close
Włochy (Italia) – trzeba zobaczyć!

Włochy (Italia) – trzeba zobaczyć!

Rzym Koloseum

Włochy to kraj pełen atrakcji. Mało kto, gdy choć raz tam zawitał, nie chce powrócić. A jest co oglądać. od bogatej północy i zachwycającej Wenecji, poprzez Toskanię i Umbrię pachnące winem, cyprysami i lawendą aż do południa, ze stolicą Rzymem, zaskakującym Neapolem, starożytnymi Pompejami i cudownie klimatycznymi małymi miasteczkami ulokowanymi na wzgórzach i w dolinach.

Jest też Sycylia piękna i niebezpieczna oraz inne zachwycające wyspy. Każde z tych miejsc warto zobaczyć i poznać Włochy od podszewki odwiedzając miejsca stojące nieco na uboczu turystycznych tras ale z prawdziwą włoską naturą.

To właśnie w takich „nieodkrytych’ zakątkach można usłyszeć prawdziwych Włochów, napić się przepysznej kawy w lokalnej kawiarence, zerknąć na grające w piłkę dzieciaki na podwórkach czy zobaczyć jak kobiety robią przed domem makaron. Wszędzie, absolutnie wszędzie, w całej Italii, w każdej, nawet najmniejszej kawiarence serwują niesamowitą kawę i wszędzie można dostać najpyszniejsze dania ze świeżych składników.

Trudno pisać cokowiek o tym kraju, tam trzeba po prostu pojechać i zwiedzać, zwiedzać, zwiedzać!

A teraz trochę faktów.

Stolica:Rzym (Roma)
Powierzchnia:301 230 km2
Zjednoczenie Włoch:17 marca 1861
Ludność: 57 998 353
Włochy dzielą się na 20 regionów, 95 prowincji i 8092 komun.
Waluta:Euro (EUR, €)
Język:włoski
Nr.kierunkowy:+ 39
Strefa czasowa:UTC +1
Domena:.it
Napięcie:220V
Najwyższy szczyt: Mont Blanc (4807 m npm)
Główne miasta: Mediolan, Turyn, Neapol, Palermo
Klimat: ciepły śródziemnomorski
Informacja zdrowotna: nie jest wymagane żadne świadectwo szczepień, natomiast zaleca się ubezpieczenie od kosztów leczenia.

Państwo włoskie leży na Półlwyspie Apenińskim, w związku z czym aż 80% jego powierzchni stanowią góry. Przez całą dłlugość kraju biegną Apeniny, a najwyższym szczytem jest Corno Grande (2912 m n.p.m.). W Włoszech są czynne wulkany: Wezuwiusz (na Półwyspie Apenińskim), Etna (Sycylia) oraz Stromboli i Vulcano na Wyspach Liparyjskich. Nizina Padańska to największa obszarowo płaska powierzchnia, stanowiąca północno-wschodnie Włochy.

Z trzech stron Włochy otaczają wody Morza Sródziemnego, akweny: Morza Adriatyckie, Jońskie, Liguryjskie i Tyrreńskie. Włochy graniczą z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Całkowita granica lądowa tego państwa ma długość 1.932 km , włoskie wybrzeża ciągną się przez 7.600 km. Włoch w swym terytorium zawierają dwa państwa-enklawy: San Marino i Watykan. Ppopularne wyspy: Capri, Elba, Ischias, Wyspy Liparyjskie oraz Sycylia. Na granicy włosko–francuskiej, w paśmie alpejskim, znajduje się najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc. W części włoskiej liczy on sobie 4765 m n.p.m., a nazywa sie Mont Blanc de Courmayeur.

Italia to kraj o ciepłych i suchych latach oraz łagodnych zimach. W rzeczywistości włoski klimat jest o wiele bardziej zróżnicowany. Alpejskie zimy są mroźne i długie – śnieg może tu spaść już nawet we wrześniu, natomiast latem panuje tu lekki chłód.. Natomiast na południowym wybrzeżu panuje klimat sródziemnomorski, co zachęca do odwiedzenia tych miejsc przez cały rok.

Ze względu na dobrze zorganizowaną turystykę, Włochy znajdują się w czołówce najchętniej odwiedzanych krajów Europy. Zbudowano tam ogromna ilość obiektów noclegowych, różnorodnych restauracji oraz barów i klubów nocnych.

Włochy znane są z olbrzymiej kolekcji dzieł sztuki zgromadzonych w różnych kościołach, galeriach i pałacach, powstałe przez wybitnych artystów m.in. Leonardo da Vinci czy Michał Anioł.

Ze względu na upały panujące latem, podróż do Włoch najlepiej zaplanować na przełom kwietnia i maja lub września i października. W południe na ulice wyludniaja sie a sklepy sa zamykane, bo panuje tam ogólnie przyjęta sjesta. Za to nocą ożywają ulice, knajpki i restauracje.

Temperatura powietrza

Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Rzym 15,4° 8,2° 8,8° 11° 12,7° 17° 20,3° 23,6° 23,6° 21,4° 17,6° 12,7° 9,°
Mediolan 11,6° 1,6° 3,3° 10,5° 15,4° 19,2° 22° 21,4° 18° 12,1° 2,2°
Wenecja 12,7° 2,7° 4,4° 8,2° 12° 17° 20,3° 22,5° 22° 19,2° 13,8° 7,6° 3,8°
Palermo 18,7° 12° 12,7° 14° 15,4° 18,7° 22,5° 25,8° 26,3° 24° 21° 16,5° 14°

Klimat Włoch

Włochy położone są w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego.

Średnia miesięczna temperatura powietrza kształtuje się nasępująco:
– styczeń 13°C – południe
– styczeń 0°C – Nizina Padańska
– lipiec 23-25°C – południe

Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 2000 mm na zboczach Alp do 400 mm na południu kraju. Najwyższe opady rzędu 3400 mm rocznie, notuje się na południowych skłonach Apeninu Liguryjskiego. Większość opadów notowana jest na wiosnę i jesień z wyjątkiem Sycylii, gdzie maksimum opadowe przypada na zimę.

Materiał źródłowy: Popularna Encyklopedia Powszechna. Kontynenty i Państwa – Europa. Grupa Wydawnicza Bertelsmann. Warszawa 2000

Cło, wizy, paszport

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Włoskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie z uwagi na zasady polityki bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. Dodatkowe informacje w wersji elektronicznej są dostępne na stronie internetowej MSZ: www.msz.gov.pl w dziale Informacje konsularne – „Informacje dla obywateli polskich wyjeżdżających do innych krajów UE/EOG”. Turystów i pielgrzymów udających się do Rzymu i okolic odsyłamy do strony internetowej www.inforoma.info zawierającej wiele praktycznych informacji dotyczących m.in. możliwości zakwaterowania, środków komunikacji miejskiej czy też zwiedzania miasta.

Z dniem 30 kwietnia 2006 r. (zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2004/38/WE z 29 kwietnia 2004 r.) w przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności, poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu uzyska też członek rodziny obywatela UE nie mający unijnego obywatelstwa, niezależnie od jego przynależności państwowej.

Pobyt powyżej 90 dni. Prawo pobytu na okres przekraczający trzy miesiące uzyskują obywatele UE:

• zatrudnieni lub prowadzący działalność gospodarczą w goszczącym państwie członkowskim;

• mający wystarczające środki utrzymania dla siebie i członków swojej rodziny, aby nie stanowić podczas swego pobytu obciążenia dla systemu pomocy społecznej goszczącego państwa członkowskiego, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne;

• przybyli do goszczącego państwa członkowskiego w celu podjęcia nauki, w tym szkolenia zawodowego, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne i środki finansowe na swoje utrzymanie.

W przypadku takiego pobytu po 30 kwietnia 2006 r. państwa członkowskie mogą wymagać od obywateli UE jedynie zarejestrowania się w urzędzie właściwym dla miejsca pobytu i uzyskania dowodu zarejestrowania się. Planując pobyt dłuższy niż 3 miesiące, należy wystąpić do komendy policji (Questura) o kartę pobytu. Aby ją uzyskać, trzeba udowodnić legalne zatrudnienie we Włoszech lub posiadanie stałego źródła dochodu powyżej minimum socjalnego (ustalane na początku każdego roku – ok. 5000 EUR rocznie) oraz ubezpieczenia zapewniającego pokrycie kosztów leczenia. Zanim obywatel polski wystąpi o pozwolenie na pobyt w celu wykonywania pracy, włoski pracodawca musi uzyskać zgodę urzędu pracy na zatrudnienie (patrz również http://www.milanokg.it/; szczegóły: http://www.welfare.gov.it/EaChannel/PrimoPiano/lavoratorineocomunitari.htm).

Nie ma ograniczeń przy wwozie pieniędzy, ale w przypadku dużych sum podczas kontroli granicznej mogą być wymagane dodatkowe wyjaśnienia. Wywieźć w gotówce można do 10 tys. EUR. Przywóz zwierząt domowych. Od 1 października 2004 r. zwierzęta domowe towarzyszące właścicielom w podróży do państw Unii Europejskiej muszą mieć paszporty, co jest wymogiem prawa unijnego. Do wyrobienia paszportu z emblematami UE potrzebne są dokumenty zawierające dane o właścicielu oraz informacje na temat zwierzęcia. Niezbędne jest także przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach zwierzęcia i przebytych chorobach. Zwierzę musi mieć identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia będzie odnotowane w paszporcie. Paszporty wydają lecznice weterynaryjne, których spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Te same zasady obowiązują w podróżach z psami i kotami do sąsiednich państw nie należących do UE, ale mających te same standardy ochrony przed wścieklizną, tzn. do Watykanu i San Marino.

Kuchnia

Włochy są ojczyzną spaghetti, pizzy i ravioli. We włoskim menu jest wiele warzyw i przypraw, ale najpopularniejsza jest na tym obszarze pizza z dodatkami wedle zainteresowań kulinarnych. W restauracji zamówimy z pewnością różne rodzaje pasty, spaghetti z sosem bolognese, napoli, a także lasagnę, tortelini (pierożki z nadzieniem mięsnym lub serowym), risotto lub Minestrone (zupa na bazie warzyw: cukinii, marchwi, fasolki). Większość potraw może być z dodatkiem włoskich serów, jak mozarella, parmezan, gorgonzola oraz mascarpone – stosowany jako deser lub dodatek do deserów. Jeśli chodzi o słodkości, znane są włoskie lody oraz tiramisu (biszkopt nasączony espresso, przełożony mascarpone i posypany czekoladą). Do tego idealna jest kawa espresso podawana ze szklanką wody i włoskiego wina (Soaves, Valpolicella, Chianti lub Lambrusco).

Pamiątki

Z każdego regionu Włoch można przywieźć charakterystyczną pamiątkę. I tak na przykład z Wenecji będzie to maska wenecka, którą zakłada się podczas karnawału, kolorowe szkło czy koronki, a z Rawenny wyroby ceramiczne. Tradycyjną pamiątką jest oczywiście butelka jednego z dobrych włoskich win lub innego alkoholu, jak likier cytrusowy Limoncchino. Do tego warto przywieźć włoskie antyki lub biżuterię.

Zalecane szczepienia, higiena

We Włoszech nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane szczepienia. Osoby płacące składki na NFZ mają prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza we Włoszech, należy zabrać dokument potwierdzający ubezpieczenie, tzn. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zastąpiła dotychczasowy druk E 111. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest bezpłatna. Jeśli lekarz zleci badania specjalistyczne, pobierana jest zryczałtowana opłata, ustalana niezależnie przez władze każdego regionu. W nagłych przypadkach i w dni wolne od pracy można zgłaszać się do przyszpitalnych ambulatoriów. Jeśli lekarz stwierdzi, że sytuacja wymagała pilnej interwencji, świadczenie jest bezpłatne. Obywatele polscy podejmujący studia we Włoszech są uprawnieni do korzystania ze wszystkich usług medycznych niezbędnych do tego, by stan ich zdrowia nie pogorszył się przez okres studiów. To oznacza, że mogą leczyć się nie tylko w przypadkach nagłych (jak turyści), ale otrzymują pomoc w każdej potrzebie zdrowotnej (np. w chorobie przewlekłej), mogą wykonać na koszt ubezpieczalni niezbędne badania okresowe lub korzystać z porad lekarzy specjalistów. Wyjeżdżając, należy zabrać ze sobą wystawione przez NFZ zaświadczenie o ubezpieczeniu na druku E128. We Włoszech można korzystać ze świadczeń placówek państwowej służby zdrowia (Servizio Sanitario Nazionale, S.S.N.). Listę tych placówek można uzyskać w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale). W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów (Servizio di guardia turistica, Servizio di guardia medica estiva). Opłaty za świadczenia zdrowotne: wizyta u lekarza – do 36 EUR (za poradę lub badanie). Leczenie szpitalne jest bezpłatne, chyba że pacjent wybierze salę o podwyższonym standardzie. Za niektóre leki na receptę trzeba zapłacić wyłącznie niewielką opłatę ryczałtową (do 3,10 EUR), za pozostałe trzeba zapłacić pełną lub częściową cenę (na pełną odpłatność wskazuje słowo ticket na rachunku). Zniżki lub całkowite zwolnienie z opłat przysługują m.in. niepełnosprawnym, dzieciom do lat 6, niewidomym i głuchoniemym, przewlekle chorym oraz kobietom w ciąży. Do wystawienia recepty objętej refundacją uprawniony jest lekarz praktykujący w państwowej służbie zdrowia. Niezbędnymi dokumentami do uzyskania zwrotu kosztów leczenia są oryginały rachunków, dowody zapłaty i metki z ceną z opakowań lekarstw. Numer pogotowia ratunkowego – 118. Koszty transportu powrotnego do Polski ponosi pacjent. Informacje można uzyskać w lokalnych urzędach ds. opieki zdrowotnej – Azienda Sanitaria Locale (ASL). Instytucja łącznikowa: Ministero della Salute, DG RUERI Ufficio II, Piazzale dell’Industria, 20, 00144 Roma, Italia.

Historia

2000 lat p.n.e. na Półwysep Apeniński przybyli pierwsi osadnicy z Europy centralnej, a także z Azji. Mitologiczna data założenia Rzymu to rok 753 p.n.e. i mniej więcej od tego momentu właśnie Grecy zaczęli kolonizować południowe Włochy. W 510 r. p.n.e. Rzym zdobywa status republiki. III w. w dziejach włoskich jest okresem wojen punickich, a od II w. zaczyna się ekspansja Rzymu na tereny wokół Morza Śródziemnego. W I w. p.n.e. mają miejsce dwa legendarne wydarzenia – powstanie Spartakusa w latach 73 – 71 p.n.e. i zabójstwo Juliusza Cezara w 44 r. p.n.e. Potem Rzym wkracza w nową erę po narodzeniu Chrystusa, która to era uznawana jest za złoty wiek w dziejach Włoch (brak wojen i utrzymywanie podbitych terenów pod władzą Rzymu). W 393 r. następuje podział Cesarstwa Rzymskiego na Wschodnie (ze stolicą w Konstantynopolu) i Zachodnie (ze stolicą w Rzymie). W 476 dochodzi do upadku zachodniego cesarstwa. Historycy spekulują, szukając przyczyn zmian, jakie doprowadziły do rozłamu tak świetnej cywilizacji. W 800 r. na skutek próśb papieskich, na tron Italii wstępuje Karol Wielki, ustanawiając cesarstwo karolińskie trwające do połowy IX w. Kolejnym ważnym wydarzeniem jest spór cesarstwa i papiestwa o inwestyturę, rozpoczęty przez cesarza Henryka IV w 1076 r. trwający przez 200 lat. Ostatecznie, w połowie XIII w. konflikt zwyciężyło papiestwo. To także czas rywalizacji pomiędzy księstwami włoskimi. W XVI w. Rzym na nowo króluje, jeśli chodzi kulturę i sztukę renesansu. Staje się głównym ośrodkiem intelektualnym. Włochy w XVI w. to również dominacja hiszpańska w kraju, która z czasem przerodziła się z kolei w dominację austriacką. Zmienił to dopiero ruch wyzwoleńczy Młodych Włochów w połowie XIX w. Zjednoczenie Włoch, kiedy Rzym staje się stolicą, następuje w 1870 r. Początek XX w. to dla Włoch przyłączenie się do wojsk alianckich podczas I Wojny Światowej i początek faszyzmu Mussoliniego. Podczas II Wojny Światowej Włochy walczą u boku Niemiec. Wraz z Francją, RFN’em, Belgią, Holandią i Luksemburgiem 9. maja 1950 r. tworzą podwaliny Unii Europejskiej pod postacią Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. W 1957 r. Włochy wraz z sześcioma innymi państwami podpisują Traktat rzymski, zakładając Wspólny Rynek. Lata pięćdziesiate są latami „cudu ekonomicznego”, ale już w latach sześćdziesiątych na terenach Wenecji i Florencji mają miejsce powodzie przynoszące olbrzymie straty. W latach dziewięćdziesiątych ujawniają się skandale korupcyjne. W tym czasie Włochy przygotowują się również do przyłączenia się do Europejskiej Unii Monetarnej, co następuje w 2002 r. Ustrój panujący na Półwyspie Apenińskim to republika.


Booking.com
17 czerwca 20107302Views
Żaglowiec Joanna Saturna

Coraz bliżej do zlotu Baltic Sail Gdańsk 2010

Krutynia w Nowym Moście Author:Piotr Tysarczyk

Szlak kajakowy Krutyni – skrócony opis szlaku