close
Pałac w Luberadzu (zabytki pod Warszawą)

Pałac w Luberadzu (zabytki pod Warszawą)

Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Data wzniesienia pięknego, biało-żółtego klasycystycznego pałacu w Luberadzu to 1789 r.; pierwszymi właścicielami zaś byli Dembowscy. Hilary Szpilowski, jego projektant, wymyślił bardzo ciekawe rozwiązanie – budynek rozplanowany jest na kształt łuku, przy bardzo rozwartym kącie pomiędzy jego dwoma skrzydłami. Daje to piękny efekt od frontu, jednak z tyłu, od strony ogrodu, sprawia wrażenie nieco chaotyczne. Pałac z pewnością jest jednak dzięki temu ciekawy i unikalny. Po wojnie działał tu Zakład Ubezpieczeń Społecznych, potem Luberadz został kupiony przez jegomościa, który podjął się jego remontu. Obecna spadkobierczyni majątku wyjechała za granicę i niestety słuch o niej zaginął.

Adres: w połowie drogi z Płońska do Ciechanowa (88 km na północny zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: Ekspresową E77 do Płońska i przed nim odbijamy w prawo na drogę nr 50 w kierunku Ciechanowa. W miejscowości Ojrzeń skręcamy w lewo na Luberadz.

 

Niestety nie wszyscy doceniają zabytki w ich klasycznym wydaniu - pałac w Nowym Mieście czeka na remont. Źródło:Wikipedia

Pałac Granowskich w Nowym Mieście nad Pilicą (zabytki w okolicy Warszawy)

Pałac w Świdnie to nie tylko zabytkowy budynek

Pałac w Świdnie (zabytki pod Radomiem i Warszawą)