close
Kąpielisko Kryspinów pod Krakowem

Kąpielisko Kryspinów pod Krakowem

Nad stawy w Kryspinowie, niewielkiej, podkrakowskiej wsi, jedzie się tylko 30 minut z centrum Krakowa. Jest to jedno z popularniejszych miejsc nad wodą w okolicach dawnej stolicy Polski. Wokół akwenów powstało kilka ośrodków wypoczynkowych oraz atrakcji turystycznych (jak np. tor wakeboardingowy).

Zalew Na Piaskach w Kryspinowie z lotu ptaka
Zalew Na Piaskach w Kryspinowie z lotu ptaka (źródło: www.sportklubkryspinow.pl)

Nad stawy w Kryspinowie, niewielkiej, podkrakowskiej wsi, jedzie się tylko 30 minut z centrum Krakowa. Jest to jedno z popularniejszych miejsc nad wodą w okolicach dawnej stolicy Polski. Wokół akwenów powstało kilka ośrodków wypoczynkowych oraz atrakcji turystycznych (jak np. tor wakeboardingowy).

Na kąpielisko składają się 2 zbiorniki wodne: Zalew Budzyński i Zalew Na Piaskach i mimo iż administracyjnie należą już do położonych obok wsi Cholerzyna i Budzynia, to jednak funkcjonują pod nazwą kąpieliska Kryspinów. Do końca lat 80-tych ubiegłego wieku była tu kopalnia piasku, potem doły zostały zalane wodą. Zalew na Piaskach jest większy, ma bardziej nieregularny kształt i niewielką wysepkę w południowej części – tam też znajduje się piaszczysta plaża (w innych częściach Kryspinowa plaża jest trawiasta). Mniejszy od niego Zalew Budzyński ma kształt nieregularnego kwadratu. Oba akweny są oddzielone od siebie szeroką na ok. 50 m mierzeją, po której poprowadzono drogę.

Przystań Navigare Yacht Clubu w Kryspinowie
Przystań Navigare Yacht Clubu w Kryspinowie (źródło: www.navigareyc.pl)

Nad Kryspinowem pobudowało się sporo rekreacyjnych obiektów: Ośrodek „Nad Zalewem” z własnym kawałkiem plaży i strzeżonym kąpieliskiem, ośrodek żeglarski Navigare Yacht Club, ośrodek tenisa Sport Klub Kryspinów, ośrodek wakeboardingowy Wake Park Kraków, tor motocrossowy Cholerzyn oraz liczne bary i restauracje: Grill Bar Rejs, bar Przystań, pizzeria Paolo, Skansen Smaków i restauracja Plum. Woda w zalewie jest bardzo czysta, co roku kontrolowana przez sanepid, jest tu kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, zjeżdżalnie wodne, boiska do piłki plażowej i do koszykówki, korty tenisowe, park linowy oraz place zabaw dla najmłodszych.

Nad jeziora w Kryspinowie ściągają też wędkarze – można tu złowić głównie karpie, leszcze, płocie i liny, choć zdarzają się też szczupaki i sandacze (oczywiście na spinning lub na żywca) oraz pstrągi.

Powierzchnia: Zalew Budzyński jest mniejszy – da się go wpisać w kwadrat o boku 250 m. Zalew Na Piaskach liczy ok. 1,5 km długości i 400 m szerokości (ok. 42 ha).
Głębokość: Zalew Budzyński w najgłębszym miejscu liczy 19 m, a bardziej rekreacyjny Zalew Na Piaskach 12 m.

Żeglując po Zalewie Na Piaskach w Kryspinowie
Żeglując po Zalewie Na Piaskach w Kryspinowie (źródło: www.navigareyc.pl)

Cennik (opłaty obejmują wejście na strzeżone kąpielisko): bilet ulgowy – 6 zł, normalny – 12 zł, rodzinny – 20 zł, karnet na cały rok: 100 zł.

Adres: Oba jeziora leżą przy DW774 i DW780, pomiędzy wsiami Kryspinów i Budzyń (14 km na zachód z centrum Krakowa).

Dojazd: Jedziemy DW780 na zachód w kierunku Oświęcimia i za Bielańsko-Tynieckim Parkiem Krajobrazowym skręcamy w prawo w DW774.
Można również dojechać autobusem linii 209.

Ciekawostki: Kryspinów jest dużo starszy niż sam Kraków! Archeolodzy odkryli na tych terenach ślady kultury przeworskiej – osadę i ogromne cmentarzysko z ok. 1. połowy I w. n.e.! Później pierwsza wzmianka o wsi, wówczas zwanej Śmierdzącą, pojawia się w dokumentach króla Władysława Łokietka z początku XIV w.

Atrakcje w okolicy:

  • Neorenesansowy pałac w Kryspinowie z 1. poł. XIX w.
  • Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy

Przydatne adresy:

  • Navigare Yacht Club (Cholerzyn 361, tel: 514 809 099) – www.navigareyc.pl
  • Sport Klub Kryspinów (Cholerzyn 361, tel: 530 405 259) – www.sportklubkryspinow.pl
  • Wake Park Kraków (Liszki 361, tel: 505 781 748) – www.wake-park.pl

Zalew Zakrzówek w Krakowie

Kąpielisko Przylasek Rusiecki w Krakowie