close
Stacja narciarska Jacnia pod Zamościem (narty pod Lublinem)

Stacja narciarska Jacnia pod Zamościem (narty pod Lublinem)

Białe szaleństwo w Jacni (źródło: www.jacnia.pl)

Białe szaleństwo kojarzy się Wam wyłącznie z górami? Nic bardziej mylnego! Zobaczcie gdzie pojeździć na nartach całkiem blisko Lublina!

Białe szaleństwo kojarzy się Wam wyłącznie z górami? Nic bardziej mylnego! Zobaczcie gdzie pojeździć na nartach całkiem blisko Lublina!

Białe szaleństwo w Jacni (źródło: www.jacnia.pl)Ośrodek wypoczynkowy Jacnia znajduje się w pobliżu Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. W lecie turyści wypoczywają nad zalewem na rzece Jacynce, gdzie wyznaczono kąpielisko i plażę, jeżdżą na rowerze po wyznaczonych trasach; jesienią – zbierają grzyby w okolicznych lasach; zimą przyjeżdżają do stacji narciarskiej Jacnia lub szusują na biegówkach po malowniczych lasach Roztocza.

W stacji narciarskiej Jacnia wyciągów jest co prawda 2, lecz trasy narciarskie wyznaczono po obu ich stronach, co daje w sumie 5 tras. W razie potrzeby stok jest sztucznie dośnieżany. Dzięki dodatkowemu oświetleniu można jeździć od rana do wieczora. Narty i deski można wypożyczyć na miejscu (komplet na 3 godz. kosztuje 25 zł, na 1 dzień – 40zł), jest także szkoła z doświadczonymi instruktorami (cena to 60zł od osoby za 1 godz.). Ogromną atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, są dmuchane pontony do snowtubingu – stworzono nawet dla nich specjalny, dodatkowy wyciąg.

Plan stoku narciarskiego z torem snowtubingowym w Jacni pod Zamościem (źródło: www.jacnia.pl)Parametry:

– 5 tras narciarskich (po obu stronach każdego wyciągu) + 1 ośla łączka
– 2 wyciągi orczykowe
– różnica poziomów: 30-53 m, snowtubing – 12 m
– tor do snowtubingu
– Après-ski: hotel (cena za 2-kę w weekend – 260 zł), restauracja,

Adres: Jacnia to wieś należąca do powiatu zamojskiego, w gminie Adamów (286 km na południowy wschód z centrum Warszawy, 110 km na południowy wschód od Lublina i zaledwie 23 km na południe od Zamościa).

Dojazd: Z Warszawy kierujemy się na Lublin, tj. E372 – przejeżdżamy przez Wisłę i Wałem Miedzeszyńskim jedziemy w kierunku Puław / Terespolu. Potem skręcamy w lewo na Terespol / Rembertów / Wesołą; a za Wesołą w prawo w Szosę Lubelską / DK17. Mijamy Garwolin, Ryki, objeżdżamy z lewej Puławy i dojeżdżamy do Lublina. Lublin objeżdżamy obwodnicą z lewej strony, pozostając na S12 / E372. Mijamy Świdnik, Piaski, Krasnystaw i tak docieramy do Zamościa. Za Sitańcem obieramy na rondzie pierwszy zjazd w Al. 1 Maja / DK74. Na Rondzie Solidarności – pierwszy zjazd w ul. Szczebrzeską / DK74. Minąwszy Zamość po jego prawej stronie, skręcamy z DK74 w lewo na Skokówkę i Mokre. W Skokówce skręcamy w prawo w DW849 i po 15 km jesteśmy już w Jacni.

Więcej na oficjalnej stronie: www.jacnia.pl

Atrakcje w okolicy Jacni:

– ostatnio w lasach Jacni odkryto mogiły żołnierzy AK, rozstrzelanych przez UB w 1945 r. – przy drodze pomiędzy Adamowem a Jacnią stoi murowana kapliczka, gdzie miało miejsce to straszne zdarzenie.

rezerwat przyrody Debry – jego nazwa oznacza „głębokie wąwozy”.

Krasnobród – 6 km w kierunku południowo-wschodnim od Jacni. Zwane „Małą Częstochową” miasto słynie z klasztoru dominikanów z końca XVII w., które posiada także zabytkowy cmentarz i spichlerz, gdzie obecnie wystawiane są wieńce dożynkowe. W Krasnobrodzie trzeba zobaczyć klasycystyczny Pałac Leszczyńskich z 1 poł. XVII w. (obecnie sanatorium rehabilitacyjne dla dzieci im. Janusza Korczaka) i przyległy do niego park dworski w stylu angielskim.

– rzeka Wieprz – wiosną i latem to wspaniałe miejsce kajakowych spływów.

Los Glaciares w Argentynie w okolicy El Chaltén (źródło: Lonely Planet)

Wakacje 2015 – jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić w tym roku?

Nocna praca na stoku Malta Ski w Poznaniu aż wre (źródło: www.maltaski.pl)

Malta Ski w Poznaniu (narty w Wielkopolsce)