close
Wyspy śródziemnomorskie – którą wybrać na wakacje?

Wyspy śródziemnomorskie – którą wybrać na wakacje?

Chcesz spędzić wakacje w niebanalnym miejscu? Zaplanuj urlop na jednej z wysp Morza Śródziemnego. Wiele z nich to wciąż nieodkryte perełki z zachwycającymi krajobrazami, gdzie ruch turystyczny jeszcze nie dotarł. 

Na Morzu Śródziemnym leży aż 159 wysp – największa jest Sycylia, a najmniejsza to turecka İmralı z niespełna 10 km2 powierzchnią. Morze jest ewenementem na skalę światową, gdyż sąsiaduje z trzema kontynentami. Cechą wspólną terenów nadmorskich jest przyjemny śródziemnomorski klimat oraz charakterystyczne krajobrazy z gajami oliwnymi, pomarańczami oraz skalistym wybrzeżem. Jednak każde miejsce w basenie Morza Śródziemnego ma swój specyficzny urok.

Jeżeli chcesz wypocząć i zrelaksować się z dala od gwarnych kurortów, wybierz mniej popularne wyspy. Caprera niedaleko Sardynii, Comino (nieopodal Malty) czy grecka Aegina z sadami pistacjowymi – te niewielkie wysepki to oazy spokoju. Nie ma tu tłumów ani letnich rozrywek, typowych dla dużych kurortów. Życie toczy się wolniej wśród zachwycających krajobrazów i szumu morza. Warto zastanowić się nad najmem domu lub pobytem w pensjonacie, by poznać bliżej tradycję i atmosferę wyspy.

Zupełnie inaczej odbiera się duże wyspy, na których prężnie działa ruch turystyczny. Grecka Kreta, na której są znakomite plaże oraz warunki do wypoczynku, to również miejsce wycieczek na starożytne ruiny. Miasto tętni życiem, pełno tu wakacyjnych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na wyspie kwitną wieczne gaje cytrusowe, a tutejsza oliwa uchodzi za najlepszą w kraju. Plaże są różnorodne i świetnie przygotowane. Sezon na Krecie trwa prawie cały rok – nawet w zimie przyjeżdżają tu turyści na trekking lub wycieczki rowerowe po wyspie.

Uchodząca za mekkę imprezowiczów hiszpańska Ibiza to 14. pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. W sezonie odwiedzana jest przez młodszą generację turystów, jednak od połowy sierpnia tempo życia zdecydowanie zwalnia. Są tutaj piękne plaże, porównywane nawet do tych na Karaibach oraz świetne szlaki krajoznawcze. Na wyspie nie brakuje obiektów turystycznych tj. muzea czy galerie.

Majorka – kolejna hiszpańska wyspa śródziemnomorska – cieszy dobrą opinią wśród różnych grup turystów. Doskonałe, szerokie plaże, fantastyczne widoki oraz rewelacyjne warunki do uprawiania sportów wodnych. Wieczorami można zaszyć się z kieliszkiem wina w tawernie lub wybrać się do jednego z klubów. Jeśli chcecie wypocząć z dala od kosmopolitycznego tłumu, warto wypożyczyć samochód i znaleźć ustronne miejsca – dzikich plaż i małych zatoczek na Majorce nie brakuje.

11 sierpnia 20164837Views

Co zwiedzić w Monachium?

Kąpielisko Glinianki we Wrocławiu