close
Ile kosztuje wynajem jachtu – sprawdzamy najpopularniejsze kierunki

Ile kosztuje wynajem jachtu – sprawdzamy najpopularniejsze kierunki

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wynajem jachtu? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu. W niniejszym artykule przyjrzymy się kosztom czarteru łodzi w najpopularniejszych kierunkach, takich jak Chorwacja czy Grecja. Co więcej, odpowiemy też na ważne pytanie, które z pewnością Cię nurtuje: co zrobić, żeby było taniej?

Od czego zależy cena czarteru?

Istnieje kilka elementów, które mają bezpośredni wpływ na koszt wynajmu jachtów. Warto poznać te składowe, tym bardziej że niektóre z nich możesz do pewnego stopnia modyfikować, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Do tych najważniejszych czynników należą:

  • akwen, po którym chcesz żeglować,
  • termin rejsu,
  • charakterystyka jachtu,
  • lokalizacja mariny startowej.

A jak to wszystko wygląda w praktyce? Gdzie tu szukać oszczędności? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Po pierwsze – dokąd płyniesz?

Nie jest żadną tajemnicą, że istnieją kraje tańsze i droższe; dotyczy to zresztą nie tylko żeglowania, ale wakacji ogółem. Planując rejs, warto postawić na takie opcje, które gwarantują najlepszy stosunek jakości do ceny. Aby je znaleźć, wcale nie musisz przeprowadzać szczegółowej analizy rynku – po co wyważać otwarte drzwi, skoro inni zrobili to już za Ciebie?

Co roku wielu polskich żeglarzy wybiera czarter jachtu w Chorwacji (ciekawe oferty czarterów znajdziecie tutaj). Ceny są tam całkiem przyzwoite, a mnogość marin, rozbudowana infrastruktura i „okoliczności przyrody” sprawiają, że żeglowanie jest bardzo przyjemne i komfortowe. Co więcej, do wielu chorwackich portów możesz dojechać samochodem, co dodatkowo obniża koszty wakacji.

Równie ciekawą i często wybieraną opcją jest czarter jachtu w Grecji (przykładowe oferty), która jest ciekawsza zarówno pod względem warunków żeglarskich, jak i kuchni czy kultury. Co prawda do Grecji zwykle musisz wybrać się samolotem, ale niekoniecznie jest to wadą – wielu tanich przewoźników oferuje dogodne połączenia lotnicze, a dzięki nim, zamiast kilkunastu godzin jazdy, dotrzesz na miejsce w dwie lub trzy.

Po drugie – kiedy płyniesz?

Zarówno w Grecji, jak i w Chorwacji sezon żeglarski trwa dość długo. Oznacza to, że rozważnie wybierając termin rejsu, możesz zaoszczędzić sporo gotówki. Na jak duże upusty możesz liczyć?

Przykładowo w maju czarter trzykabinowego jachtu w Grecji to koszt rzędu 1500 euro. W wakacje ta sama łódź kosztuje około 2000 euro, a we wrześniu – 1800 euro.

Podobnie wygląda czarter jachtu w Chorwacji – w maju trzykabinowa jednostka kosztuje 1300 euro, w lipcu – 2000, a we wrześniu – 1500 euro.

Nawet jeśli planujesz rejs z dziećmi w wieku szkolnym, nie oznacza to, że koniecznie musicie płynąć w lipcu lub sierpniu. Warto wykorzystać takie terminy, jak majówka, okres matur i egzaminów ósmoklasisty, czy pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. Dzięki temu zapłacisz mniej, a dzieciaki z pewnością będą zachwycone nadprogramowymi wakacjami.

Po trzecie – czym płyniesz?

Nietrudno zgadnąć, że czarter większej, nowszej i lepiej wyposażonej łodzi zawsze będzie droższy, niż wynajem wysłużonego, niedużego jachtu. Planując budżet rejsu, można więc czasem pójść na kompromisy i zrezygnować z niektórych wygód, jak webasto, efektowny wygląd, wymyślna elektronika itp.

Warto też uwzględnić specyfikę danego kraju. Przykładowo, wiele osób, planując czarter jachtu w Chorwacji, płynie tylko z rodziną lub bliskimi przyjaciółmi i szuka małych, dwukabinowych jednostek. Większy popyt na takie łodzie odbija się na ich cenach – oznacza to, że niekiedy jacht trzykabinowy może tam być… tańszy od dwukabinowego.

I po czwarte – skąd płyniesz?

Kraje nastawione na turystykę mają zwykle dość rozbudowaną sieć marin, co pozwala na poczynienie sporych oszczędności. Tu zasada jest prosta – im większy, lepszy i łatwiej dostępny port, tym drożej.

Rozpoczynając rejs z mniejszej mariny, położonej z dala od lotniska, miasta czy autostrady, musisz oczywiście bardziej się postarać, by tam dotrzeć. Te początkowe niewygody przekładają się jednak na duże oszczędności. Jeśli więc możesz zorganizować sobie transport (zwłaszcza w Chorwacji, gdzie większość ludzi dociera własnym samochodem), niekiedy warto nadłożyć drogi

31 stycznia 2023529Views3Comments

Miejsca w Polsce, gdzie powstawały ekranizacje literatury

Wynajem kampera Rzeszów