close
Wakacje 2015 – jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić w tym roku?

Wakacje 2015 – jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić w tym roku?

Los Glaciares w Argentynie w okolicy El Chaltén (źródło: Lonely Planet)

Przywitaliśmy już Nowy Rok 2015 z wielkim hukiem, teraz pora na podróże. Jeśli jeszcze nigdzie nie wyjeżdżaliście w tym roku, czas to szybko zmienić. Wraz z Lonely Planet przygotowaliśmy dla Was listę najpopularniejszych miast na rok 2015. Część z nich świętuje swoje okrągłe urodziny, część organizuje światowe wystawy, festiwale czy konkursy, część otwiera nowy budynek lub linię kolejową.

Przywitaliśmy już Nowy Rok 2015 z wielkim hukiem, teraz pora na podróże. Jeśli jeszcze nigdzie nie wyjeżdżaliście w tym roku, czas to szybko zmienić. Wraz z Lonely Planet przygotowaliśmy dla Was listę najpopularniejszych miast na rok 2015. Część z nich świętuje swoje okrągłe urodziny, część organizuje światowe wystawy, festiwale czy konkursy, część otwiera nowy budynek lub linię kolejową.

Los Glaciares w Argentynie w okolicy El Chaltén (źródło: Lonely Planet)1. Waszyngton – w tym roku miasto obchodzi 150-tą rocznicę śmierci Abrahama Lincolna, co oznacza ogromną ilość wystaw poświęconych pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, wraz z do tej pory nigdy nie pokazywanymi artefaktami. Waszyngton to także Biały Dom oraz kompleks muzeów i ośrodków badawczych Smithsonian.

2. Mediolan – pomiędzy majem a październikiem odbędzie się tu światowa wystawa EXPO 2015, której tematem przewodnim ma być jedzenie i picie. Miejsce ekspozycji będzie liczyć 1,1 mln m² i ma być rozplanowane tak jak miasta Starożytnego Rzymu.

3. Wiedeń – stolica Austrii będzie pod koniec maja 2015 r. gospodarzem tegorocznego konkursu Eurowizji.

4. El Chaltén w Argentynie – w tym roku świętuje swe 30-te urodziny. Mimo młodego wieku, miejscowość w Patagonii dorobiła się już roboczego tytułu „południowoamerykańskiej stolicy trekkingu”. W pobliżu znajduje się drugi co do wielkości (po Antarktydzie) lodowy obszar na świecie – Park Narodowy Los Glaciares.

5. Toronto – tegoroczny gospodarz XVII letnich Igrzysk Panamerykańskich (Olimpiada dla krajów Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej) poczynił wiele innowacyjnych zmian, by pobyt i przemieszczanie się w mieście były przyjemne, wygodne i szybkie. Jednym z rozwiązań, które warto nadmienić jest stworzenie super szybkiej kolei Union Pearson Express Train, która przewiezie podróżujących z lotniska do centrum miasta w 25 minut!

6. Płowdiw – drugie co do wielkości miasto Bułgarii z roku na rok odkrywa i udostępnia coraz więcej zabytków – a to antyczny, rzymski amfiteatr, a to starówkę i muzea.

7. La Valetta – 450-ta rocznica Wielkiego Oblężenia MaltyGreat Siege (1565 r.), które miało kluczowy wpływ na zahamowanie rozwoju Imperium Osmańskiego oraz otwarcie zaprojektowanych przez światowej sławy architekta Renzo Piano nowoczesnych bram miejskich to dwie ważne uroczystości, które tego roku z pewnością przyciągną do stolicy Malty tłumy turystów.

8. Chennai – dawniej znane jako jako Madras (nazwa nadana w dobie Imperium Brytyjskiego). Indyjskie miasto w tym roku otwiera szybką linię kolejową Chennai Metro Rail, co znacznie zwiększy komfort podróżowania po południowej części Indii, których Chennai jest uważana za stolicę.
Jeśli planujesz w tym roku odwiedzić dawną Perłę Imperium Brytyjskiego lub inne kraje Azji, może zainteresują Cię promocyjne loty Czech Airlines i Finnair na stronie www.kupon.pl?

9. Salisbury – angielskie miasteczko nieopodal kamiennych kręgów Stonehenge ma w swojej katedrze prawdziwy skarb – oryginalny egzemplarz Magna Carta, czyli Wielkiej Karty Swobód wydanej w 1215 r. przez króla Jana bez Ziemi, ograniczającej królewską samowolę i umacniającą prawa baronów, duchowieństwa oraz możnych. W tym roku przypada jej 800-lecie, które ma być uświetnione specjalnie dedykowanymi wystawami i prelekcjami, koncertami oraz festiwalem kwiatowym.

10. Zermatt – miasto w Alpach austriackich, u stóp najwyższego szczytu Matterhorn (4478 m n.p.m.) w tym roku świętuje 150-tą rocznicę jego zdobycia. Brytyjski alpinista, Edward Whymper, po ośmiu nieudanych próbach wspięcia się na Matterhorn, w 1865 r. w końcu poprowadził zwycięską wyprawę (niestety przy zejściu 4 z 7 członków jego załogi straciło życie spadając w przepaść). Zermatt przygotowało na te okazję inscenizację ekspedycji, teatry oraz wiele innych uroczystych wydarzeń.

Widok z lotu ptaka na zaśnieżone okolice Mrągowa - raj dla narciarskich biegaczy (fot. T. Kowal)

Ośrodek narciarstwa biegowego Nibork koło Mrągowa (narty na Mazurach)

Białe szaleństwo w Jacni (źródło: www.jacnia.pl)

Stacja narciarska Jacnia pod Zamościem (narty pod Lublinem)