close
Dworek w Radachówce z „Panien z Wilka” (zabytki pod Warszawą)

Dworek w Radachówce z „Panien z Wilka” (zabytki pod Warszawą)

Dworek w Radachówce i jego ogród zachwycają sentymentalnym klimatem. Źródło: www.edukacjaregionalna.republika.pl

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Dworek w Radachówce i jego ogród zachwycają sentymentalnym klimatem. Źródło: www.edukacjaregionalna.republika.pl Spowity bluszczem, tonący w bujnej roślinności dworek w Radachówce należał najpierw do rodziny Pfeifferów, a potem do Szlenkierów (córka pierwszego właściciela, Halina Pfeiffer wyszła za mąż za Karola Szlenkiera). Niezwykłe jest to, że nawet w czasie II wojny światowej oraz w dobie PRL-u należał do tej samej rodziny, która pieczołowicie opiekowała się majątkiem i gromadziła w nim antyki i historyczne pamiątki sprzed lat. Drewniany dworek, nastrojowy ganek i balkon oraz przylegający do posiadłości ogród są wspaniałym, przepełnionym romantyzmem miejscem, które docenił Andrzej Wajda,Kadr z filmu ''Panny z Wilka'' z Danielem Olbrychskim. Tytułowe Wilko to oczywiście Radachówek. Źródło: www.film.wp.pl umiejscawiając w Radachówce akcję swojego filmu „Panny z Wilka” według opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Dworek wystąpił też w serialu Kazimierza KutzaSława i chwała” oraz w filmie „Prawo ojca”.

Jeszcze jednym powodem, aby odwiedzić to fantastyczne miejsce jest piękna przyroda, a dokładnie otulina otwockich lasów oraz rzeka Świder.

Adres: Radachówka to wieś między Mińskiem Mazowieckim a Garwolinem (50 km na południowy wschód od centrum Warszawy).

Dojazd: Wałem Miedzeszyńskim, na ślimaku przy Moście Siekierkowskim zjeżdżamy w lewo na E30 (krajowa 2-ka) i Traktem Brzeskim jedziemy przez Wesołą. Objeżdżamy Mazowiecki Park Krajobrazowy, jadąc E372 i za Nową Wsią skręcamy w lewo w ul. Przemysłową, którą dojeżdżamy do Radachówki.

Dworek w Oborach. Źródło: www.palacobory.go3.pl

Dworek w Oborach (zabytki pod Warszawą)

Dworek w Petrykozach (zdjęcie przed pożarem w 2013r.). Źródło: www.zabiawola.pl

Dworek w Petrykozach (zabytki w okolicy Warszawy)