close
Plaża w Wieliszewie nad Narwią

Plaża w Wieliszewie nad Narwią

Plażowanie w Wieliszewie nad Narwią. Źródło: www.wieliszew.pl

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Plażowanie w Wieliszewie nad Narwią. Źródło: www.wieliszew.plPełna nazwa tego miejsca to Plaża przy osiedlu 600-lecia w Wieliszewie. Jest bardzo ładna i czysta, każdego roku przed sezonem dowożą na nią porcję świeżego piasku. Jest to doskonałe miejsce jeżeli macie dosyć zgiełku panującego nad Zalewem Zegrzyńskim – Wieliszew jest cichy i spokojny, nie przyjeżdża tu aż tyle warszawskich turystów co do Serocka, Nieporętu czy Zegrza, za to plaża jest równie (jeśli nawet nie bardziej) urokliwa. Jej kameralność stwarza doskonałe warunki dla wędkarzy, którzy w ciszy mają okazję złowić naprawdę ładne okazy ryb.

Plaża jest długa na prawie 2 km, a w jej zachodniej części w Dębem/Komornicy wybudowano zaporę wodną i elektrownię (to właśnie dzięki niej w 1963 r. powstał Zalew Zegrzyński); w przyszłości ma tam stanąć także port. Gmina Wieliszew w ostatnich latach pozyskała dofinansowanie, dzięki czemu zmodernizowała plażę, postawiła nowe budynki sanitarne oraz plac zabaw dla dzieci. Co roku odbywają się tu liczne koncerty, np. słynny Wieliszewski Festiwal Folkowo-Szantowy oraz imprezy sportowe, np. Mistrzostwa Zalewu Zegrzyńskiego w siatkówce plażowej. Jest też plażowe kino letnie.

W okolicy, specjalnie dla fanów nocowania na plaży, powstało pole kempingowe Iglopolis – gdzie całkowicie za darmo można rozbić namiot oraz skorzystać z umywalek i natrysków.

W okolicy są piękne lasy łęgowe (niektóre objęte szczególną ochroną jako rezerwaty przyrody): Kałuszyn, Poddębie, Sikory, a także długie Jezioro Klucz – starorzecze Wisły. Na wyjątkową uwagę zasługuje rezerwat Łęgi Wieliszewskie, gdzie występuje najwięcej gatunków dzikich storczyków w całym województwie mazowieckim (tzw. „Storczykowy Gaj”). Jeśli chodzi o zwierzęta, to występuje tu liczne ptactwo wodne (np. czaple, żurawie), jelenie, sarny, dziki, bobry i wydry.

Przeczytaj także o naszej wycieczce rowerowej nad widły Wisły i Narwi!

Adres: Wieliszew to gmina w powiecie legionowskim, nad samym Zalewem Zegrzyńskim oraz rzeką Narew (34 km na północ od centrum Warszawy).

Dojazd: Z centrum na północ przez Żoliborz. Wisłę pokonujemy jadąc Mostem Marii Skłodowskiej-Curie i potem skręcamy w lewo w Modlińską. Trzymając się drogi krajowej nr 61, dojeżdżamy do Legionowa i potem do Wieliszewa (cały czas krajówka nr 61). Osiedle 600-lecia znajduje się w północno-zachodniej części Wieliszewa – z 61-ki skręcamy w lewo w Modlińską (wojewódzką 631), potem w prawo w ul. Porucznika Józefa Przedpełskiego i na końcu w lewo w 600-lecia.

Zobacz też inne plaże nad zalewem Zegrzyńskim: w Serocku, Nieporęcie, Białobrzegach oraz Rynii.

Jeziorko Czerniakowskie. Źródło: Wikipedia

Jeziorko Czerniakowskie

Fontanna na jeziorze w Kącku. Źródło: www.kapielisko.com.pl

Kąpielisko Kąck pod Otwockiem