close
Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska

Kotelnica nocą (fot. Lukaszgoryl - Wikipedia)

Obecnie Białka Tatrzańska pod względem infrastruktury turystycznej jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości górskich (szczególnie zimą ze względu na bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych). Ośrodek narciarski Kotelnica Białczańska zajął w 2009 roku I miejsce jako Najlepszy Ośrodek Narciarski w Polsce wg portalu onet.pl

Obecnie Białka Tatrzańska pod względem infrastruktury turystycznej jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości górskich (szczególnie zimą ze względu na bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych). Ośrodek narciarski Kotelnica Białczańska zajął w 2009 roku I miejsce jako Najlepszy Ośrodek Narciarski w Polsce wg portalu onet.pl

Kotelnica nocą (fot. Lukaszgoryl - Wikipedia)Górska rzeka Białka nadaje się do uprawiania sportów ekstremalnych m.in kajakarstwa górskiego i spływów pontonowych. Okoliczne wzgórza wykorzystywane są także przez paralotniarzy.

W Białce Tatrzańskiej powstaje również największy i najnowocześniejszy park wodny w Europie. Inwestycja ta ma zostać oddana do użytku w 2011 roku. Odwierty zakończyły się sukcesem, a woda termalna przyszłego parku wodnego ma temperaturę prawie 70 stopni.

Jest to jedno z najpopularniejszych w Polsce zimowisk, zwłaszcza wśród miłośników narciarstwa rodzinnego i stawiających pierwsze kroki na śniegu. Śnieg spada tu zwykle w październiku natomiast topnieje w maju. Warunki sprzyjające uprawianiu sportów zimowych utrzymuje się zwykle od początku grudnia do końca marca. Zdarzają się jednak zimy, gdy można jeździć do końca kwietnia. Średnia temperatura stycznia to ok. -5°C. Najpogodniej jest w lutym i w marcu.

W okresie Bożego Narodzenia i ferii szkolnych tłok jest spory, prawie zawsze można znaleźć wolne miejsca. Stoki można zaliczyć do łatwych a ich naśnieżenie, ceny i duża liczba wyciągów to niepodważalne zalety miejscowości. Dla bardziej wymagających turystów wadą,może sie okazać mała liczba obiektów noclegowych i gastronomicznych o wyższym standardzie.

Prawie wszystkie wyciągi położone są po prawej stronie (patrząc w stronę tatr), czyli na wschodnich stokach Kotelnicy, Bani (778 m), Wysokiego i Hornikowego Wierchu (979 m). Po lewej stronie, na stokach Litwinowej Grapy, już za rzeką Białką znajduje się jeden, ale za to długi wyciąg. Stoki w większości są łagodne, trasy szerokie i dobrze utrzymywane. Jednym słowem idealne miejsce dla rodzin, statecznych narciarzy lub początkujących. Ze względu na dobre warunki klimatyczne (ok. 90 dni ze śniegiem) i stan przygotowania tras, Białka na brak turystów nie narzeka.

Prawie wszystkie wyciągi są sztucznie oświetlone, czasami nawet działaja całą dobę. Wyciągi w Białce Tatrzańskiej mogą przewieźć łącznie ponad 17 tys. osób w ciągu godziny, a trasy zjazdowe mają łączną długość ponad 15 km.

Systemowi jednej karty (skipass) obejmuje trzy ośrodki narciarskich: Kotelnica, Bania i Kaniówka. (przepustowość 13 tys os/h, długość tras – ponad 12 km). Pomiędzy ośrodkami i Białce kursują skibusy, które wożą turystów za darmo pod sam wyciąg.

Dojazd:
Samochodem: do Białki można dojechać z dołu od strony Nowego Targu (18 km, tablice kierunkowe na Jurgów i Łysą Polanę) albo z góry od strony Bukowiny Tatrzańskiej. W weekendy najlepiej jechać od strony Nowego Targu – krócej i nie ma korków, tak charakterystycznych dla zakopianki (z Krakowa – 95 km). Ze względu na rangę miejscowości, nawet w czasie największych śniegów nie powinno być problemów z dojazdem.
PKP: najbliższa stacja znajduje się w Nowym Targu, kursują tu pociągi pospieszne ze wszystkich większych miast południowej Polski, dalej trzeba jechać lokalnym autobusem. Informacja PKP: tel. 018/2663446.
PKS: bezpośrednie połączenia do Białki z Krakowa (2 dziennie; 2,5 godz.; łączny czas dojazdu z Krakowa – ok. 4 godz.). Informacja PKS: tel. 018/2662282

Nasz ocena: bardzo dobra.

9 listopada 20102565Views
Szklarska Poręba - Chybotek (fot Antosh - Wikipedia)

Szklarska Poręba – Chybotek

Trasy - Bania

Białka Tatrzańska – Bania