close
Krakowskie miejsca znane z piosenek

Krakowskie miejsca znane z piosenek

Kraków to miasto artystów, nic więc dziwnego, że powstało o nim wiele piosenek. Autorzy tekstów opisują atmosferę krakowskich ulic i przeplatają je z własnymi przeżyciami. Piosenki o tym mieście to zarówno melancholijne ballady, jaki i rockowe utwory.

Powstało mnóstwo utworów o dawnej stolicy Polski, m.in. o Wawelu, Starym Rynku i Bramie Floriańskiej i niezmiennie dostarczają one fanom muzyki wielu zachwytów. Zanurz się w nastrojowych tekstach polskich artystów i daj się porwać urokowi Krakowa.

Jeżeli szukasz noclegu, sprawdź hotele Kraków.

Spacer po Krakowie w rytmie ballady

Najsłynniejszym utworem o Krakowie jest „Krakowska Ballada”. Spacer po zabytkowym mieście dobrze bowiem odbyć w powolnym rytmie. Piękno Bramy Floriańskiej (obstawionej artystami i kwiaciarkami), szerokie, spacerowe Planty, czy ulubiona knajpa na rynku – w Krakowie każdy czuje się jak u siebie, co słychać w każdym wersie tekstu Adama Masłowskiego. „Jesienią trzeba zajrzeć do Krakowa” śpiewa Ela Adamiak i całkowicie się z nią zgadzamy!

Szybciej do Wawelu!

W energicznej piosence zespołu Happysad toczą się kamienie z upadających, średniowiecznych budowli. Turyści gnają od jednego zabytku do drugiego, bo uciekają przed spadającymi z nich głazami. Nie mają już czasu na podziwianie majestatu zamków i wież. Barbakan się sypie, dzwon Zygmunta zatacza koło i leci w dół, a turyści biegają w tej swoistej wizji Krakowa. Nawet działający jak magnes Wawel obrzuca wszystkich tynkiem i stoi sam napuszony i dumny. Utwór „Krakofsky” na pewno spodoba się tym, którzy lubią szybkie tempo zwiedzania, ale nie zapominają przy tym o historii miasta.

Kawiarnie na Starym Rynku

Chłopcy z Placu Broni wysyłają natomiast „Pocztówkę z Krakowa”. W pozytywnym utworze śpiewają o tym, jak przeszłość miesza się z cukrem pudrem. Krakowski rynek to w końcu najlepsze miejsce, by wybrać się na kawę i ciastko i podziwiać miasto. Ratuszowy zegar rzadko wskazuje przy tym dobrą godzinę, ponieważ w Krakowie nikt nie przejmuje się czasem. Na tym polega jego urok – powolne spacery wśród zachwycającej architektury i licznych kawiarni ze słodkościami.

Kraków we własnym rytmie

Taki Kraków kocha także zespół Pod Budą, który w piosence o znaczącym tytule „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” przekonuje, że w tym mieście powstają najlepsze wiersze, bo na jego Rynek spadają złote nuty. Autor tekstu, Adam Sikorowski, nie chce przy tym, by do Krakowa wkradła się wielka polityka, by mogło pozostać ono miastem poezji: „U nas chodzi się z księżycem w butonierce / U nas wiosną wiersze rodzą się najlepsze / I odmiennym jakby rytmem / U nas ludziom bije serce”.

Łatwo zakochać się w Krakowie

W piosence Kory każdy szczegół życia w Krakowie zachwyca – „nadmiar piękna dech zapiera”. Poranek następuje, choć nikt nie zauważył nocy. Liderka zespołu Manaam dobrze wie, jak zagospodarować „Ocean Wolnego Czasu”… by zaraz znów popaść w „Krakowski Spleen”.

Kraków tęskny

Piękny duet – Marek Grechuta i Myslovitz – także spaceruje rynkiem Krakowa. Miejsce jest zatłoczone turystami, a autor tekstu tęskni za kimś, kogo rozpoznaje w każdej twarzy. Tęsknota, którą odczuwa w tłumie, rośnie na brukowanej ulicy Gołębiej, kiedy osamotnionemu wydaje się, że ukochana zaczepiła go płaszczem. Na przesiąkniętej deszczem Brackiej melancholii oddaje się za to Grzegorz Turnau. Do swojego wnętrza wpuszcza jesienną aurę i zalewa wszystko łzami. Opowiada o tym w swoim stylu – czystą poezją krakowską.

W Krakowie można tęsknić za pięknymi chwilami, bo z pewnością miasto dostarcza nam ich bez liku. Jeżeli chcesz wybrać się do Krakowa, zarezerwuj hotel z AccorHotels i ciesz się bliskością zabytków.


Booking.com

Wakacje na hiszpańskich plażach

Nowa ustawa o imprezach turystycznych przyznaje podróżnym dużo większe prawa. Zmiany wchodzą w życie w lipcu