close
NA CO I ILE WYDAJĄ W WAKACJE POLACY

NA CO I ILE WYDAJĄ W WAKACJE POLACY

Staw Górny w Pionkach; po lewej widać betonowy jaz i drogę na nim (źródło: www.radompowiat.pl)

Większość Polaków planuje sfinansować swój wyczekany urlop ze zgromadzonych wcześniej oszczędności. Jednak nie każdemu się to udaje. Z danych statystycznych wynika, iż spora część Polaków zaciąga pożyczkę w celu sfinansowania letniego wypoczynku. Co więcej, wzrosła liczba osób wyjeżdżających za granice. Koszt takiego wyjazdu jest bardzo przybliżony do kosztów wypoczynku w Polsce. W 2017 roku na pewno wydamy zdecydowanie więcej, ponieważ z każdym rokiem ceny są coraz wyższe.

WYDATKI STALE ROSNĄ

W obecnym okresie wakacyjnym ponad 17 milionów Polaków planuje gdzieś wyjechać. Na wypoczynek dla jednej osoby trzeba średnio przeznaczyć 3 tysiące złotych – niezależnie od tego czy planujemy wypoczywać w Polsce czy zagranicą. Aż 1/3 Polaków planuje wypocząć w ciepłych krajach. Najbardziej popularnymi kierunkami są obecnie Hiszpania, Grecja, Włochy, Bułgaria oraz Francja. Warunki geopolityczne wpłynęły na mniejsze zainteresowanie Turcją czy Egiptem. W związku z tym, wiele osób planuje swój urlop spędzić w Polsce.

Z danych statystycznych wynika, iż w związku ze wzrostem cen zamierzamy średnio wydać aż 600 złotych więcej niż w ubiegłym sezonie.

Przed każdym wyjazdem warto jest przeanalizować i podsumować wszystkie wydatki. Co więcej, należy je dostosować do obecnej sytuacji finansowej. Często jest tak, że sfinansowanie wakacyjnego wypoczynku wymaga od nas ciągłego zaciskania pasa. Ponad połowa Polaków musi cały rok oszczędzać by sfinansować swoje wyczekane wakacje. Tylko nieliczni opłacają wypoczynek z aktualnego budżetu. Coraz częściej zdarza się nam zaciągać pożyczki na urlop.

SZUKAJ I PORÓWNUJ

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, związanej z wyborem miejsca wypoczynku, dokładnie sprawdź wszystkie opcje. W sieci są różnego rodzaju porównywarki cen, które ułatwią ci podjęcie najwłaściwszej decyzji. Co więcej, na głównych witrynach biur podróży wyskakują aktualne promocje. Tego rodzaju oferty są zazwyczaj bardzo korzystne. Możesz dużo zaoszczędzić. Odwiedzaj również wszelkiego rodzaju grupowe portale – możesz tam znaleźć sporo atrakcyjnych propozycji.

MNIEJSZE LEPSZE

Może morze… W celu zredukowania kosztów wyjazdu do minimum wybieraj mniejsze i spokojniejsze miejscowości. Ceny nie będą wówczas tak wysokie jak w popularnych kurortach. Miej na uwadze, że wypoczynek nad polskim morzem wcale już nie jest taki tani. I tak, na przykład cena wynajęcia pokoju dla rodziców z dwójką dzieci w Gdańsku tu koszt około 500 złotych. Za taki sam pokój we Władysławowie czy Łebie zapłacisz znacznie mniej bo około 300 złotych. Jest to bardzo duża różnica! Pobyt w mniejszej miejscowości zawsze będzie sporo tańszy. Co więcej, nie będzie tam aż tylu okazji do wydawania pieniędzy, ponieważ w mniejszych miejscowościach jest znacznie mniej straganów z zabawkami, budek z lodami i goframi czy straganów z pamiątkami. Jeśli już wybierzesz wypoczynek w większym kurorcie to zdecyduj się zamieszkać w kwaterach, które są zlokalizowane znacznie dalej od morza – koszt wynajęcia kwatery będzie o wiele tańszy. Całkowita wartość takiego pobytu będzie jeszcze tańszy jeżeli wybierzesz wypoczynek pod namiotem. Posiłki możesz przygotowywać samodzielnie lub jadać tanie, domowe obiady.

….A MOŻE GÓRY

Znacznie mniej wydasz wyjeżdżając w góry. Podróżując z dwójką dzieci lub ze znajomymi średnio wydacie 350 zł. Pamiętaj, że dużo drożej będzie w Zakopanem niż w Ustrzykach Dolnych. Tu również wybieraj mniejsze miejscowości.

 

W GRUPIE RAŹNIEJ I TANIEJ

Planując wyjazd większą grupą możesz sporo zaoszczędzić. W celu obniżenia kosztów podróży rozważ wyjazd z rodziną lub z przyjaciółmi. Ponad to, podróżująca pociągiem – 4 osobowa rodzina lub grupa – może liczyć na 30% rabat na przejazd PKP. Wyjeżdżając razem za granicę macie możliwość zredukowania oraz rozłożenia kosztów, takich jak wynajem auta. Co więcej, kilka osób może liczyć na bardzo atrakcyjne grupowe zniżki, na przykład na wejścia do muzeów. Wieczorne wypady taksówką do miasta również możecie sfinansować wspólnie.

PLANUJ

Wszelkiego rodzaju zorganizowane wyjazdy są dużo droższe, ale też wygodniejsze. Wszystko zostaje załatwione za ciebie. Twoim zadaniem jest tylko wybranie odpowiedniej oferty. Z drugiej strony, planując wszystko samodzielnie możesz nie tylko zaoszczędzić, ale również wybrać opcję, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Indywidualny plan wycieczki może być zdecydowanie bardziej atrakcyjny. Polacy najczęściej podróżują swoimi prywatnymi autami. Zdarza się też, ale zdecydowanie rzadziej, że wybierają podróż pociągiem czy autobusem. Miej na uwadze, że kupując bilety ze stosownym wyprzedzeniem możesz trafić na atrakcyjna promocję. Co więcej, kupując bilet przez Internet możesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas!

MINI POŻYCZKA

Mikrorata.pl doskonale rozumie, że nie zawsze dotychczas zgromadzone oszczędności wystarczą ci na zrealizowanie planów związanych z wymarzonymi wakacjami. Czasami może zdarzyć się tak, że będziesz potrzebował małego wsparcia z zewnątrz. Mikrorata.pl przychodzi ci z pomocą! Jest to krótkoterminowa opcja finansowa, która szybko i bez zbędnych formalności pozwoli ci zgromadzić potrzebne na wakacje pieniądze. Cały proces przebiega online. Nie zastanawiaj się i wypełniaj wniosek o uzyskanie pożyczki! Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy zgromadzane dotychczas oszczędności nie wystarczą ci na zrealizowanie planów o wymarzonym wypoczynku!

Więcej informacji na temat pożyczek można znaleźć na stronie: https://mikrorata.pl/

***

Mikrorata.pl to platforma umożliwiająca uzyskiwanie krótkoterminowych pożyczek online na przejrzystych zasadach. Łączy ze sobą korzyści oferty bankowej i dostępnych powszechnie szybkich pożyczek. Formalności ograniczone są do minimum: wystarczy dowód, konto osobiste oraz numer telefonu.

WERONIKA LECHAŃSKA

8 grudnia 2017710Views

Kuchnia chińska – poznaj jej geograficzne odmiany!

Jesienno-zimowe podróże