close
Plaża nad rzeką Wkrą w Glinojecku

Plaża nad rzeką Wkrą w Glinojecku

Nad Wkrą (źródło: www.glinojeck.info)

Wkra to prawy dopływ Narwi; wypływa ona w okolicach Nidzicy i przepływa przez północno-wschodnią Polskę.Wkra to prawy dopływ Narwi; wypływa ona w okolicach Nidzicy i przepływa przez północno-wschodnią Polskę.

Rzeka Wkra w Glinojecku (źródło: www.glinojeck.info)Lasy w gminie Glinojeck zajmują ok. 35% ogólnej jej powierzchni i stanowią atrakcyjną bazę turystyczną. Nic w tym dziwnego – lesista dolina Wkry jest bardzo malownicza, więc często przyjeżdżają tu szukający chwili wytchnienia od warszawskiego zgiełku miłośnicy obcowania z przyrodą, zwłaszcza wędkarze.

W okresie letnim gmina oferuje turystom strzeżone kąpielisko nad Wkrą, ponad 150 miejsc noclegowych w 2 hotelach (Złota Rybka, Noclegi Andrzej Bartczak) i 2 zajazdach o różnorodnej gamie usług i cen, halę sportową, stadion sportowy z kortem do gry w tenisa, boisko Orlik oraz ośrodek kultury, który organizuje szereg imprez plenerowych.

Przede wszystkim jednak Wkra to mekka kajakarzy. Kajakowych baz, gdzie można zanocować i rzecz jasna wypożyczyć kajaki, jest tu kilka:

Wkra to doskonałe miejsce na spływy kajakowe (źródło: www.glinojeck.info)Joniec – pokoje gościnne i 1 domek drewniany w ośrodku El-Daw (niedaleko Płońska, 65 km na północny zachód od stolicy) Strona: www.eldawkajaki.pl

Joniec – noclegi w ośrodku Mrzonka (niedaleko Płońska, 65 km na północny zachód od stolicy). Strona: www.kajaki-mrzonka.pl

Joniec – Przystań Kaja Sobieski oferuje również noclegi w pokojach gościnnych oraz na polu namiotowym (niedaleko Płońska, 65 km na północny zachód od stolicy). Strona: www.kaja-sobieski.pl

Łomna w gminie Czosnów – Biuro Turystyczne ZLOT to mobilna wypożyczalnia kajaków, która organizuje spływy kajakowe Wkrą wieloma trasami – dla dzieci, młodzieży i dorosłych, indywidualne i grupowe. 27 km na północny zachód od centrum stolicy. Strona: www.kajaki-wkra.com

Bieżany – agroturystyka oraz wypożyczalnia kajaków „Agro-kajak” organizuje spływy Wkrą i Mławką. Górny odcinek Wkry, 111 km północny zachód od stolicy. Strona: www.kajaki-wkra.pl

Nad Wkrą (źródło: www.glinojeck.info)Pomiechówek – „Anmar kajaki” organizuje spływy kajakowe oraz obiecuje grill-bar po zakończonej imprezie. Zaletą jest bliskość Warszawy – tylko 41 km od jej centrum.

Pomiechówek – „Zacisze” organizuje spływy kajakowe. Strona: www.zacisze-pomiechowek.pl

Adres: Glinojeck to miasto niedaleko Ciechanowa (25 km na zachód). Piaszczyste tereny nad rzeką Wkrą znajdują się przy ul. Nadrzecznej (93 km na północny zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: Z Warszawy jedziemy 7-ką (E77) jak na Gdańsk. Przejeżdżamy obok Nowego Dworu i Modlina, mijamy Płońsk i przed Glinojeckiem skręcamy w prawo w Dziadówkę i po 500 m znów w prawo w Nadrzeczną.

Więcej na stronie miasta: www.glinojeck.info

Piaszczysty brzeg nad Wkra w Glinojecku (fot. JurekM, żródło: Panoramio)Atrakcje w okolicy:

Glinojeck – wspomniany już w 1403 r., rozwinął się w połowie XIX w. dzięki wielkiej cukrowni Izabelin. Dziś jest to największa cukrownia w całej Europie środkowo-wschodniej. W latach 2008-2011 w Glinojecku odbywał się przeniesiony z Ciechocinka Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów.

– w okolicy jest kilka rezerwatów leśnych: Dziektarzewo, Modła, Lekowo.

Ciechanów – miasto z fantastycznym zamkiem książąt mazowieckich (1 poł. XV w.) oraz z kąpieliskiem Krubin i wakeparkiem „Wake Art”.

Opinogóra – XVIII-wieczny pałacyk Zygmunta Krasińskiego, które obecnie jest siedzibą Muzeum Romantyzmu.

Pionki - drewniane molo nad stawem (źródło: fanpage Stawu w Pionkach)

Staw Górny w Pionkach pod Radomiem

Tak Zalew Siczki wygląda zimą (fot. tu andy; źródło: google maps))

Zalew Siczki na rzece Gzówce w Jedlni-Letnisku niedaleko Radomia