close
Ubezpieczenie skutera wodnego – czy to obowiązkowe?

Ubezpieczenie skutera wodnego – czy to obowiązkowe?

Twoim marzeniem jest posiadanie skutera wodnego na własność? Mieszkasz nieopodal jeziora i chcesz z tego korzystać pełną parą? Jeśli tak, zakup własnego skutera jest dobrym wyborem, jednak trzeba mieć świadomość, że na zakupie się nie skończy. Skuter wodny wymaga wykupienia ubezpieczenia. Sprawdź, dlaczego ubezpieczenie jest konieczne oraz porównaj dostępne ubezpieczenia już dzisiaj!

  1. Ubezpieczenie skutera wodnego — czy jest obowiązkowe?
  2. Koszty utrzymania skutera wodnego

Ubezpieczenie skutera wodnego — czy jest obowiązkowe?

W znacznej części Europy ubezpieczenie skutera wodnego jest obowiązkowe. Dlaczego tak się dzieje? Ubezpieczenie skutera podyktowane jest tym, iż wody stają się coraz bardziej zatłoczone, a więc nietrudno wtedy o wypadek. Szkody powstałe w takiej sytuacji można pokryć z ubezpieczenia OC. Podobnie działa ubezpieczenie jachtu czy ubezpieczenie łodzi. Rozsądnym wyjściem jest więc skorzystanie z dostępnych rozwiązań, czyli np. z ubezpieczenia na skuter wodny.

Poza tym warto dodać, że skutery wodne nie są wcale tanie. Jeśli więc zostaną uszkodzone przez błąd użytkownika czy przez pożar, mając wykupione ubezpieczenie AC, można liczyć na zwrot ewentualnych kosztów. Koszty naprawy skutera wodnego są wysokie, dlatego dodatkowa gotówka może przydać się w takiej sytuacji. Więcej na temat ubezpieczeń możesz przeczytać na stronie https://everboat.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenia-jachtów.

Koszty utrzymania skutera wodnego

Jakie są realne koszty utrzymania skutera wodnego? Sam zakup jest niemałym kosztem. Dodatkowo w trakcie sezonu warto zorganizować sobie samochód z przyczepką. Potrzebne będą również środki na serwis, paliwo, czyszczenie czy wspomniane wyżej ubezpieczenie. Jak pokazuje doświadczenie, roczny koszt utrzymania skutera wodnego może być wyższy, niż nam się wydaje, a przez to skuter wydaje się być przyjemnością wyłącznie dla osób z dużym zastrzykiem gotówki. Wyliczenia pokazują, że średni koszt utrzymania takiego skutera to ok. 6000 zł.

Sam serwis to koszt ok. 1500 zł biorąc pod uwagę pomoc fachowców, lub 400 zł, jeśli wymianą właściciel zajmie się samodzielnie. Przy bezszkodowej historii OC można wykupić już za 800 zł, natomiast AC za 4500 zł. Są przypadki, w których za AC trzeba zapłacić ok. 14 tysięcy złotych, jeśli w historii kierowcy były już jakieś kraksy. Koszty paliwa są zależne od tego, jak często dana osoba pływa na tym sprzęcie. Z pewnością sporty wodne są zajęciem sezonowym, dlatego zwykle skuter wykorzystywany jest późną wiosną, latem czy wczesną jesienią.

30 lipca 2023588Views

Odwołanie urlopu przez przełożonego tuż przed wakacjami — co musisz wiedzieć?

Co zabrać pod namiot? – lista najpotrzebniejszych rzeczy