close
Baseny termalne w Poddębicach pod Łodzią

Baseny termalne w Poddębicach pod Łodzią

Poddębice to miasto leżące nad rzeką Ner w województwie łódzkim.

Baseny termalne w Poddębicach 2
Baseny termalne w Poddębicach 2 (źródło: www.geotermia.poddebice.pl)

Poddębice to miasto leżące nad rzeką Ner w województwie łódzkim. Źródła termalne w Poddębicach odkryto już spory czas temu, jednak odwiert wykonano dopiero w 2009/2010 r. Geotermia Poddębice wkopała się na głębokość 2039 metrów, co kosztowało aż 12 mln zł. Inwestycja opłaciła się, gdyż co roku z wód termalnych korzystają setki ludzi. Woda termalna z Poddębic ma fantastyczne walory zdrowotne – chemicznie ma charakter wodorowęglanowo-sodowo-wapniowy, temperaturę 71°C i jest odznacza się dużą czystością. Szybko znalazła zastosowanie w geotermii, hydroterapii, rehabilitacji, rekreacji oraz szeroko pojętej konsumpcji. Dzięki temu w miejscowym szpitalu w Poddębicach otwarto oddział balneologii oraz jedną z niewielu elektrowni geotermalnych w Polsce.

Kolejną inwestycją była budowa 3 basenów geotermalnych o łącznej powierzchni lustra wody 880 m² i temperaturze wody od 28 do 35°C. Woda w basenach to mieszanka tej ze źródeł geotermalnych oraz wody sieciowej. Baseny czynne są w sezonie wiosenno-letnim (zamknięcie kąpieliska co roku w okolicach połowy września); w tym czasie prowadzone są też zajęcia aqua-aerobicu i aqua-zumby. W kwietniu 2014 r. w mieście nad Nerem dodatkowo powstała Pijalnia Wód Termalnych.

Baseny termalne w Poddębicach
Baseny termalne w Poddębicach (źródło: www.geotermia.poddebice.pl)

Największą wadą basenów termalnych w Poddębicach jest to, że często w upalne dosłownie pękają one w szwach. Cennik: w dni powszednie 10 zł za bilet normalny, 5 zł za ulgowy, w weekendy 13 zł za normalny, 5 zł za ulgowy. Można też kupić karnet na 10 wejść za 75 zł.

Adres: ul. Adama Mickiewicza 19, Poddębice (40 km na północny zachód od centrum Łodzi).

Dojazd: 72-ką na przez Aleksandrów Łódzki i na rondzie w Poddębicach obrać trzeci zjazd w Zieloną, a następnie skręcić w prawo w ul. Polną.

Inne atrakcje w mieście Poddębice:

pałac Grudzińskich – renesansowy pałac Zygmunta Grudzińskiego, jednego z przywódców rokoszu zebrzydowskiego. Mieści się w nim ekspozycja przedstawiająca dzieje Poddębic i okolic.

synagoga i cmentarz żydowski (ul. Łódzka) – w Poddębicach mieszkało przed wojną bardzo dużo Żydów (prawie 50% wszystkich mieszkańców). W czasie wojny hitlerowcy utworzyli tu getto, którego wszyscy mieszańcy zginęli w obozie koncentracyjnym w Chełmnie nad Nerem.

– kościół św. Katarzyny w stylu późno-renesansowym z 1610 r.

Muzeum Lasów i Drewna oraz arboretum w Rogowie (atrakcje w okolicy Łodzi)

Malownicze okolice Bratysławy