close
Kąpielisko Tropicana w Owińskach pod Poznaniem

Kąpielisko Tropicana w Owińskach pod Poznaniem

Tropicana w Owińskach to wielka plaża, strzeżone kąpielisko, drewniane pomosty oraz parasole i szałasy w karaibskim stylu. Można tu też uprawiać wakeboarding i jeździć na nartach wodnych.

Tropicana w podpoznańskich Owińskach to duża, zrobiona w egzotycznym klimacie plaża, strzeżone kąpielisko oraz Wakepark
Tropicana w podpoznańskich Owińskach to duża, zrobiona w egzotycznym klimacie plaża, strzeżone kąpielisko oraz Wakepark. (źródło: www.Googlemaps)

Owińska to wieś na północ od Poznania, w gminie Czerwonak. W XIX w. działała tu kopalnia żwiru oraz cegielnia, która była głównym dostawcą materiałów budowlanych dla stolicy Wielkopolski. Kiedy podjęto decyzję o zamknięciu tych przybytków, wyrobiska zalano wodą, tworząc w ich miejscu stawy. Akwenów jest w sumie 5, przy czym strzeżone kąpielisko Tropicana znajduje się przy tym skrajnie po lewej, najbliżej wsi Owińska.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

WakeSpot Owińska pod Poznaniem. Na horyzoncie piaszczysta plaża.
WakeSpot Owińska pod Poznaniem. Na horyzoncie piaszczysta plaża. (źródło: fanpage WakeSpotu Owińska)

Na liczącej 1,5 tys. m² plaży zrobiono drewniane pomosty oraz parasole i szałasy w karaibskim stylu. Strzeżone przez ratowników kąpielisko podzielone jest na 3 części: brodzik dla dzieci (głębokość do 0,4 m), 300 m² dla nieumiejących pływać (głębokość do 1,2 m) oraz 650 m² dla zaawansowanych pływaków (głębokość do 3 m). Z plaży wychodzi do jeziora pomost o długości 14 m, jest też wypożyczalnia kajaków, łodzi i rowerów wodnych, boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci, przebieralnie, toalety oraz bar z jedzeniem i napojami. Niedaleko plaży znajduje się porządny, bezpłatny parking. Od niedawna bardzo popularną atrakcją jest wyciąg do wakeboardingu i nart wodnych (Sesitec System 2.0 + 2 kickery Rixena i slider).
UWAGA! Miejsce przystosowane także dla osób niepełnosprawnych. W całej strefie kąpieliska jest również hotspot.

Powierzchnia strzeżonego kąpieliska Tropicana w Owińskach: 0,1 ha

Cennik: całodniowy bilet normalny – 5-6 zł, ulgowy – 2-3 zł, kajak – 9 zł/h, 2-osobowy rower wodny – 12 zł/h. Uwaga! Po opuszczeniu terenu kąpieliska nie ma możliwości ponownego wejścia na ten sam bilet. Po godzinie 18 wstęp darmowy.

Interesujące obiekty w Owińskach:

  • pałac Ottona von Treskowa z 1804-1806 r. w stylu późnego klasycyzmu. W czasie II wojny światowej w jego piwnicach torturowano przeciwników III Rzeszy. Obecnie stanowi własność gminy, lecz niestety został bardzo zrujnowany przez poprzedniego właściciela. (przy ul. Poznańskiej)
  • klasztor Cystersów z 1700 r., kościół Św. Jana Chrzciciela oraz klasztorna plebania – barokowy kompleks budynków projektu Pompeo Ferrariego. Obecnie, począwszy od lat 50-tych działa w nim Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych.
  • kościół Św. Mikołaja – renesansowy, którego budowę rozpoczęto w 1574 r. Obecnie nieużywany, w runie. (przy ul. Poznańskiej)
  • opuszczony szpital psychiatryczny z połowy XIX w. (w parku przy ul. Kolejowej)
  • pomnik przyrody – liczący prawie 500 lat dąb

Adres: Akwen Tropicana oraz WakeSpot znajduje się przy ul. Plażowej 1 w Owińskach (ok. 17 km na północ z centrum Poznania).

Staw Królewiecki we Wrocławiu

Jezioro Perła (Trzciańskie) pod Warszawą