close
Drewniany dworek w Paplinie (zabytki pod Warszawą)

Drewniany dworek w Paplinie (zabytki pod Warszawą)

Modrzewiowy dwór w Paplinie - wejście od ogrodu. Źródło: www.wegrowliwiec.pl

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Modrzewiowy dwór w Paplinie - wejście od ogrodu. Źródło: www.wegrowliwiec.plPaplin jest jednym z nielicznych, tak dobrze zachowanych, całkowicie drewnianych dworków w województwie mazowieckim. Wybudowano go w połowie XVIII w. dla Andrzeja Glinki (rodzina ta była pierwszymi właścicielami Paplina); po nim właścicielem został Józef Garczyński, skarbnik z Drohiczyna. Po nim, prawie do końca II wojny światowej, dwór należał do rodziny Cieleckich, a w dobie PRL-u funkcjonowała tu szkoła rolnicza. Teraz szczęśliwie znalazł się prywatny nabywca, który kupił i odrestaurował zabytek.

Paplin jest unikatowym, całym wykonanym w drewnie modrzewiowym dworkiem w pięknym kolorze miodowego brązu. Kiedyś główne wejście było podcieniem z charakterystycznymi dla dworków kolumnami, jednak zmieniający się właściciele przebudowali je na zamkniętą, oszkloną werandę. Nad nią mamy bardzo ładny ryzalit – czyli nadbudówkę lub występ nad głównym wejściem – ozdobiony typowo barokowym, falistym dachem.

Sama wieś jest fantastycznie położona nad rzeką Liwiec, po której można spłynąć kajakiem. Więcej info: http://www.liwiec.com/

Adres: Paplin to wieś w powiecie węgrowskim, przy drodze krajowej nr 62 dokładnie pomiędzy Łochowem a Węgrowem (80 km na północny wschód od centrum Warszawy).

Dojazd: Najkrótsza droga wiedzie przez Wesołą, Sulejówek i Stanisławów – najpierw E30, potem w Wesołej skręcamy w lewo w 638 i w Sulejówku w prawo w 637, którą jedziemy tak ok. 45 km, po czym skręcamy w lewo na Roguszyn i w końcu Paplin.

Obecny właściciel dworku w Suchej kocha konie

Dworek Cieszkowskich w Starej Suchej (zabytki pod Warszawą)

Latem dużo osób wybiera się w podróż samochodem. Dowiedz się jakie są różnice między oponami letnimi a zimowymi!

Opony letnie – czy warto?