close
Zostań architektem cudzych wrażeń i wspomnień: kim jest technik organizacji turystyki?

Zostań architektem cudzych wrażeń i wspomnień: kim jest technik organizacji turystyki?

Technik organizacji turystyki to wymarzony zawód dla wszystkich kochających podróże i umiejących patrzeć na świat z perspektywy turysty. Ale nie tylko. Osoby mające uprawnienia w tym zawodzie mogą pracować też np. przy organizowaniu konferencji, a więc wszędzie tam, gdzie trzeba zadbać o wiele rzeczy i zaspokoić nawet te potrzeby klienta, o których on sam nie zdążył jeszcze pomyśleć.

Gdzie może szukać zatrudnienia technik organizacji turystyki?

Mogłoby się wydawać, że wyłącznie w branży turystycznej, ale nie jest to prawda. Faktycznie technik organizacji turystyki może pracować jako:

– Rezydent biura podróży – wymarzona praca dla wielu osób, obsługa gości hotelowych na drugim końcu świata. Trzeba znać dobrze miejscowy język oraz być przygotowanym na specyficzne potrzeby klientów. W praktyce – to niekończąca się przygoda, za którą dostaje się pieniądze.

– Handlowiec – czyli osoba sprzedająca wycieczki krajowe i zagraniczne – tu przydadzą się umiejętności sprzedażowe oraz łatwość nawiązywania kontaktów.

– Pracownik informacji turystycznej – czyli osoba, która wie wszystko na temat obsługiwanego regionu.

– Specjalista do spraw turystyki i obsługi branży turystycznej – osoba odpowiedzialna za organizowanie i przebieg wyjazdów turystycznych, znająca specyfikę branży, potrafiąca zapanować nad budżetem, jednocześnie umiejąca stworzyć atrakcyjną i elastyczną ofertę skrojoną dla różnych grup klientów.

Nie tylko turystyka, gdzie jeszcze może pracować technik usług turystycznych?

Konferencję, event czy targi trudno uznać za imprezę stricte turystyczną, jednak tu także przydadzą się umiejętności technika usług turystycznych.

Jak wiadomo, musi to być osoba, która pomyśli o wszystkim, przewidzi wszelkie trudności i zawczasu im przeciwdziała, zorganizuje samą imprezę, ale też zadba o catering i nocleg i będzie w stanie sprostać nietypowym oczekiwaniom klientów z uśmiechem na ustach.

Kto może zostać technikiem usług turystycznych?

Technik usług turystycznych to specyficzny zawód i nie każdy może go wykonywać. Wymaga przede wszystkim otwartości na drugiego człowieka i jego potrzeby. Osoba chcąca wykonywać ten zawód musi być życzliwa i empatyczna. Jednocześnie nie może brakować jej asertywności.

Ponadto na pewno przydadzą się:

– zdolności organizacyjne i duża podzielność uwagi – tu trzeba myśleć o wielu rzeczach jednocześnie i o niczym nie można zapomnieć,

– umiejętności sprzedażowe – nie wystarczy zorganizowanie fajnego wyjazdu lub imprezy, trzeba jeszcze przekonać klienta, że nasza oferta jest lepsza niż konkurencji,

– pasja do podróży – dzięki niej praca będzie przyjemnością.

Jaką szkołę trzeba skończyć, żeby być technikiem organizacji turystyki?

Aby zostać technikiem organizacji turystyki nie trzeba mieć wyższego wykształcenia. Oczywiście można po maturze studiować turystykę, ale jest prostsza droga. Technikum o kierunku technik organizacji turystyki – CosinusYoung oferuje ciekawy program nauczania oraz – co ważne – przyznanie wraz z dyplomem zawodowym suplementu EUROPASS. Dzięki niemu można pracować w zawodzie technika organizacji turystyki w całej Unii Europejskiej.


Booking.com
6 maja 2024111Views

Apartamenty na Gubałówce – Jak wybrać najlepsze miejsce na nocleg w Zakopanem?

Jak zorganizować motocyklową majówkę? Pamiętaj o najważniejszych zasadach