close
Jeziorko Czerniakowskie

Jeziorko Czerniakowskie

Jeziorko Czerniakowskie. Źródło: Wikipedia

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Jeziorko Czerniakowskie jest naturalnym zbiornikiem wodnym, położonym w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Starorzecze Wisły charakteryzuje się typowym, wydłużonym kształtem (jego długość to ok. 1,6 km, a szerokość ok. 0,2 km) przy niewielkiej głębokości (maksymalna to niewiele ponad 4 m). Jeziorko Czerniakowskie jest wyraźnie podzielone na 2 części: północną, która jest większa i bardziej dzika, porośnięta gęstymi szuwarami, trzcinami i pałkami oraz mniejszą południową, gdzie wytyczono kąpielisko (dokładnie w południowo-zachodniej części). Przez środek zbiornika wodnego poprowadzono most, który niestety od dobrych kilku miesięcy jest remontowany.

Samo kąpielisko ma plażę, która charakteryzuje się wyraźnym spadkiem terenu, a obok boisko do siatkówki plażowej oraz kosze do koszykówki. W pobliskim budynku WOPR nad bezpieczeństwem kąpiących czuwają ratownicy, są tu także składowane łódki i kajaki, które można wypożyczyć.

Wokół jeziora utworzono w 1987 r. rezerwat przyrody o całkowitej powierzchni 46 ha. Jest on ostoją dla wielu gatunków roślinności szuwarowej, ichtiofauny i ptactwa wodnego. Porastają go resztki lasu łęgowego z dominacją topoli, wierzby, jesionu i wiązu.

Z innych, godnych uwagi miejsc przy Jeziorku Czerniakowskim, które warto wymienić jest stadnina TKKF Hubert przy ul. Statkowskiego 52 (www.tkkfhubert.pl) oraz kompleks sportowy KS Delta Czerniaków (w którym szlifował swój talent sam Robert Lewandowski), składający się z pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej oraz kilku kortów tenisowych.

Powierzchnia jeziora: 14 ha

Adres: Jeziorko Czerniakowskie znajduje się przy ul. Jeziornej 2, na Sadybie, w dzielnicy Mokotów (9 km na południe od centrum Warszawy).

Dojazd: Z centrum Warszawy dojedziemy nad Jeziorko Czerniakowskie w zaledwie 20-25 minut. Jedziemy przez Plac Trzech Krzyży, potem Belwederską, skręcamy w lewo w Gagarina i dalej Wisłostradą. Skręcamy w lewo w Gołkowską, którą jedziemy aż do mostu przez Jeziorko Czerniakowskie (a który obecnie jest w remoncie). Strzeżone kąpielisko znajduje się po prawej, w południowej części zbiornika.

Róża Wiatrów

€?Wakacje pod żaglami” – aktywna forma wypoczynku dla najmłodszych!

Plażowanie w Wieliszewie nad Narwią. Źródło: www.wieliszew.pl

Plaża w Wieliszewie nad Narwią