close
Kurt Wallander – najsłynniejszy komisarz z Ystad

Kurt Wallander – najsłynniejszy komisarz z Ystad

Obraz Gustav Melin z Pixabay

Miłośnikom skandynawskich kryminałów tego pana z pewnością nie trzeba przedstawiać. Kultowy detektyw, stworzony przez szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów literackich na świecie. Niektórzy tak bardzo związali się z tą postacią, że wybierają się w podróż śladami Wallandera. Jak zorganizować taką wycieczkę i co warto podczas niej zobaczyć?

Za co kochamy Wallandera?

Stworzony przez Mankella Wallander urodził się w 1948 roku, a w wieku 19 lat wstąpił do akademii policyjnej. Poznajemy go jako komisarza w średnim wieku, który pracuje w szwedzkim Ystad. Z byłą żoną Moną ma córkę Lindę, która idzie w ślady ojca i również wstępuje do policji. Choć Kurt jest stroniącym od ludzi samotnikiem, który źle się odżywia, cierpi na depresję i ma problemy z alkoholem, trudno go nie lubić. Według charakterystyki Mankella „jedną ze szczególnych cech Wallandera jest to, że stale się zmienia”. Ta zmienność sprawia, że postać ewoluuje na przestrzeni kolejnych powieści, a czytelnik coraz bardziej zżywa się z charyzmatycznym detektywem. Wallander nie jest superbohaterem – jest człowiekiem z krwi i kości, który mimo swoich słabości nie ma sobie równych w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Wallander w literaturze i filmie

Zmarły w 2015 roku Henning Mankell pozostawił po sobie dziesięć powieści o Wallanderze:

  1. Morderca bez twarzy
  2. Psy z Rygi
  3. Biała lwica
  4. Mężczyzna, który się uśmiechał
  5. Fałszywy trop
  6. Piąta kobieta
  7. O krok
  8. Zapora
  9. Niespokojny człowiek
  10. Ręka

Wallander jest również bohaterem zbioru opowiadań Piramida i pojawia się jako postać drugoplanowa w książce Nim nadejdzie mróz, w której pierwsze skrzypce gra jego córka.

Wallandera wielokrotnie mogliśmy oglądać też na ekranie. W jego postać wcieliło się aż sześciu aktorów:

  • Krister Henriksson – 26-odcinkowy szwedzki serial Wallander (2005-2009),
  • Rolf Lassgård – 10-odcinkowa seria filmów Wallander (1994-2007),
  • Gustaf Skarsgård – młody Kurt Wallander w odcinku Pyramiden będącym częścią 10-odcinkowej serii filmów Wallander (1994-2007),
  • Kenneth Branagh – brytyjska seria filmów Wallander (2008-2016),
  • Lennart Jähkel – 8-odcinkowy szwedzki serial Talismanen (2003),
  • Adam Pålsson – w serialu Netfliksa Młody Wallander (2020-).

Wycieczka śladami Wallandera

Decydując się na wycieczkę śladami słynnego detektywa, najlepiej wybrać połączenia promowe ze Świnoujścia do Ystad. Polskie promy pływają też na trasie Świnoujście-Trelleborg, jednak Ystad i Trelleborg dzieli godzina drogi samochodem, dlatego warto od razu przypłynąć do miasta Wallandera. Ze Świnoujścia do Ystad zabierze Cię prom Unity Line, który kursuje na tej trasie dwa razy dziennie. Rejs dzienny trwa od 13:00 do 20:15, a rejs nocny od 23:00 do 6:30.

Kiedy już dotrzesz na miejsce, koniecznie odwiedź atrakcje popularne wśród fanów Wallandera:

  • Mariagatan 10 – adres zamieszkania Kurta Wallandera,
  • Fridolfs Konditori – przy ul. Lingsgatan 3 mieści się ulubiona kawiarnia komisarza, w której zwykle zamawiał małą czarną lub piwo i kanapkę ze śledziem. Kawiarnia oferuje ciasto Wallandera, czyli biszkopt z bitą śmietaną.
  • Hotel Continental – ulubiony bar Wallandera mieści się w najstarszym hotelu w Szwecji, który znajdziesz przy ul. Hamngatan 13. Komisarz zamawiał tu najczęściej whisky bez lodu.
  • Komisariat – Kurt przepracował wiele lat na posterunku przy ul. Kristianstadsvägen 51,
  • Redakcja Ystads Allehanda (Österportstorg 1) – gratka dla miłośników szczegółów: to właśnie tę gazetę codziennie czytał Wallander,
  • Księgarnia Bokhandeln i Ystad – ulubiona księgarnia Kurta, która mieści się przy Stortorget 3 i oferuje wiele pozycji Mankella w oryginale,
  • Kościół Mariacki – znajdujący się na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego kościół jest miejscem, w którym Kurt brał ślub z Moną (to także jedna z największych atrakcji turystycznych miasta),
  • Port Ystad – to właśnie tutaj Wallander przychodził każdego ranka, by podziwiać statki.

Wszystkie te miejsca spokojnie odwiedzisz w jeden dzień, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zostać w Ystad nieco dłużej i poczuć atmosferę tego niezwykłego miasta.

Ile kosztuje prom do Ystad?

Najłatwiejsza droga do Ystad to droga morska – po zejściu z pokładu od razu jesteś na miejscu. Ile kosztuje prom do Świnoujścia z Ystad i z Ystad do Świnoujścia? Koszt takiej podróży zależy od kilku czynników. Najtaniej podróżują piesi i rowerzyści (ok. 150-200 zł w jedną stronę). W przypadku wycieczki samochodowej koszt podróży jest nieco wyższy (ok. 350-500 zł w jedną stronę). Dodatkowe opłaty obowiązują też w przypadku rezerwacji kabiny (ok. 50-200 zł). Ceny różnią się w zależności od sezonu, dlatego przed planowanym wyjazdem sprawdź rozkład przewoźnika. Warto również sprawdzić ofertę wycieczek zorganizowanych. Przykładowo Unity Line oferuje wycieczkę jednodniową do Ystad, która wychodzi taniej, a przy tym nie wymaga samodzielnego kupowania biletów. W cenę wyjazdu wliczono rejs, miejsce w kabinie dwuosobowej, obiad, kupon na drinka powitalnego i opłatę paliwową.

4 kwietnia 2023585Views

Koszulka na rower – która będzie najlepszym wyborem?

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze hotelu w Krakowie?