close
Egzotyczne wakacje w Kostaryce

Egzotyczne wakacje w Kostaryce

Jeśli marzycie o spędzeniu urlopu w egzotycznym miejscu, blisko natury i wspaniałych krajobrazów, koniecznie sprawdźcie Kostarykę! Ten kierunek od kilku lat zyskuje na popularności wśród turystów z Europy i USA. Oprócz wielu dziewiczych i nieodkrytych miejsc, Kostaryka oferuje mnóstwo atrakcji dla ciała i ducha – mówi się nawet, że to „drugie Bali” ze względu na wiele kursów medytacji czy jogi, które są tu organizowane. Dlaczego warto pojechać do Kostaryki?

Kostaryka – informacje praktyczne

Kostaryka jest niewielkim krajem leżącym w Ameryce Środkowej. Znajduje się między Nikaraguą na północy i Panamą na południu, Oceanem Spokojnym na zachodzie i Morzem Karaibskim na wschodzie. Stolicą Kostaryki jest San José i właśnie tutaj znajduje się lotnisko międzynarodowe. Obywatele Polski nie potrzebują wizy, o ile ich pobyt ma charakter turystyczny i nie przekracza 90 dni – wystarczy paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wlotu. Oficjalną walutą w Kostaryce jest colón (CRC), jednak w większości miejsc akceptowane są także dolary amerykańskie – nie ma więc potrzeby wcześniejszego wymieniania pieniędzy. Jeśli Kostaryka wakacje ma Wam dostarczyć niezapoznane, to warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim (zwłaszcza liczby są przydatne), nawet jeśli w turystycznych częściach można się porozumieć po angielsku. Dla osób, które lubią niezależność podróżowania, ale nie czują się pewnie w samodzielnej organizacji, poleca się kontakt z dobrym biurem podróży, które układa program wycieczki indywidualnie pod kątem każdego klienta. Dzięki temu można cieszyć się swoim urlopem bez żadnych zmartwień.

Co warto zobaczyć na Kostaryce?

Kostarykę warto zacząć zwiedzać od stolicy, czyli San Jose i poświęcić jej przynajmniej jeden pełny dzień. To dobry pomysł na aklimatyzację w nowym miejscu, zwłaszcza, że Kostaryka leży w strefie klimatu tropikalnego i na co dzień bywa tu gorąco i wilgotno. W San Jose znajduje się kilka muzeów i obiektów kultury wartych uwagi, np. Teatr Narodowy Kostaryki (Teatro Nacional de Costa Rica), który można zwiedzać z przewodnikiem, Prekolumbijskie Muzeum Złota (Museo del Oro Precolombino), Muzeum Narodowe i Muzeum Jadeitu (Museo del Jade). Oprócz tego, wybierzcie się na spacer do wspaniałych ogrodów: Ogródu Motyli Spirogyra (Jardín de Mariposas Spirogyra) i La Paz Waterfall Gardens, niewielkiego rezerwatu przyrody.

Poza stolicą, Kostaryka oferuje mnóstwo atrakcji przyrodniczych. To idealny kierunek na ekskluzywne wakacje blisko natury. Jednym z najbardziej popularnych miejsc Kostaryki jest wulkan Arenal, wokół którego przygotowano wiele ciekawych aktywności dla turystów: długie trasy trekkingowe, jazda konna czy też rafting. Warto wiedzieć, że wulkan Arenal to jeden z najaktywniejszych wulkanów w Ameryce Środkowej. Można podziwiać jego majestatyczny krater, a także cieszyć się relaksującymi kąpielami w pobliskich gorących źródłach. Następnym miejscem, do którego trzeba się wybrać jest Monteverde Cloud Forest Reserve, górski las deszczowy cechujący się ogromną bioróżnorodnością i ciekawymi szlakami turystycznymi. Znany przede wszystkim z wiszących mostów, którymi przechodzi się pomiędzy koronami drzew! Innym ciekawym parkiem narodowym jest Parque Nacional Tortuguero, zamieszkały przez żółwie morskie. Największym wydarzeniem jest obserwacja składania przez żółwie jaj na plaży, a następnie wykluwanie się maluchów i ich wędrówki do morza. Oprócz tego, w parku pełno jest urokliwych miejsc – lagun i rzek, które można przepłynąć łódką. Miłośnikom plaży poleca się wycieczkę na półwysep Nicoya, słynący z malowniczych i szerokich plaż. Półwysep znajduje się na zachodnim wybrzeżu Kostaryki i jest jednym z najbardziej popularnych regionów turystycznych w kraju. Oferuje nie tylko możliwość uprawiania sportów wodnych, ale i skorzystania ze strefy wellness – masaży, spa i odnowy biologicznej.

TOP 7 miejscowości do zwiedzenia we Włoszech

Tanzania – słynne jeziora i Kilimandżaro