt koła, zaś najważniejsze jest to, że mieszczą się w nim wszystkie hale sportowe, gdzie będą odbywać się konkurencje nie-alpejskie. Wszystkie obiekty zaprojektowano wokół głównego Placu Medali, dzięki temu przejście z jednego do drugiego budynku nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut.

duze - Mapka miasteczka olimpijskiego w Soczi

Na zdjęciu zamieściliśmy plan parku, na którym można zidentyfikować najważniejsze jego obiekty:

1. Olimpijskij Stadion „Fiszt” – odbędzie się tutaj ceremonia otwarcia i zamknięcia Igrzysk. „Fiszt” może pomieścić 45 000 osób. Koszt jego budowy wyniósł ponoć 65 milionów dolarów. Inspiracją dla architektów stała się jedna z gór Kaukazu – Fiszt (2867 m n.p.m.), która charakteryzuje się bardzo ciekawym, kolistym, przypominającym atol kształtem. Wielu naukowców uważa, że w czasach prehistorycznych szczyt był wyspą na pradawnym Oceanie Tetydy.

2. Mała ledowaja ariena „Szajba” – będą się tu zmagać hokeiści. Pojemność – 7 000 osób.

3. Ledowyj dworiec „Bolszoj” – kolejny, nieco większy, stadion hokejowy – 12 000 widzów.

4. Kiorlingowyj centr „Ledianoj Kub” – czyli jak sama nazwa wskazuje „Kostka”(„Cube”). W tym miejscu, mogącym pomieścić 3 000 widzów, będzie można dopingować curlingowców.

5. Adler Ariena – 8 000 osób będzie mogło tutaj kibicować panczenistom.

6. Dworiec zimniego sporta „Ajsberg” – będą w nim jeździć łyżwiarze figurowi oraz short-trackowcy. Pojemność – 12 000 osób.

7. Plac Medali

8. Odkryte lodowisko, na którym będzie można jeździć na łyżwach na świeżym powietrzu.

9. Tematyczny park olimpijski

10. Wioska olimpijska – a w niej wielki hotel dla olimpijczyków i paraolimpijczyków oraz nowoczesne centrum medyczne.

Po zakończeniu Olimpiady w Soczi, park ma się stać własnością miasta, zaś na stadionach i sportowych arenach będą organizowane koncerty, spektakle i ważne eventy kulturalne. Miasto myśli też nad postawieniem na tych terenach nowych hoteli i rozwinięciu infrastruktury turystycznej.

Spektakularnym pomysłem ma być pierwszy w Rosji tor do wyścigów Formuły 1, którego otwarcie początkowo zaplanowano na Grand Prix Rosji 2014, jednak wiele czynników wskazuje, iż nastąpi to dopiero w 2015 r. Trasa wyścigowa ma długość 5,9 km i biegnie wokół Parku i Wioski Olimpijskiej. Wszystko kosztowało ponoć ponad 200 milionów dolarów.

Poza tym nie zapominajmy, że Rosja organizuje Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2018 r., Soczi zaś będzie jednym z miast gospodarzy.

Dojazd do Parku Olimpijskiego w Soczi:

Wraz z Wioską Olimpijską wybudowane zostały 2 nowe stacje kolejki: „Imeretinskaya” i „Park Olimpijski”. Odległość drogowa z centrum Soczi wynosi ok. 35 km – jedzie się doskonałą ekspresówką E97, wytyczoną malowniczo wzdłuż wybrzeża. Dla niezmotoryzowanych uruchomiono specjalne linie autobusów, które prędko zawiozą kibiców do celu.

Lotnisko w Soczi właściwie znajduje się w Adlerze – tuż obok niego biegnie ulica Mira Kostromskaya, którą jedziemy w kierunku wybrzeża Morza Czarnego, by po chwili znaleźć się na E97, a następnie po 7 km w Wiosce Olimpijskiej.

Maskotki Olimpiady w Soczi - miś polarny, śnieżna pantera i zajączekOlimpijskie ciekawostki:

  • Medale na Olimpiadę w Soczi zaprojektowała firma jubilerska „Adamas” z Moskwy. Do ich wyprodukowania potrzebne były 3 tony czystego złota, 2 tony srebra oraz 700 kilogramów brązu.
  • Maskotki Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi to niedźwiedź polarny Bely Mishka, zajączek Zaya i pantera śnieżna (bądź lampart kaukaski, który jest dumą Parku Narodowego Soczi). Wszystkie zwierzęta naturalnie występują na obszarze Rosji, jest to więc także swoiste promowanie narodowej fauny kraju.
  • Spośród 98 konkurencji sportowych na Olimpiadzie w Soczi po raz pierwszy będzie można oglądać:
  1. skoki narciarskie kobiet
  2. slopestyle na nartach oraz desce – czyli wykonywanie rozmaitych ewolucji i akrobacji: skoki, rotacje, pokonywanie przeszkód (jibbing). Snowboardowcy określają go też inaczej mianem „freestyle”, zaś narciarze – „freeskiing”.
  3. halfpipe na nartach – czyli skoki na rampie.
  4. slalom specjalny na snowboardzie
  5. różne rywalizacje drużynowe (w saneczkarstwie oraz łyżwiarstwie figurowym)
  6. sztafeta mieszana biathlonistów i biathlonistek

Mały leopard w Sochijskim Parku Narodowym. Źródło: www.en.ria.ruhttp://en.ria.ru

Co zwiedzić w okolicach Soczi?

Okhta-Park pod Petersburgiem

Stacje narciarskie w okolicach Moskwy i Sankt Petersburga