close
Bukowina Tatrzańska. Tu wypoczynek smakuje najlepiej!

Bukowina Tatrzańska. Tu wypoczynek smakuje najlepiej!

Bukowina Tatrzańska to jedna z najbardziej urokliwych podhalańskich wiosek. Położna jest u podnóża Tatr, przez co wypoczywający tu turyści sycą oczy niepowtarzalnymi widokami. Jednak to nie jedyne, czym zachwyca miejscowość. Atrakcji jest tu naprawdę sporo.

Wczasy w Bukowinie Tatrzańskiej to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają miejsca na odpoczynek. Mamy tu wszystko, co można sobie wymarzyć – widok na góry, czyste powietrze, stacje narciarskie i świetnie przygotowane baseny termalne.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Te skarby znajdują się w odległości kilkunastu kilometrów od Zakopanego. Bukowina Tatrzańska może być więc świetną bazą wypadową dla tych turystów, którzy planują wypady na szlaki turystyczne Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Co warto zobaczyć w Bukowinie Tatrzańskiej?

Największym atutem Bukowiny Tatrzańskiej jest jej dość kameralny charakter – na co dzień w miejscowości mieszka około trzy tysiące osób. Co prawda w szczycie sezonu turystycznego ludzi jest o wiele więcej, jednak nadal można poczuć tu klimat prawdziwej podhalańskiej wioski.

Duża zasługa w tym oryginalnej architektury, która zachowała się we wsi. Idealnym przykładem jest miejscowy Dom Ludowy, powstały w latach 20. XX wieku z inicjatywy kierownika miejscowej szkoły Franciszka Ćwiżewicza oraz skupionych wokół niego górali. Uznali zgodnie, że niezbędne do rozwoju wsi jest wybudowanie placówki kulturalno-oświatowej. Dom Ludowy do dzisiaj spełnia funkcje założone przez twórców.

We wsi możemy natrafić także na liczne drewniane pensjonaty z okresu międzywojennego oraz chaty, które zostały wybudowane w podhalańskim stylu. To właśnie tam znajdziemy wiele kwater i pokoi gościnnych, które mieszczą się w prywatnych góralskich domach. Oczywiście w kategorii Bukowina Tatrzańska noclegi nie brakuje także luksusowych apartamentów. Jednak gdzie poczujemy klimat Podhala i spróbujemy miejscowych przysmaków, jeśli nie u rdzennych górali?

Co można robić w Bukowinie Tatrzańskiej?

Zimą odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – jeździć na nartach! W miejscowości działa bowiem wiele wyciągów i stacji narciarskich, które są dostosowane zarówno do umiejętności początkujących narciarzy, jak też potrzeb tych bardziej zaawansowanych. Ponad dziesięć kolei linowych i trzydzieści wyciągów narciarskich stanowi prawdziwą gratkę dla amatorów sportów zimowych.

Zarówno zimą, jak i latem można korzystać z atrakcji oferowanych przez bukowiańskie baseny termalne. W Termach Bukovina dostępnych jest kilkanaście basenów, wiele zjeżdżalni oraz specjalna pływalnia dla najmłodszych. W aquaparku działa także strefa oferująca relaks w saunach oraz zabiegi w SPA.

Podczas pobytu w Bukowinie Tatrzańskiej koniecznie trzeba spróbować potraw kuchni regionalnej. Wśród turystów dużą popularnością cieszy się tradycyjna kwaśnica z baraniną. Miejscowe restauracje i karczmy w swojej ofercie posiadają takie przysmaki jak: moskale, fizoły czy zupa fasolowa z kaszą i kwaśną śmietaną. Okoliczne bacówki sprzedają lokalne sery oraz bryndzę, których trudno sobie odmówić.

Szlaki turystyczne w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej

W okolicy miejscowości biegną szlaki turystyczne, których łączna długość to aż 45 kilometrów. Są zróżnicowane pod względem poziomu trudności, przez co odpowiednią trasę dla siebie znajdą zarówno wymagający piechurzy, jak i rodziny z dziećmi.

Chętnie wybierany jest na przykład niebieski szlak na Rusiński Wierch (liczy niecałe 5 kilometrów, a przejście zajmuje około 2 godziny). Jednak większość decyduje się na trasy leżące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na które wchodzi się w Palenicy Białczańskiej. Można stamtąd dotrzeć nad Morskie Oko, do Doliny Pięciu Stawów Polskich gdzie znajduje się węzeł szlaków, prowadzących na najsłynniejsze tatrzańskie szczyty, jak na przykład Rysy i Kasprowy Wierch.

Kamper czy przyczepka kempingowa?

Dlaczego warto spędzić wakacje na łodzi?