close
Kąpielisko Dolny i Górny Jaz nad Rabą w dzielnicy Zarabie w Myślenicach

Kąpielisko Dolny i Górny Jaz nad Rabą w dzielnicy Zarabie w Myślenicach

Raba od dawien dawna była ważną rzeką Małopolski, wzdłuż której zakładano wsie i miasta, rozwijano przemysł oraz transport. W 1921 r. wybudowano w Myślenicach jaz, dzięki któremu Zarabie wkrótce stało się myślenickim letniskiem i miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców.

Meandrująca Raba (fot. Ł. Ślusarczyk, źródło - www.nadraba.pl)
Meandrująca Raba (fot. Ł. Ślusarczyk, źródło: www.nadraba.pl)

Raba od dawien dawna była ważną rzeką Małopolski, wzdłuż której zakładano wsie i miasta, rozwijano przemysł oraz transport. Ma ona typowo górski charakter – jej nurt jest wartki, dno kamienisto-żwirowe, a bieg meandrujący. Jest to wyraźnie widoczne zwłaszcza na odcinku od źródeł Raby (w okolicach wsi Sieniawa) do Zalewu Dobczyckiego, do którego wpada. Woda w rzece jest tak czysta, że żyją w niej raki, a do lat 70-tych XX w. także żółwie błotne.

Zarabie to dzielnica w południowej części Myślenic, jak sama nazwa wskazuje „za rzeką Rabą”. W 1921 r. wybudowano tu jaz, który poprowadzono w poprzek rzeki, aby spiętrzyć wodę i utrzymać stały jej poziom, by w przyszłości zapobiec powodziom. Dzięki temu Zarabie wkrótce stało się myślenickim letniskiem i miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców. Po dziś dzień przyjeżdżają tu ludzie spragnieni czystej wody i powietrza oraz malowniczych widoków, rozpościerających się wzdłuż Doliny Raby.

Jazy są dwa: Górny i Dolny. Ten pierwszy, w zachodniej części Myślenic, zbudowano przy ul. Parkowej (to właśnie ta część zwana jest Zarabiem). Niecałe 200 m od jazu działa zimą Stacja Narciarska Myślenice – ul. Jodłowa 1, tel. 509 300 914 (więcej na stronie: www.mysleniceski.pl). Dolny Jaz znajduje się natomiast we wschodniej części miasta, przy ul. Zdrojowej, tuż obok stadionu K.S. Orzeł. Mimo iż oba kąpieliskowe miejsca są niestrzeżone, zawsze przyciągają spragnionych ochłody plażowiczów. Raba jest rzeką bezpieczną i stosunkowo płytką, zachowajmy jednak jak zawsze ostrożność – zwłaszcza jadąc nad Jaz z dziećmi. Obok tam mamy wytyczone ścieżki spacerowe oraz postawione ładne, drewniane ławeczki. Oprócz tego przy Dolnym Jazie na zgłodniałych czeka Bar Grillowy, zaś na lubiących spalić kalorie – boiska do siatkówki i do kosza.

Widok na rzekę Rabę z lotu ptaka. W prawym górnym rogu widać Zbiornik Dobczycki (fot. Ł. Ślusarczyk, źródło - www.nadraba.pl)
Widok na rzekę Rabę z lotu ptaka. W prawym górnym rogu widać Zbiornik Dobczycki (fot. Ł. Ślusarczyk, źródło: www.nadraba.pl)

Po północnej stronie rzeki, obok stadionu K.S. Orzeł urządzono wśród drzew park linowy, ściankę wspinaczkową, tor dla quadów i samochodów terenowych, paintball, strzelnicę oraz inne atrakcje. Wszystko to działa w ramach Myślenickiego Parku Przygody (adres: ul. Zdrojowa 15, tel. 727 591 272). Wstęp do Parku jest darmowy, natomiast przejście po linach kosztuje 20-25 zł.

Raba przyciąga także wędkarzypstrągi potokowe i tęczowe oraz klenie należą do często spotykanych.

Adres: Dolny Jaz znajduje się przy ul. Zdrojowej w Myślenicach, Górny Jaz natomiast przy ul. Parkowej. Oba – tuż obok szosy DK7 Kraków – Nowy Targ (ok. 38 km na południe od centrum Krakowa).

Więcej na stronie: www.dolnyjaz.ugu.pl

Magia Starego Miasta – wycieczka szkolna do Warszawy

Gotowanie na działce – jaką kuchenkę turystyczną wybrać?