close
Jezioro Międzybrodzkie

Jezioro Międzybrodzkie

Jezioro Międzybrodzkie znajduje się ponad już przez nas opisanym Jeziorem Żywieckim. Zdaniem wielu przyjezdnych, dzięki bezpośredniemu górskiemu otoczeniu, jest ono bardziej malownicze od Żywieckiego.

Jezioro Międzybrodzkie
Jezioro Międzybrodzkie (źródło: www.czernichow.com.pl)

Jezioro Międzybrodzkie znajduje się ponad już przez nas opisanym Jeziorem Żywieckim. Zdaniem wielu przyjezdnych, dzięki bezpośredniemu górskiemu otoczeniu, jest ono bardziej malownicze od Żywieckiego. W jego wodach odbijają się szczyty – od wschodu: Góry Żar (761 m n.p.m.), Kiczery (831 m n.p.m.), Kozubnika (568 m n.p.m.) i Miherdy (604 m n.p.m.), a od północy Zasolnicy (567 m n.p.m.). Jezioro Międzybrodzkie położone jest na rzece Soła, a na północ od niego – w miejscowości Czaniec – powstał dodatkowy akwen, Jezioro Czaniec, dla wyrównania przepływów poniżej Porąbki.

Zapora Porąbka
Zapora Porąbka (źródło: www.czernichow.com.pl)

W 1928 r. rozpoczęły się prace nad budową Zapory Porąbka w Międzybrodziu Bialskim, która spiętrzyła rzekę Sołę. Tak w 1937 r. powstało Jezioro Międzybrodzkie. Sama tama ma 260 m długości i 38 m wysokości, a projektantem był Gabriel Narutowicz i inżynier Tadeusz Baecker. W latach 50-tych zbudowano przy niej elektrownię wodną o mocy 38 MW.

Strzeżone przez ratowników żywieckiego WOPR kąpielisko z trawiastą plażą znajduje się przy restauracji Nad Wodą w Międzybrodziu, która oprócz pokojów noclegowych organizuje różnego rodzaju imprezy czy wesela (więcej na oficjalnej stronie: www.zajazdnadwoda.pl). Znajduje się ona na lewo od mostu, którym wjeżdża się do Międzybrodzia Żywieckiego. Jest tu także przystań wodna i wypożyczalnia sprzętu wodnego (ul. Energetyków 1).

Drugie fajne miejsce nad wodą jest w Międzybrodziu Bialskim – trzeba iść ul. ks. Jana Banasia, która biegnie po prawej stronie od kościoła Świętej Marii Magdaleny. Droga łagodnie kończy się nad jeziorem, a po prawej i lewej stronie mamy przystanie z łódkami i niewielkie plaże. Tuż obok znajduje się ośrodek turystyczny z drewnianymi domkami Miami Tropic (ul. ks. prałata Banasia 22, www.miami-tropic.com.pl).

Jezioro Międzybrodzkie - widok z lotu ptaka
Jezioro Międzybrodzkie – widok z lotu ptaka (źródło: www.czernichow.com.pl)

Parametry Jeziora Międzybrodzkiego:
– powierzchnia Jeziora Międzybrodzkiego: 3,8 km² = 380 ha, długość z północy na południe 5 km
– głębokość: średnio 5-6 m, minimalna 1-3 m
– kubatura: 26,6 mln m³

Adres: Jezioro Międzybrodzkie znajduje się tuż przy wojewódzkiej 948-ce; niedaleko od północy biegnie też DK52, a od zachodu S69 (17 km na wschód od Bielska-Białej; 66 km na południe od Katowic).

Więcej na stronie gminy Czernichów: www.czernichow.com.pl

Atrakcje w okolicy Jeziora Międzybrodzkiego:

Góra Żar (761 m n.p.m.) – zobacz nasz artykuł!

Jezioro Żywieckie – przeczytaj nasz artykuł!

Bielsko-Biała – stolica Podbeskidzia. Miłośnicy sztuki znajdą tu secesyjną zabudowę, piękny rynek i pozostałości murów obronnych, XIII-wieczny zamek książąt Sułkowskich i XVI-wieczny dwór Lipnickich. Jest także Dom Tkacza (rekonstrukcja XVIII-wiecznego warsztatu sukienniczego) i Muzeum Techniki i Włókiennictwa (stare maszyny i urządzenia włókiennicze, z czasów gdy Bielsko-Biała była potentatem przemysłu wełnianego) mieszczące się w fabryce sukna Büttnerów z 2. połowy XIX w.

Muzeum Juliana Fałata w Bystrej Śląskiej – w zabytkowej willi zwanej „Fałatówką” malarz mieszkał od 1910 r., kiedy to ustąpił ze stanowiska dyrektora ASP w Krakowie (adres: ul. Fałata 34, Bystra Śląska). Julian Fałat malował piękne akwarele, był jednym ze słynniejszych polskich realistów i impresjonistów. W Fałatówce zgromadzono jego dzieła oraz dokumentację biograficzną. Więcej na stronie Muzeum Okręgowego w Bielsko-Białej, którego częścią jest Fałatówka (www.muzeum.bielsko.pl).

Szczyrk – największy ośrodek narciarski w Polsce (aż 30 wyciągów i 50 km tras narciarskich).

Klasycystyczny dworek w Kobiernicach – wybudowany w 1. poł. XIX w.; od 1886 r. stał się siedzibą Niższej Szkoły Rolniczej – pierwszej takiej placówki na Podbeskidziu. Obecnie mieści się w nim wiejski dom kultury w Kobiernicach, który jest częścią gminnego ośrodka kultury w Porąbce. Sale w dworku można wynająć na różnego rodzaju imprezy (www.gokporabka.com.pl).

Dinolandia w Inwałdzie – park dinozaurów i miniatur

Jezioro Żywieckie

Góra Żar (761 m n.p.m.) w Beskidzie Małym