close
Jezioro Strzeszyńskie w Poznaniu

Jezioro Strzeszyńskie w Poznaniu

Jezioro Strzeszyńskie to naturalnie powstały polodowcowy akwen należący do Pojezierza Poznańskiego. Ma nieregularny kształt z licznymi odnogami, półwyspami i cyplami i razem ze znajdującymi się nieopodal mniejszymi Stawami Strzeszyńskimi oraz zasilającymi je strugami: Strumieniem Strzeszyńskim, Strzeszynką i Rowem Złotnickim stanowi super miejsce na weekendowy wypad dla poznaniaków.

Jeśli chcemy zatrzymać się nad brzegiem Jeziora Strzeszyńskiego na dłużej, możemy wynająć w pokój w położonym nad jego brzegiem motelu (źródło: www.strzeszynek.pl).

Akwen, podobnie jak pobliskie Jeziora Kierskie, leży w dolinie rzeki Bogdanki, która jest lewym dopływem przepływającej przez stolicę Wielkopolski Warty. Całe jezioro jest otoczone liściasto-sosnowym lasem, zaś przy jego wschodnim, prawym brzegu na plażowiczów czeka kąpielisko dla ponoć 10 tysięcy (!) osób. Jest tam również camping (można zarówno rozbić namiot, jak i wynająć domek letniskowy – miejsc noclegowych jest ok. 150), motel oraz funkcjonująca przez okrągły rok restauracja.

Piaszczyste plaże są właściwie 2: jedna przy restauracji Oaza, przy tzw. drewnianym Małym Pomoście, a druga położona ok. 150 m na południe od niej, przy tzw. Dużym Pomoście (niedaleko ABC Gallery i otwartego niedawno Visual Park, parku rzeźby i obiektów artystycznych). Na obu można się poopalać lub pograć w siatkówkę czy piłkę plażową. Przy pierwszej dodatkowo od połowy czerwca do końca sierpnia działają strzeżone przez ratowników WOPR kąpieliska – jedno duże, w obrębie wybudowanego w kształcie kwadratu pomostu, drugie płytsze – dla dzieci. Dodatkową atrakcją jest możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego – łódek, kajaków i rowerów wodnych, a także akcesoriów do badmintona czy leżaków. Niestety na tę plażę nie wejdziemy z naszymi zwierzętami; nie można też na niej grillować.

Jezioro Strzeszyńskie to 35-hektarowy zbiornik wody pod Poznaniem (źródło: www.strzeszynek.pl).

Druga plaża, przy Dużym Pomoście jest niestrzeżona, kąpiel na własne ryzyko. Można za to przebywać na niej z psem i rozstawić grilla. Zejście do wody jest łagodne, a woda czysta (w 1994 r. miała nawet II klasę czystości, jednak niestety z upływem lat sytuacja nieco się pogorszyła; jednak co roku jej jakość poddawana jest badaniom sanepidowym). Oczywiście w słoneczne weekendy i popołudniami są tu tłumy wypoczywających, dlatego jeśli chcemy zrelaksować się w bardziej kameralnej atmosferze, warto przejść się trochę dalej, by znaleźć jakąś cichą i odosobnioną zatoczką.

Jezioro Strzeszyńskie przyciąga także miłośników wędkowania – można tu złowić szczupaka, okonia, węgorza, lina, karpia, leszcza, ukleję, sieję, płoć, karasia i kiełbia.

W Visual Park nad J. Strzeszyńskim można zobaczyć instalacje łączące różne dziedziny plastyki, zwłaszcza te zorientowane na biologię i ekologię (źródło: www.abcgallery.pl).

Ciekawostką jest wyżej wspomniana galeria sztuki ABC Gallery, istniejąca od 1992 r., a przeniesiona nad Jezioro Strzeszyńskie (ul. Koszalińska 15) w 2011 r. Nowa lokalizacja umożliwia zaprezentowanie większej liczby prac (także tych związanych z prywatnymi rezydencjami artystów), instalacji audio-wizualnych oraz organizację plenerów i warsztatów. Ostatnio otwarto także Visual Park – park rzeźby i obiektów artystycznych.

Do rozwoju kultury w tym pięknym miejscu przyczynił się także Leszek Możdżer, który od 2011 r. jest inicjatorem festiwalu muzyki jazzowej, Festiwal Enter. Odbywa się on na terenie plaży ośrodka Oaza i trwa 2 dni (zawsze wtorki i środy przed Bożym Ciałem).

Powierzchnia Jeziora Strzeszyńskiego: 33,5 ha

Głębokość: średnia 8,4 m (maksymalna 16,5 m)

Adres: Jezioro Strzeszyńskie znajduje się za dzielnicą Jeżyce, przy ul. Koszalińskiej (12 km na północny zachód od centrum Poznania). Jedzie się ok. 25 min.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Luksusowe domki letniskowe nad morzem Bałtyckim sposobem na udane wakacje?

Jaki smartfon wybrać na wakacje?