close
Ruszamy na biwak – jak się do tego przygotować?

Ruszamy na biwak – jak się do tego przygotować?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu potrafi być wielką przyjemnością. Szeroki wachlarz możliwości sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć formułę wycieczki, odpowiadającą jego potrzebom. Dla jednych będą to ekskluzywne wyjazdy all inclusive. Inni będą zachwyceni możliwością biwakowania pod gołym niebem. Do takiej eskapady trzeba się jednak dobrze przygotować.

Co powinniśmy zabrać ze sobą na biwak? Jak zapakować swój plecak, by zapewnić sobie pełną przyjemność z relaksu na łonie natury? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Dokąd wybrać się na biwak?

Biwakowanie cieszy się popularnością od lat, zapewniając wiele atrakcji, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień. Dokąd wybrać się pod namiot? Opcji jest wiele. Do najpopularniejszych zalicza się biwakowanie w lesie lub nad jeziorem, niekiedy rozbija się obozowisko również w górach.

Zanim jednak podejmie się decyzję o rozpaleniu ogniska i rozłożeniu namiotu w danym miejscu warto dokładnie sprawdzić, czy jest to na pewno legalne.

W Polsce biwakowanie nie jest zabronione, ale można spać pod gołym niebem tylko w wyznaczonych obszarach. Dotyczy to zwłaszcza lasów. Zdecydowanie nie wolno nocować w rezerwatach, parkach narodowych czy obszarach ochrony przyrody. Na terenach prywatnych wolno rozbijać obozowiska tylko za zgodą ich właściciela. Jeśli planujemy biwakować za granicą, koniecznie trzeba sprawdzić, czy w danym regionie jest to dozwolone.

Dlaczego warto wybrać się na biwak?

Z jakich powodów biwakowanie przyciąga tak wiele osób? To fenomenalny sposób na wyciszenie z dala od miejskiego zgiełku. Można poczuć wszystkimi zmysłami ciszę oraz rozkoszować się dźwiękami przyrody. Ogranicza to nadmiar bodźców, pomaga się wyciszyć i odstresować. To także szansa na poznanie okolicznych terenów, bliższy kontakt z naturą. Biwakowanie zapewnia przestrzeń do budowania relacji z rodziną lub znajomymi. Z dala od wszechobecnej elektroniki dnia codziennego możemy skupić się na sobie i bliskich, by w końcu znaleźć czas na rozmowę czy wspólne spacerowanie po lesie. To zatem świetny sposób na podładowanie baterii i skuteczny wypoczynek.

Komfortowe i wygodne biwakowanie – co musimy ze sobą zabrać?

Gdy pakujemy się na biwak, trzeba się do tego przygotować, wrzucając do plecaka sporo przydatnych drobiazgów, których duży wybór oferuje choćby: Karaluch.com.pl. Sam plecak powinien być wygodny w transporcie, trwały i pojemny, a przy tym odporny na działanie czynników atmosferycznych – wilgoć, opady atmosferyczne. Pomaga to lepiej zabezpieczyć zawartość w razie zmian pogodowych podczas wycieczki.

Co musi trafić do biwakowego bagażu? Podstawą są oczywiście odpowiednie ubrania. W tym przede wszystkim długie spodnie oraz ciepła bluza (na przykład polar). Przydatne podczas chłodniejszych wieczorów. Nie zapomnijmy o zapasowych ciepłych skarpetkach – na wypadek gdyby podstawowe przemokły. Warto mieć przy sobie bieliznę termoaktywną, wysokie buty oraz kurtkę przeciwdeszczową.

Ubrania to jednak nie wszystko. W naszym bagażu niezbędne są kremy z filtrem i środki na insekty, podstawowe kosmetyki, podręczna apteczka, źródło światła (np. dobra latarka razem z zapasowymi źródłami zasilania), zapałki lub zapalniczka do rozpalenia ogniska i nóż (lub narzędzie wielofunkcyjne). Jeśli planujemy spożywać (lub gotować) posiłki w lesie, niezbędna będzie kuchenka turystyczna, naczynia i oczywiście prowiant.

Nie zapomnijmy także o miejscu do spania. Jeżeli wyjazd nie ma mieć charakteru surowego survivalu z budowaniem szałasu, konieczny będzie namiot, materac i śpiwory, by zapewnić przyjemny i bezpieczny sen.

Biwakowanie – sposób na spędzanie czasu ze znajomymi i rodziną

Biwakowanie to sposób na powrót do natury, relaks i przyjemne spędzenie czasu w gronie bliskich nam osób. Trudno się zatem dziwić, że tak wiele osób decyduje się na tę właśnie formę wypoczynku z dala od cywilizacji. Może to również opcja dla Was?

15 maja 2024373Views

Jak zorganizować motocyklową majówkę? Pamiętaj o najważniejszych zasadach

Szlakiem krakowskiej historii – edukacyjne wycieczki dla najmłodszych w okolicach Krakowa