close
Opony letnie – czy warto?

Opony letnie – czy warto?

Latem dużo osób wybiera się w podróż samochodem. Dowiedz się jakie są różnice między oponami letnimi a zimowymi!

Czy warto wymieniać opony zimowe na letnie? Czy nie można poruszać się latem, korzystając z opon zimowych lub przez cały rok jeździć na oponach wielosezonowych? Podobne pytania zadaje sobie wielu kierowców w Polsce. Czy kupno opon letnich ma w ogóle sens?

Czy warto wymieniać opony zimowe na letnie? Czy nie można poruszać się latem, korzystając z opon zimowych lub przez cały rok jeździć na oponach wielosezonowych? Podobne pytania zadaje sobie wielu kierowców w Polsce. Czy kupno opon letnich ma w ogóle sens?

Dlaczego nie „zimówki”?

Latem dużo osób wybiera się w podróż samochodem. Dowiedz się jakie są różnice między oponami letnimi a zimowymi!Eksperci motoryzacyjni są zgodni co do tego, że opony zimowe, jak sama nazwa wskazuje, nie nadają się do jazdy latem, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza grubo ponad 10 stopni Celsjusza. Montaż opon letnich na okres wiosny, lata oraz części jesieni, o ile pogoda sprzyja, jest nie tylko zalecany, ale nawet niezbędny dla kierowców, którzy chcą w pełni korzystać z osiągów swojego pojazdu. Opony letnie mają większą sztywność i uzyskują lepszą przyczepność do drogi mokrej lub suchej w ciepłe dni niż opony zimowe czy całoroczne.

Najważniejsze jest jednak to, że mieszanka gumowa, z której produkowane są opony letnie, jest opracowana w ten sposób, aby sprawdzać się doskonale w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. Opony letnie będą miały niższe opory toczenia i wyższą przyczepność do drogi latem niż opony zimowe. W testach konsumenckich i producenckich osiągają lepsze parametry latem, co przekłada się na bezpieczeństwo ich użytkowania dla kierowcy i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Testy opon na Oponeo.pl wskażą również, ile można zaoszczędzić paliwa, korzystając z opon letnich w miejsce całorocznych czy zimowych – zwłaszcza jeśli kierowca często użytkuje samochód na dłuższych trasach.

Nie zawsze potrzebne

Opony letnie nie będą niezbędne dla samochodów kompaktowych typu miejskiego, z których kierowcy korzystają rzadko. Takie samochody mogą być wyposażone przez cały rok albo w opony wielosezonowe albo zimowe. Bez konieczności kupowania opon letnich i wydawania na ten cel dodatkowych środków finansowych możemy zapewnić sobie możliwość korzystania z samochodu zawsze wtedy, gdy przyjdzie nam na to ochota. Musimy być jednak świadomi tego, że rezygnując z wymiany opon zimowych na letnie, jednocześnie godzimy się na gorszą przyczepność do mokrej nawierzchni, wydłużenie drogi hamowania i szybsze zużycie bieżnika opon.

Modrzewiowy dwór w Paplinie - wejście od ogrodu. Źródło: www.wegrowliwiec.pl

Drewniany dworek w Paplinie (zabytki pod Warszawą)

Dwór w Tułowicach. Źródło: www.sochaczew.pl

Dwór w Tułowicach (zabytki pod Warszawą)