close
Muzeum Lasów i Drewna oraz arboretum w Rogowie (atrakcje w okolicy Łodzi)

Muzeum Lasów i Drewna oraz arboretum w Rogowie (atrakcje w okolicy Łodzi)

Arboretum w Rogowie to przepiękny, liczący 54 ha park powstały w 1923 r. z inicjatywy profesora warszawskiego SGGW, pana Edwarda Chodzickiego.

Plan ogrodu dendrologicznego w Rogowie
Plan ogrodu dendrologicznego w Rogowie (źródło: www.arboretum.sggw.pl)

W Muzeum Lasów i Drewna oraz arboretum w Rogowie można obejrzeć ponad 250 okazów ptaków, około 50 okazów ssaków oraz kolekcję poroży. Szczególnym zainteresowaniem otoczono ekspozycję nietoperzy i owadów (wystawa „Owady z bliska”, pokazujące mikrokosmos tych zwierząt + gabloty z owadami egzotycznymi). Na uwagę zasługuje też część wystawy poświęcona drewnu, jego produkcji i obróbce.

Płacząca odmiana wiązu górskiego w arboretum w Rogowie
Płacząca odmiana wiązu górskiego w arboretum w Rogowie (źródło: www.arboretum.sggw.pl)

Arboretum w Rogowie to przepiękny, liczący 54 ha park powstały w 1923 r. z inicjatywy profesora warszawskiego SGGW, pana Edwarda Chodzickiego. Rosną tu unikatowe gatunki drzew i krzewów (specjalność: klony oraz krzewy z Chin), a na wyjątkową uwagę zasługuje założone w latach 50-tych alpinarium, w którym zebrano rośliny górskie. Arboretum w Rogowie założono na leśnych terenach (geograficznie jest to Wysoczyzna Rawska), przez które przepływa rzeka Mroga, co dodatkowo zwiększa malowniczość parku. Dzięki temu w naturalnym środowisku zaprezentowano tu rośliny torfowisk i siedlisk wodnych: rosiczkę, mchy, żurawinę czy brzozy karłowate. Po dawnym lesie pozostał zaś atrakcyjny starodrzew z 150-letnimi sosnami, świerkami, dębami i grabami.

Zaskroniec w alpinarium (P. Banaszczak)
Zaskroniec w alpinarium (fot. P. Banaszczak; źródło: www.arboretum.sggw.pl))

Arboretum posiada również własny punkt sprzedaży roślin, nasion i drewna (okazy wyhodowane na miejscu). Warto też śledzić aktualności – w Rogowie organizowane są cykliczne pikniki leśne, maratony, koncerty czy targi leśne.

Adres: Muzeum – ul. Akademicka 20, Rogów. Tel: 46 874 90 31
Leśny Zakład Doświadczalny SGGW i Arboretum – ul. Leśna 1, Rogów. Tel: 46 874 81 36

Więcej na stronie SGGW: www.arboretum.sggw.pl

Bieszczady – wciąż pełne uroku

Baseny termalne w Poddębicach pod Łodzią