close
Jak dojechać na lotnisko przed wylotem?

Jak dojechać na lotnisko przed wylotem?

Dojazd na lotnisko może zająć sporo czasu. Warto pomyśleć o jego organizacji jak najwcześniej, żeby w dzień wylotu nie ryzykować spóźnieniem. Najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się dojazd własnym samochodem, jednak w tym wypadku ważną kwestią jest bezpieczne pozostawienie auta w okolicy lotniska na czas nieobecności. Są także inne możliwości jak dojazd autobusem, pociągiem, taksówką czy skorzystanie z przysługi rodziny.

Własny samochód

Dla większości kierowców dojazd na lotnisko własnym samochodem wydaje się jedynym, rozsądnym wyborem. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie. W ten sposób podróżuje się jedynie w towarzystwie najbliższych, w dobrze znanym sobie aucie. Nie martwimy się o przewóz bagażu, a dodatkowo podróż możemy sobie umilić ulubioną muzyką. Własnym samochodem odjeżdża się prosto spod domu i o ustalonej przez siebie godzinie, więc nie jest się od nikogo zależnym.

Choć sam dojazd samochodem nie generuje dodatkowych kosztów – może poza benzyną – z kosztami wiąże się konieczność zaparkowania pojazdu. Samochód można zostawić na:

  • parkingu obsługiwanym przez port lotniczy – minusem tego rozwiązania jest zazwyczaj wysoka cena za dobę postoju;
  • parkingu komercyjnym poza terenem lotniska – tańszym, jednak często oferującym więcej udogodnień dla klientów, by móc wyróżnić się na tle konkurencji.

Zanim wybierzesz parking, porównaj oferty tych, które znajdują się w okolicy lotniska. Duże porty jak lotnisko Eindhoven albo Berlin Brandenburg to szeroki wybór parkingów o zróżnicowanej ofercie. Nie martw się odległością od samego lotniska – możesz zostawić samochód na parkingu i dojechać na miejsce minibusem albo poprosić o odebranie auta spod lotniska i odstawienie go przez kierowcę.

Komunikacja miejska i kolej

Dojazd autobusem albo pociągiem jest wyborem dla oszczędnych. Bilety zwykle nie kosztują zbyt wiele i w przypadku osób podróżujących samotnie mogą okazać się tańsze niż przejazd samochodem.

Chociaż komunikacja miejska jest tania, niekoniecznie jest najwygodniejszym środkiem transportu. Nie sposób uniknąć towarzystwa innych podróżnych, a warunki nie zawsze można uznać za w pełni komfortowe, zwłaszcza jeśli do autobusu czy pociągu wsiada się obładowanym bagażami.

Warto pamiętać także o tym, że autobus czy pociąg zazwyczaj nie dowiezie Cię bezpośrednio pod drzwi lotniska ani nie odbierze z progu własnego domu. Najpierw musisz dotrzeć na przystanek, a później na lotnisko, co w zależności od ilości bagażu i odległości może wymagać organizacji dodatkowego środku transportu na przykład w postaci taksówki.

Taksówka

Taksówkę można zamówić pod własny dom, wygodnie zapakować wszystkie niezbędne bagaże i wysiąść już na terenie lotniska. To wygodne rozwiązanie – podróż w samochodzie osobowym bez zmartwień o bagaż czy dodatkową drogę do pokonania odejmuje wiele stresu.

Chociaż cenniki różnią się w zależności od firmy, a ostateczny koszt przede wszystkim od pokonanego dystansu, dojazd na lotnisko taksówką jest dość drogim rozwiązaniem. W zamian za wysoką cenę można jednak liczyć na pełną wygodę, komfortową podróż, brak konieczności poszukiwania miejsca parkingowego czy jakiegokolwiek dodatkowego środku transportu.

Dojazd z rodziną lub przyjaciółmi

Wiele osób prosi najbliższych o podwiezienie lub odebranie z lotniska. To ciekawe rozwiązanie, jeśli tylko jest ktoś, kto ma prawo jazdy, sprawny samochód i nieco wolnego czasu. Co ważne, loty odbywają się o różnych godzinach, w tym zarówno porannych, jak i nawet nocnych. Prosząc o transport na lotnisko, warto upewnić się, że dana osoba na pewno będzie dyspozycyjna w godzinach lotów w obie strony.

Koszty dojazdu z rodziną lub przyjaciółmi są minimalne i wiążą się jedynie z koniecznością zatankowania samochodu. To możliwość wygodnej i oszczędnej podróży, jednak jest się w niej zależnym od innych ludzi.

Najciekawsze atrakcje na wyspie Samos w Grecji

kwitnąca agawa

Andaluzja – moja miłość. Część I – powitanie