close
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie (zabytki w okolicy Warszawy)

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie (zabytki w okolicy Warszawy)

Widok na zamek w Ciechanowie od strony rzeki Łydynii (źródło: www.zamek-ciechanow.pl)

Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do zamku książąt mazowieckich w Ciechanowie!Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do zamku książąt mazowieckich w Ciechanowie!

Widok na zamek w Ciechanowie od strony rzeki Łydynii (źródło: www.zamek-ciechanow.pl)Pochodzący z 1 połowy XV w. zamek w Ciechanowie został wzniesiony dla księcia mazowieckiego, Janusza I Starszego (tego od zamku w Liwie oraz w Czersku). Zaprojektował go w stylu gotyckim architekt Niklos, który był także autorem zamku w Liwie. Faktycznie, podobieństwa między oba zamkami są liczne – warownia w Ciechanowie również posiadała naturalną ochronę w postaci bagien, gdyż zamek został wybudowany na sztucznie utworzonej wyspie nad rzeką Łydynią.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Zaprojektowane na kształt prostokąta (prawie kwadratu) mury z epoki na epokę podwyższano o kilka metrów. Głównym wejściem do zamku była zachodnia brama z mostem zwodzonym nad Łydynią; do dziś widnieją nad nią 3 herby: piastowski orzeł, wężowy smok w koronie królowej Bony i herb Ciechanowa – trzymający klucz św. Piotr. Bramy chroniła wieża zachodnia z arsenałem oraz bliźniacza do niej baszta wschodnia, w której mieściły się sala sądowa i więzienie. Jak głosi legenda, w tym ostatnim książę Janusz I Starszy kazał uwięzić pazia swej żony, Anny Danuty, który był w niej bardzo zakochany. Księżna, której żal było chłopaka codziennie kazała znosić mu bochenek chleba. Ponoć ukryła w nim ostre narzędzie, którym paź mógł wykuć dziurę w wieży i dzięki temu zdołał uciec.

Widok z lotu ptaka na zamek w Ciechanowie (fot. Ł.Blicharski; źródło: www.zamek-ciechanow.pl)Po książętach mazowieckich panią na zamku została Bona Sforza, żona Zygmunta Starego. Królowa wprowadziła w nim renesansowe zmiany (widoczne zwłaszcza w znajdującym się po drugiej stronie dziedzińca, naprzeciwko baszt, budynku mieszkalnym), jednak po 10 latach wyjechała i twierdza zaczęła podupadać. W czasie potopu Szwedzi obrócili ją w ruinę, którą została po dziś dzień.

Obecnie zamek jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Ciechanowie.

Adres: ul. Zamkowa 1, Ciechanów (99 km na północ i lekko na zachód z centrum Warszawy).

Dojazd: Z Warszawy jedziemy na północ przez Żoliborz, do DK7 / E77 (kierunek na Gdańsk). Mamy Modlin po prawej stronie, potem przed Płońskiem, a za Szczytnem zjeżdżamy w prawo na Dalanówek. Dojeżdżamy do Starych Kozimin i skręcamy w prawo w DK50, którą jedziemy przez Sochocin i Kraszewo. Na rondzie przed Ciechanowem trzymamy się DK50, obierając drugi zjazd w M. Kasprzaka. W Ciechanowie przejeżdżamy przez duży Plac Jana Pawła i skręcamy w prawo w ul. Wodną, która biegnie dalej jako Zamkowa, a ta prowadzi nas prosto do zamku.
Do Ciechanowa można też wygodnie dojechać pociągiem TLK, który jedzie tam w niewiele ponad godzinę.

Więcej na stronie zamku w Ciechanowie: www.zamek-ciechanow.pl

KONTAKT: 23 672 40 64 lub 23 627 94 58

Niedaleko znajduje się neogotycki pałacyk w Opinogórze, w którym mieszkał poeta, Zygmunt Krasiński. Teraz jest to siedziba Muzeum Romantyzmu.

Widok z samolotu na Czersk: po lewej zamek

Pomysły na majówkę w pobliżu Warszawy (ZAMKI)

Zamek w Szydłowcu - widok od strony wschodniej (źródło: www.szydlowiec.pl)

Zamek rycerski w Szydłowcu (zabytki w okolicy Radomia)