close
Dlaczego warto jeździć nas rowerze?

Dlaczego warto jeździć nas rowerze?

Kilkanaście godzin dziennie spędzonych przy biurku nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i kondycję. Mamy coraz mniej okazji i chęci do ruchu, a skutki tego widać po stale wzrastającej ilości osób cierpiących na schorzenia cywilizacyjne.

Nawet jeżeli nie mamy środków na karnet na siłownię czy też nie możemy z niej korzystać, można przecież wykorzystać darmowe i bardzo przyjemne formy ruchu, takie jak jazda na rowerze. Wystarczy tylko odwiedzić sklep sportowy adventure sports, by wyposażyć się w podstawowe akcesoria i wyciągnąć swój rower z piwnicy. Jazda na rowerze to wiele korzyści nie tylko dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także dla środowiska naturalnego, co także warto mieć na uwadze.

Lepsza kondycja i zapobieganie chorobom

By zacząć jeździć na rowerze nie trzeba zbyt wiele inwestować, szczególnie jeżeli się już ten rower ma. Podstawa to buty rowerowe, rękawiczki i dres oraz ewentualnie kurtka chroniąca przed wiatrem i deszczem. Buty na rower mają ogromne znaczenie, ponieważ poprawiają przyczepność stopy do pedałów, a to najważniejsze, by jeździć szybko i bezpiecznie. Jakie są zalety jazdy na rowerze dla zdrowia fizycznego? Przede wszystkim poprawia ono wydolność organizmu i kondycję. To ważne, ponieważ im lepsza wydolność, tym dłużej będziemy w stanie wykonywać wszystkie podstawowe czynności w starszym wieku. Warto pomyśleć o tym już teraz, ponieważ osoby, które nie ćwiczą przez całe życie, mają tę wydolność tak niską, że można powiedzieć, że wyczerpuje się ona w okolicach 70 roku życia. Jazda na rowerze pomaga także zapobiegać chorobom układu sercowo – naczyniowego, takim jak miażdżyca, zawał czy udar.

Poprawa samopoczucia psychicznego

Ruch wyzwala w mózgu endorfiny, czyli hormony szczęścia. Codzienny krótki rajd rowerem to zdecydowanie lepszy nastrój, więcej energii i pozytywnego nastawienia do codzienności. Jazdę rowerem zaleca się osobom zdrowym, ale także jako wspomaganie terapii depresji czy zaburzeń lękowych. Chodzi nie tylko o wzrost pożądanych neuroprzekaźników w mózgu, ale także relaks i odcięcie od codzienności. Rowerem można pojechać na przykład do lasu czy za miasto i skorzystać z pozytywnego oddziaływania przyrody na nasz organizm i psychikę. Dlatego jeżeli tylko zdrowie fizyczne nam na to pozwala, warto wybierać się nawet na bardzo długie przejażdżki.

Świadomość pozytywnego wpływu na środowisko naturalne

Oczywiście oprócz korzyści dla siebie, dzięki jeździe na rowerze można także zrobić coś dobrego dla naszej planety. Przerzucenie się z samochodu na rower, nawet tylko sporadyczne sprawia, że emitujemy mniej szkodliwych gazów do atmosfery. Co prawda w naszym kraju świadomość tej zależności dopiero wzrasta, ale warto spojrzeć na inne kraje europejskie, które już od dłuższego czasu stawiają na środki transportu, które są obojętne dla naszego środowiska i brać z nich przykład. Dzięki temu można się nie tylko lepiej poczuć zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ale także dołożyć swoja cegiełkę dbałości o nasze środowisko, które naprawdę ma się nie najlepiej.


Booking.com
Obraz anncapictures z Pixabay

Powracający do kraju powinni sami się zgłosić do GIS. Kary za złamanie kwarantanny pozostają aktualne

Obraz pedro_wroclaw z Pixabay

Firmowa integracja szkoleniowa po otwarciu obiektów hotelowych