close
Góra Żar (761 m n.p.m.) w Beskidzie Małym

Góra Żar (761 m n.p.m.) w Beskidzie Małym

Góra Żar (761 m n.p.m.) to wzniesienie w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego, niedaleko wschodniego brzegu Jeziora Międzybrodzkiego. Na jej szczycie utworzono niewielki zbiornik wodny, a w jej wnętrzu wykuto elektrownię szczytowo-pompową Żar-Porąbka (jedyna podziemna elektrownia w Polsce).

Widok z przeszklonej kabiny szybowca na Górę Żar, Jezioro Międzybrodzkie i okolicę
Widok z przeszklonej kabiny szybowca na Górę Żar, Jezioro Międzybrodzkie i okolicę (źródło: www.glidezar.com)

Góra Żar (761 m n.p.m.) to wzniesienie w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego, niedaleko wschodniego brzegu Jeziora Międzybrodzkiego. Na jej szczycie utworzono niewielki zbiornik wodny, a w jej wnętrzu wykuto elektrownię szczytowo-pompową Żar-Porąbka (jedyna podziemna elektrownia w Polsce). Powstałą w 1979 r. wysokospadową elektrownię można zwiedzać przez cały rok (tel. 33 48 68 200). Ma tu również swoją strzelnicę Liga Obrony Kraju.

W lutym 2004 r. oddano do użytku kompleks rekreacyjno-sportowy z prawdziwego zdarzenia, do którego atrakcji należą:

Górska Szkoła Szybowcowa i Paralotniarska – dzięki wzniesieniom miejsce wręcz idealne do ćwiczenia podniebnych akrobacji. Szkoła oferuje kursy szybowcowe, a w niedalekiej przyszłości także loty widokowe. Więcej na oficjalnej stronie: www.glidezar.com

Mapa kompleksu rekreacyjno-sportowego Góra Żar
Mapa kompleksu rekreacyjno-sportowego Góra Żar (źródło: www.pkl.pl)

stok narciarski Góra Żar – fajne miejsce dla miłośników białego szaleństwa i do tego blisko Bielska-Białej (27 km na wschód). 3 sztucznie oświetlane i dodatkowo naśnieżane trasy narciarskie o łącznej długości prawie 2 km oraz 1 wyciąg orczykowy.

kolejka linowo-terenowa – której nie zużyte szyny i wagoniki wzięto z zakopiańskiej kolejki na Gubałówkę. Kolejka na Górę Żar ma 2 stacje, a jej przepustowość to 1100 osób/godz.

snowtubing – zjeżdżalnia pontonowa mieści się przy dolnej stacji KL-T Żar.

Po lewej Jezioro Międzybrodzkie, po prawej zbiornik wodny należący do elektrowni szczytowo-pompowej Żar-Porąbka
Po lewej Jezioro Międzybrodzkie, po prawej zbiornik wodny należący do elektrowni szczytowo-pompowej Żar-Porąbka (źródło: www.glidezar.com)

park linowy Trollandia

– grawitacyjny tor saneczkowy – górski roller-coaster; dzięki nowoczesnej technologii można z niego bezpiecznie korzystać przez cały rok.

Obok Góry Żar znajduje się wspaniałe Jezioro Międzybrodzkie, powstałe w wyniku zbudowania tamy na Sole. Zobacz nasz artykuł!

Jezioro Międzybrodzkie

Kąpieliska na Śląsku