close
Kąpielisko Tropicana w Owińskach pod Poznaniem

Kąpielisko Tropicana w Owińskach pod Poznaniem

Tropicana w Owińskach to wielka plaża, strzeżone kąpielisko, drewniane pomosty oraz parasole i szałasy w karaibskim stylu. Można tu też uprawiać wakeboarding i jeździć na nartach wodnych.

Tropicana w podpoznańskich Owińskach to duża, zrobiona w egzotycznym klimacie plaża, strzeżone kąpielisko oraz Wakepark
Tropicana w podpoznańskich Owińskach to duża, zrobiona w egzotycznym klimacie plaża, strzeżone kąpielisko oraz Wakepark. (źródło: www.Googlemaps)

Owińska to wieś na północ od Poznania, w gminie Czerwonak. W XIX w. działała tu kopalnia żwiru oraz cegielnia, która była głównym dostawcą materiałów budowlanych dla stolicy Wielkopolski. Kiedy podjęto decyzję o zamknięciu tych przybytków, wyrobiska zalano wodą, tworząc w ich miejscu stawy. Akwenów jest w sumie 5, przy czym strzeżone kąpielisko Tropicana znajduje się przy tym skrajnie po lewej, najbliżej wsi Owińska.

WakeSpot Owińska pod Poznaniem. Na horyzoncie piaszczysta plaża.
WakeSpot Owińska pod Poznaniem. Na horyzoncie piaszczysta plaża. (źródło: fanpage WakeSpotu Owińska)

Na liczącej 1,5 tys. m² plaży zrobiono drewniane pomosty oraz parasole i szałasy w karaibskim stylu. Strzeżone przez ratowników kąpielisko podzielone jest na 3 części: brodzik dla dzieci (głębokość do 0,4 m), 300 m² dla nieumiejących pływać (głębokość do 1,2 m) oraz 650 m² dla zaawansowanych pływaków (głębokość do 3 m). Z plaży wychodzi do jeziora pomost o długości 14 m, jest też wypożyczalnia kajaków, łodzi i rowerów wodnych, boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci, przebieralnie, toalety oraz bar z jedzeniem i napojami. Niedaleko plaży znajduje się porządny, bezpłatny parking. Od niedawna bardzo popularną atrakcją jest wyciąg do wakeboardingu i nart wodnych (Sesitec System 2.0 + 2 kickery Rixena i slider).
UWAGA! Miejsce przystosowane także dla osób niepełnosprawnych. W całej strefie kąpieliska jest również hotspot.

Powierzchnia strzeżonego kąpieliska Tropicana w Owińskach: 0,1 ha

Cennik: całodniowy bilet normalny – 5-6 zł, ulgowy – 2-3 zł, kajak – 9 zł/h, 2-osobowy rower wodny – 12 zł/h. Uwaga! Po opuszczeniu terenu kąpieliska nie ma możliwości ponownego wejścia na ten sam bilet. Po godzinie 18 wstęp darmowy.

Interesujące obiekty w Owińskach:

  • pałac Ottona von Treskowa z 1804-1806 r. w stylu późnego klasycyzmu. W czasie II wojny światowej w jego piwnicach torturowano przeciwników III Rzeszy. Obecnie stanowi własność gminy, lecz niestety został bardzo zrujnowany przez poprzedniego właściciela. (przy ul. Poznańskiej)
  • klasztor Cystersów z 1700 r., kościół Św. Jana Chrzciciela oraz klasztorna plebania – barokowy kompleks budynków projektu Pompeo Ferrariego. Obecnie, począwszy od lat 50-tych działa w nim Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych.
  • kościół Św. Mikołaja – renesansowy, którego budowę rozpoczęto w 1574 r. Obecnie nieużywany, w runie. (przy ul. Poznańskiej)
  • opuszczony szpital psychiatryczny z połowy XIX w. (w parku przy ul. Kolejowej)
  • pomnik przyrody – liczący prawie 500 lat dąb

Adres: Akwen Tropicana oraz WakeSpot znajduje się przy ul. Plażowej 1 w Owińskach (ok. 17 km na północ z centrum Poznania).

Staw Królewiecki we Wrocławiu

Jezioro Perła (Trzciańskie) pod Warszawą