close
Co zwiedzić w Monachium?

Co zwiedzić w Monachium?

Monachium to po Berlinie i Hamburgu trzecie co do wielkości miasto Niemiec. Jego niespotykany, „zielony” charakter przyczynił się do nadania mu przydomka „milionowej, miejskiej wsi”.

Stary Ratusz przy Marienplatz w Monachium
Stary Ratusz przy Marienplatz w Monachium (źródło: www.muenchen.de)

Monachium to po Berlinie i Hamburgu trzecie co do wielkości miasto Niemiec. Jego niespotykany, „zielony” charakter przyczynił się do nadania mu przydomka „milionowej, miejskiej wsi”. Faktycznie, Monachium słynie z licznych parków, przecinającej go rzeki Izary oraz przepięknej panoramy na Alpy, które często widać przy sprzyjającej pogodzie. Wszystkie te cechy sprawiają, że stolica Bawarii staje się bardziej sielska i ludowa niż nowoczesna i urbanistyczna.

Co zwiedzić w Monachium?

1. Stare Miasto – turystyczne centrum Monachium, którego wszelkie aktywności skupiają się wokół Marienplatz – głównego placu Starówki. Przy nim znajdują się 2 ratusze: Stary (Altes Rathaus) z 1470-1480 i Nowy w stylu neogotyckim (Neues Rathaus) z 2 poł. XIX w. Oprócz tego na starówce mamy wszystkie ważniejsze kościoły: romański Peterskirche (kościół Św. Piotra), który jest najstarszą świątynią w Monachium (niestety przebudowaną na modłę barokową), Frauenkirche – gotycki z 1468-1488, który pełni funkcję katedry; Asamkirche – kościół Św. Jana Nepomucena, barokowy z lat 1733-1746; Theatinerkirche – kościół zakonu teatynów z 1663-1768 w stylu czystego, rzymskiego baroku oraz wiele innych. Na uwagę zasługuje także Rezydencja (Residenz) – ogromny pałac, który był siedzibą rządzącej Bawarią dynastii Wittelsbachów.

2. Brama Zwycięstwa (Siegestor) – podobna do berlińskiej Bramy Brandenburskiej, lecz inspirowana Łukiem Konstantyna w Rzymie zabytkowa budowla, której szczyt ozdobiono posągiem Bawarii, jadącej rydwanem zaprzężonym w 4 lwy.

3. Stara Pinakoteka (Alte Pinakothek) – otwarta w 1836 r. galeria sztuki, którą zapoczątkowały zbiory obrazów bawarskich książąt. Można w niej podziwiać dzieła Hansa Holbeina, Pietera Bruegela, Albrechta Dürera, Sandra Botticellego, El Greco, Tycjana, Rembrandta, Rubensa i wielu innych.

4. Glyptothek – muzeum rzeźb antycznych z 1816 r.

5. Bawarskie Muzeum Narodowe (Bayerisches Nationalmuseum) – zbiory książąt Wittelsbach od antyku po XIX w.

6. Maximilianeum – nie sposób nie zauważyć tego imponującego wielkością i majestatem budynku (1857-1874), który z rozkazu króla Maksymiliana miał być siedzibą fundacji stypendialnej dla najlepszych maturzystów (również kobiet). Od 1949 r. mieści się w nim bawarski sejm.

7. Izara – rzeka przepływająca przez stolicę Bawarii. Wokół niej utworzono wiele parków i skwerów, które mogą być doskonałym wytchnieniem po wyczerpującym, miejskim zwiedzaniu. Warto przejść się jednym z pięknych mostów na dwie wyspy na Izarze: Museumsinsel i Praterinsel. Koniecznie trzeba zobaczyć Pomnik Anioła Pokoju na prawym brzegu rzeki – jest to wzniesiona na wysokość 18 metrów kolumna z pozłacanym posągiem anioła na szczycie, która upamiętnia 25-tą rocznicę zwycięstwa Niemiec nad Francją w 1871 r.

8. Angielski Ogród (Englischer Garten) – największy park nie tylko w Monachium, ale w ogóle w całej Europie. Te bagniste tereny nad Izarą zostały początkowo przekształcone w ogród wojskowy, by w 1789 r. stać się publicznym parkiem miejskim. Obecnie bez dwóch zdań są zielonymi płucami miasta, gdzie monachijczycy przychodzą biegać, wyprowadzać psy i spędzać czas na świeżym powietrzu.

9. Szwabing – dzielnica artystycznej bohemy fin de siècle. Pełna secesyjnych kamienic, była ostoją twórców takich jak: Tomasz Mann, Wassily Kandinsky czy Paul Klee.

Jak dojechać do Monachium?

Najszybciej oczywiście samolotem – w niecałe 2 godziny jesteśmy już na lotnisku im. Franza Josefa Straussa – ogromnym, międzynarodowym porcie lotniczym oddalonym o ok. 30 km od centrum Monachium. Bilety można dostać już od około 250 zł.

Jazda pociągiem z Polski wymaga przesiadki w Zgorzelcu, Pradze, Wiedniu lub Berlinie. Mimo to jest to wygodny środek komunikacji – opóźnienia zdarzają się rzadko, a pociągi, dzięki gęstej sieci torów, kursują dość często.

Kolejnym sposobem jest jazda busem lub samochodem. Na polskim rynku jest coraz więcej firm przewozowych (np. Beata Bus), organizujących przejazdy dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych do wielu niemieckich miast, nawet tych mniejszych i mniej popularnych. Niemcy słyną z doskonałych autostrad, dzięki czemu droga z pewnością będzie łatwa i przyjemna.

Z dzieckiem przez ocean – lecimy do USA!

Wyspy śródziemnomorskie – którą wybrać na wakacje?