close
Pałac w Opinogórze (zabytki pod Warszawą)

Pałac w Opinogórze (zabytki pod Warszawą)

Zameczek w Opinogórze wyróżnia się romantyczną

Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Zameczek w Opinogórze wyróżnia się romantyczną, neogotycką wieżyczką. Źródło:www.muzeumromantyzmu.pl/pl/opinogoraOpinogóra to pałac słynnego pisarza doby romantyzmu, Zygmunta Krasińskiego (do rodziny Krasińskich domostwo należało od XVIII w.). Pałac wyróżnia się tym, że jest niewielki, za to ma bardzo wysoką (4 kondygnacje!), oktogonalną wieżę. Dramatopisarz niestety nie korzystał wiele ze swej posiadłości, tutaj za to go pochowano w 1859 r. (leży w rodzinnej krypcie w opinogórskim kościele). Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Romantyzmu.

Adres: Opinogóra to wieś na północ od Ciechanowa (104 km na północ i lekko na zachód od centrum Warszawy)

Dojazd: Albo przez Płońsk (E77) i potem na 50-ką Ciechanów, albo 61-ką na Pułtusk i potem 60-ką też na Ciechanów. Opinogóra Górna leży za Ciechanowem, przy drodze wojewódzkiej nr 617.

Więcej: www.muzeumromantyzmu.pl/pl/opinogora

Pałac w Starejwsi to teraz ośrodek szkoleniowy NBP. Źródło: www.starawies.nbp.pl

Pałac w Starejwsi (zabytki pod Warszawą)

Patrykozy - jak u Walta Disneya. Źródło: Wikipedia

Patrykozy (zabytki pod Warszawą)