close

Zalew Bagry w Krakowie

Bagry to drugi co do wielkości zbiornik wodny na obszarze Krakowa, idealne miejsce na plażowanie zaraz po pracy!

Żeglując po Bagrach...
Żeglując po Bagrach… (źródło: fanpage Klubu Żeglarskiego Horn w Krakowie)

Bagry to drugi co do wielkości zbiornik wodny na obszarze Krakowa, powstały w 1945 r. wskutek zalania dawnej kopalni żwiru i gliny. Żwir pozyskiwano tu jeszcze przed II wojną światową, kiedy to w rejonie Płaszowa rozwinął się przemysł kolejowy. Wraz z końcem II wojny światowej Niemcy, którzy kontynuowali eksploatację tych surowców, musieli opuścić Kraków, więc zatrzymali pompy, zalewając nieckę wodą.

Nad zalewem Bagry każdy znajdzie coś fajnego dla siebie. Wypoczywanie, plażowanie (3 plaże), kąpiele (uwaga na czasem nierówny grunt!), pływanie łódką czy kajakiem (2 przystanie wodne) oraz gra w piłkę plażową na piasku to tylko nieliczne z przyjemności jakie oferuje nam ten krakowski azyl wodny. Plaża Bagry leży na północno-wschodnim brzegu, a nieco powyżej niej jest strzeżone, otoczone dwoma pomostami kąpielisko. Nie brakuje sezonowych punktów gastronomicznych.

Wakeboarding nad Bagrami w Krakowie
Wakeboarding nad Bagrami w Krakowie (źródło: fanpage Wake Point Kraków Bagry)

W części północno-zachodniej od niedawna działa Wake Point Kraków Bagry, który oferuje naukę wakeboardingu, wypożyczenie sprzętu, sklep, a także bar i organizowanie imprez. Fajny, wakacyjny klimat z plażą, leżakami i chill-outową muzyką w tle. Można także spróbować jazdy na nartach wodnych.

Zbiornik jest na tyle duży, aby można było po nim żeglować – zajmuje się tym klub żeglarski Horn (adres: Kozia 22 – w północno-wschodniej części Bagrów, tel.: 603 740 356), który jest równocześnie ośrodkiem szkoleniowym. Można tu wypożyczyć łodzie typu Omega, Optimist, niewielkie jachty oraz deski windsurfingowe, kajaki i rowery wodne. Nieopodal, na końcu znajdującego się we wschodniej części cypla mamy przystań żeglarską AZS Kraków oraz Harcerski Klub Żeglarski „SWAT”. Co roku odbywają się tu różne wersje Żeglarskich Mistrzostw Małopolski oraz wiele innych rodzajów regat.

Bagry przyciągają również wędkarzy – PZW Kraków regularnie zarybia staw. Występują tu karpie, liny, karasie, płocie, leszcze oraz drapieżniki: sandacze, szczupaki, okonie i węgorze. Brzegi akwenu porastają trzciny i pałki, co daje schronienie licznym ptakom, m.in. rzadkiemu perkozowi rogatemu i zausznikowi oraz płazom i gadom: rzekotce drzewnej, kumakowi nizinnemu, traszce, zaskrońcowi i jaszczurce żyworódce.

Co prawda słyszy się liczne narzekania, że miasto, które jest właścicielem terenów wokół akwenu, od lat 60-tych XX w. nie czyni żadnych inwestycji, aby polepszyć stan obiektów rekreacyjnych, że przebieralnie są stare i obskurne, że nie ma ładnych alejek spacerowych, a wokół porozrzucane są śmieci, itd. Owe opinie są jednak mocno przesadzone – może Bagry nie wygrałoby konkursu na polskie kąpielisko roku, jednak z pewnością można tu fajnie wypocząć i porobić coś ciekawego. No i nie zapominajmy, że jest oczywiście sporo planów modernizacji akwenu (w ramach budżetu obywatelskiego), które być może sfinalizują się już w tym roku.

Powierzchnia Zalewu Bagry: 31,4 ha; ok. 1200 m długości i 400 m szerokości

Głębokość: średnia – mniej niż 6 m; max. ok. 10 m

Adres: Bagry znajdują się w obrębie dzielnicy XIII – Podgórze, pomiędzy ulicami Wielicką a Lipską (4 km od centrum Krakowa). Tuż przy południowym brzegu jeziora biegnie linia kolejowa pociągów dalekobieżnych (stacja Kraków Płaszów).

Dojazd:
Autobusem linii 107, 143, 243 („Dworcowa”), 123, 125, 158, 185, 221, 605 („Surzyckiego”), 127 („Płaszów Szkoła”), 301, 643 („Dworzec Płaszów”).
Tramwajem linii 3, 6, 9, 11, 13, 20, 23, 24, 50, 69 („Saska”, „Dworcowa”, „Rzebika”, „Mały Płaszów”).

Więcej:
www.wakeparkkrakow.pl
www.kz.hornkrakow.pl

Grecja znana i nieznana: zobacz, które miejsca warto odwiedzić

Zalew Nowohucki w Krakowie