close
Patrykozy (zabytki pod Warszawą)

Patrykozy (zabytki pod Warszawą)

Patrykozy - jak u Walta Disneya. Źródło: Wikipedia

Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Patrykozy - jak u Walta Disneya. Źródło: WikipediaPatrykozy to niezwykły neogotycki zameczek wygląda niczym ten z Disneylandu (w epoce romantyzmu, kiedy to pałac ten został wzniesiony, była to bardzo popularna moda). Ukończony w 1843 r. dla generała Teodora Szydłowskiego, który osiadł tu po nieudanym powstaniu listopadowym. Najbardziej charakterystycznym elementem pałacu w Patrykozach jest ogromna, idąca łukiem weranda zaprojektowana na planie wachlarza. Bajkowego klimatu nadają mu dodatkowo różnokształtne dachy, wieżyczki i baszty. W czasie PRL-u w Patrykozach mieściło się przedszkole, mieszkał tu także przez pewien czas chłop, który normalnie trzymał w pomieszczeniach parterowych zamku swoje zwierzęta. Potem pałac poddano remontowi, który niestety przerwano w 1989 r. W 1995 r. kupił go właściciel wielu restauracji, Adam Gessler – niestety Patrykozy znów popadły w ruinę i teraz czekają na kolejnego wybawcę.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Adres: Patrykozy znajdują się powyżej Siedlec, a poniżej Sokołowa Podlaskiego (114 km na wschód od centrum Warszawy)

Dojazd: A2, a potem E30 do Siedlec, w Siedlcach zaś skręcamy w lewo na Sokołów Podlaski (krajowa 63-ka). Do pałacu w Patrykozach odbija się w Bielanach-Jarosławach w prawo.

Zameczek w Opinogórze wyróżnia się romantyczną

Pałac w Opinogórze (zabytki pod Warszawą)

Klasycystyczny pałac w Korczewie. Źródło: www.korczew.pl

Pałac Kuczyńskich w Korczewie (zabytki w okolicy Warszawy)