close
Kamper czy przyczepka kempingowa?

Kamper czy przyczepka kempingowa?

Wakacyjny wyjazd nad jezioro lub w góry nie musi oznaczać wynajmu lokum w drogim hotelu. Coraz większą popularnością cieszą się kampery oraz przyczepki kempingowe, które pozwalają całej rodzinie korzystać z uroków taniego wyjazdu na łono natury, z dala od zgiełku miejskiego. To właśnie ta wolność wyboru miejsca do odpoczynku powoduje, że coraz więcej osób rozważa zakup takiego sprzętu. Co więc wybrać? Podpowiadamy.

Co cieszyło się popularnością wiele lat temu?

Niegdyś popularnością cieszyły się przede wszystkim przyczepy kempingowe. Powód tego był dość prozaiczny. Bardzo trudno było dostać dobry samochód typu kamper. Jeśli jakaś oferta pojawiła się w internecie to zwykle dotyczyła to przeróbki innego pojazdu lub było to auto sprowadzane bezpośrednio zza granicy. Jego stan pozostawiał wiele do życzenia, więc nic dziwnego, że znacznie lepszym wyborem były klasyczne przyczepy. Wystarczyło tylko mieć do tego samochód z odpowiednio mocnym silnikiem. Dzisiaj natomiast można swobodnie wybierać zarówno z ofert kamperów, jak i przyczep.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Czy warto wybrać obecnie kamper?

Jedną z najważniejszych zalet posiadania kampera jest to, że możemy nim poruszać się wygodniej i szybciej niż z przyczepką. Jest łatwiejszy w manewrowaniu i jazda na wstecznym, aby zaparkować w wybranym miejscu nie powinna nam sprawić dużych trudności. Szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na najnowsze modele kamperów, które w standardzie posiadają tylne kamery oraz czujniki parkowania. Jest to więc doskonały wybór dla początkujących podróżników, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad pojazdem, niezależnie od tego gdzie się wybiorą.

Warto także zwrócić uwagę na większą swobodę pod kątem kosztów. Miejsca kempingowe nie pobierają dodatkowych opłat w przypadku jeśli na miejscu pojawiliśmy się w kamperze, a wjazd w niektóre miejsca jest bezpłatny jeśli nie mamy ze sobą dodatkowej przyczepy. Jeśli wybieramy się na dłuższy wyjazd, na przykład za granicę i oczekujemy komfortu jazdy przez całą długość przejazdu to najlepszym wyborem będzie komfortowy kamper.

Dla kogo przyczepka kempingowa będzie lepszym wyborem?

Przyczepka kempingowa jest przede wszystkim znacznie tańsza, nawet od niewielkich rozmiarów kampera. Po bardzo atrakcyjnych cenach można dostać używaną, a takich ofert w internecie jest najwięcej. Jest więc w czym wybierać. Na uwagę zasługuje także fakt, że wszelkie części zamienne takie jak na przykład nietypowych rozmiarów opona do przyczepki, specyficzne przetwornice napięcia lub zapasowe elementy wyposażenia można kupić obecnie bez większych problemów. Jest to więc sprzęt przeznaczony w głównej mierze dla pasjonatów, osób uwielbiających drobne przeróbki, a także podróżników, którzy chcą przy niewielkim nakładzie kosztów zasmakować wakacyjnej przygody.

Ciekawym udogodnieniem jest także to, że po dojechaniu w wybrane miejsce, przyczepka kempingowa może zostać umieszczona tam tymczasowo. Natomiast autem można wybrać się po prostu na zwiedzanie okolicznych atrakcji. Przyczepka może także stać przez bardzo długi czas w jednym miejscu i nie trzeba o nią specjalnie dbać. Nie zachodzi więc konieczność wymiany oleju i wykonywanie regularnych konserwacji, jak ma to miejsce w przypadku wszelkich pojazdów mechanicznych.

Zasadniczym problemem może być czasem znalezienie odpowiedniego miejsca, aby zaparkować. Jeśli mamy swój ulubiony obiekt hotelarski do którego wybieramy się co rok i posiada on odpowiedni obszar to warto wspomnieć właścicielowi o tym, że w polskim prawie procedura stworzenia obszaru biwakowego nie jest skomplikowana. Muszą być tylko spełnione określone warunki o których można przeczytać więcej na stronie rządowej: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1132.

27 lutego 2022844Views

Czy można myć rower karcherem?

Bukowina Tatrzańska. Tu wypoczynek smakuje najlepiej!