close
Pałac w Michałowicach (zabytki w okolicy Krakowa)

Pałac w Michałowicach (zabytki w okolicy Krakowa)

Pałac położony jest w Michałowicach, miejscowości oddalonej o 10km na północ od Krakowa. Warto więc wybrać się tu na weekendową wycieczkę.

Fasada neorenesansowego pałacu w Michałowicach
Fasada neorenesansowego pałacu w Michałowicach (źródło: Wikimedia)

Zbudowany w latach 1892-97 pałac należał do Tadeusza Dąbrowskiego, ówczesnego właściciela oddalonej o 10km na północ od Krakowa wsi Michałowice. Wcześniej stał tu drewniany dwór rodziny Hugo Kołłątaja. Autorem nowego projektu był Teodor Talowski (1857-1910), słynny architekt, profesor Politechniki Lwowskiej, reprezentant modnego wówczas historyzmu i secesji, twórca wielu neogotyckich i neorenesansowych budynków, takich jak m.in.: kościół Św. Elżbiety we Lwowie, kamienice przy ul. Retoryka w Krakowie, dwór Dobieckich w Cianowicach, 2 gmachy Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (jeden w Jarosławiu, drugi w Krakowie), willa Koci Zamek lekarza Mieczysława Dembowskiego w Bochni czy dwór Żeleńskich w Grodkowicach (25 km na płd.-wsch. Od Krakowa).

Pałac zaprojektowany przez Teodora Talowskiego w Michałowicach pod Krakowem
Pałac zaprojektowany przez Teodora Talowskiego w Michałowicach pod Krakowem

Michałowicka rezydencja utrzymana jest w stylu neogotyckim i neorenesansowym, co widać w jej asymetrii i nieregularności. Ma kształt litery „L”, na którą składają się harmonijnie ze sobą zestawione parterowe i piętrowe bryły, dzięki czemu pałac wydaje się ogromny. W oczy rzuca się cylindryczna wieża ze stożkowym dachem oraz nawiązujące do renesansu woluta, potocznie ślimacznice, czyli spiralne zwieńczenia fasady budynku. Pałac został celowo podniszczony, aby uzyskać efekt postarzenia, naruszenia przez ząb czasu, które charakteryzuje autentyczne, starożytne budowle. Również wnętrze jest ciekawie urządzone – mamy tu neorenesansową, reprezentacyjną część mieszkalną (Talowski inspirował się projektami angielskiego ruchu artystycznego Arts and Crafts) oraz neogotycką część gospodarczą.

Ryzalit z typowymi dla renesansu i neorenesansu wolutami (ślimacznicami)
Ryzalit z typowymi dla renesansu i neorenesansu wolutami (ślimacznicami) – źródło: www.gminyturystyczne.pl)

Po II wojnie światowej pałac upaństwowiono i oddano na użytek Samopomocy Chłopskiej oraz Banku Spółdzielczego w Słomnikach. Niestety w 1979 r. w Michałowicach wybuchł pożar, który poczynił spore zniszczenia. Na szczęście pod koniec lat 80-tych pojawili się nowi właściciele, państwo Lorenzowie, którzy odbudowali zabytek. Okazjonalnie udostępniają oni pałac odwiedzającym.

Pałac w Michałowicach został wzniesiony na wzgórzu (Wyżyna Krakowska i Miechowska), nad rzeką Dłubnią. Wokół rozciąga się piękny park z licznymi pomnikami przyrody, np. robiniami akacjowymi oraz jednym z najstarszych w Polsce okazów derenia właściwego. Do innych zabytków znajdujących się w obrębie majątku należy spichlerz z końca XIX w. oraz stajnia z początku XX w. Każdego roku, 6 sierpnia, w michałowickim zespole pałacowo-parkowym odbywa się uroczysty marsz miłośników Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz uczta w ogrodzie – na pamiątkę obiadu wydanego przez Tadeusza Dąbrowskiego dla polskiego wojska w 1914 r.

Hotele 3-gwiazdkowe – czego możesz się spodziewać?

Tradycyjne mapy w aplikacji mobilnej dla aktywnych Compass i Traseo łączą siły!