close
Urlop kamperem a uzbezpieczenie Urlop kamperem a uzbezpieczenie

Urlop kamperem a uzbezpieczenie Urlop kamperem a uzbezpieczenie

Wakacje każdemu z nas kojarzą się z wypoczynkiem i niezapomnianymi przygodami. Większość z nas decyduje się na ogół na wczasy na plaży połączone z umiarkowaną ilością zwiedzania. Jako środek transportu wybieramy samolot, żeby było najwygodniej. A co gdyby w tym roku oddać się szalonej wyprawie, którą od początku do końca możemy zaplanować sobie sami? Zobacz co zrobić, by wybrać się na urlop kamperem!

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a my jak co roku oddajemy się marzeniom o dawce solidnego wypoczynku. To, co może dostarczyć ci nietuzinkowych wrażeń, to wybranie się na wakacje wciąż mało docenianym w naszym kraju kamperem. Zanim zdecydujesz się jednak na wypróbowanie tego środka transportu i ruszenie nim w nieznane, prześledź kilka praktycznych porad.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Wynajem kampera

Jako początkujący podróżnik, z pewnością nie będziesz celować w zakup tak kosztownego pojazdu, jakim jest kamper. Wybierz się zatem do dobrej wypożyczalni. Opcja wynajmu jest o tyle wygodna, że nie musisz przejmować się ubezpieczeniem czy serwisowaniem samochodu, a dodatkowo, jeśli nie miałeś wcześniej styczności z prowadzeniem dużych pojazdów, możesz przetestować się za kierownicą.

Rozplanowanie trasy wyjazdu

Ten punkt jest szczególnie ważny. Zastanów się iloma dniami wolnymi dysponujesz i ile kilometrów dziennie będziesz w stanie przejechać. Jeśli w temacie kamperowych podróży dopiero raczkujesz, nie wybieraj zbyt długich tras – dobrze zorganizowana wycieczka po Polsce lub krajach sąsiednich może przynieść równie dużą satysfakcję. Podczas planowania trasy wyjazdu poczytaj o polach kempingowych, które będziesz odwiedzać – sprawdź czy wyposażone są w niezbędne elementy, takie jak dostęp do wody i energii elektrycznej oraz wyposażenie łazienek.

Przepisy drogowe i opłaty

Jeśli decydujesz się na podróż kamperem, przed wyjazdem zapoznaj się z obowiązującymi w danym kraju przepisami drogowymi oraz opłatami za użytkowanie poszczególnych dróg. W niektórych krajach dla kierowców kampera istnieje obowiązek wykupienia specjalnej winiety, którą przykleja się po wewnętrznej stronie szyby pojazdu. Czasami zdarza się również, że należy wnieść opłaty tylko za poszczególne odcinki jazdy. Odpowiednie zorientowanie w tym temacie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w podróży.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Jeśli poruszasz się kamperem z wypożyczalni, z pewnością będzie miał zapewnione wszelkie potrzebne warianty ubezpieczenia. Nie zapominaj jednak, że równie ważny jest zakup ubezpieczenia turystycznego, który obejmie wszystkich członków podróży. Przy jego wyborze, pamiętaj, że powinno ono obejmować koszty leczenia i assistance, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz pomoc prawną (np. ubezpieczenie turystyczne SIGNAL IDUNA). Ubezpieczenie turystyczne jest jednym z najważniejszych do spełnienia kryteriów, które zapewni ci bezpieczną i wolną od stresu podróż.

Przegląd i wyposażenie kampera

Pamiętaj, że przed podróżą niezbędnym elementem jest gruntowny przegląd pojazdu. Sprawdź stan silnika i układu hamulcowego oraz szczelność instalacji gazowej i wodnej. Zadbaj też o odpowiednie wyposażenie kampera, tak abyś mógł poczuć się w nim jak w domu. Zaopatrz się w przydatne akcesoria kempingowe, które podniosą komfort jazdy oraz pomyśl o dodatkach, które mogą przydać się podczas pobytu na polu kempingowym.

Wakacje w kamperze nie muszą być wcale nieznaną i niedostępną dla wielu formą podróży. Wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek i zorganizować wyjazd w odpowiedni sposób, a stanie się on niezapomnianą i pełną niezwykłych wrażeń przygodą. Do zobaczenia na trasie!

W wakacje nie pójdziemy z torbami. Sprawdź jakie masz nowe prawa

Jak wyjechać na wakacje zagraniczne za mniej niż 1000 zł?