close
Dworek w Petrykozach (zabytki w okolicy Warszawy)

Dworek w Petrykozach (zabytki w okolicy Warszawy)

Dworek w Petrykozach (zdjęcie przed pożarem w 2013r.). Źródło: www.zabiawola.pl

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Dworek w Petrykozach (zdjęcie przed pożarem w 2013r.). Źródło: www.zabiawola.plPetrykozy to skromny dworek w klasycystycznym stylu, wybudowany ok. 1820 r. dla Jana Bogumiła Janasza. Brak jakichkolwiek przesadnych ozdób, oprócz 2 ganków z przodu i z tyłu, które ograniczone są 2 kolumienkami świadczy o bezpretensjonalnej prostocie tej pięknej budowli. Przed II wojną światową dworek należał do rodziny Bagniewskich, a potem do hrabiego Edwarda Broela-Platera. Niestety po wojnie wielokrotnie buszowali w nim szabrownicy, którzy rozkradli większość drogocennych pamiątek. Po dekadach opustoszenia dworek kupił aktor Wojciech Siemion, który po gruntownym remoncie założył w nim Galerię Sztuki Ludowej. Kiedy aktor zmarł w 2010 r., muzeum przestało funkcjonować. W 2013 r. w Petrykozach wybuchł pożar, który strawił dach budynku oraz część zbiorów. Na szczęście strażacy ocalili większość obrazów i antyków i obecnie trwa odbudowa i remont posiadłości.

Przy dworku w Petrykozach postawiono także 2 stare, drewniane wiatraki typu koźlak oraz skansen.

Adres: Petrykozy to wieś oddalona o 12 km na wschód od Mszczonowa (52 km na południowy zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: Przez Raszyn i Janki. W Jankach zjeżdżamy z E67 w lewo w E77. Za Grzędami skręcamy w prawo w ul. Komornicką (wojewódzka 876) i na końcu w lewo w ul. Główną, która prowadzi nas już prosto do Petrykoz.

Dworek w Radachówce i jego ogród zachwycają sentymentalnym klimatem. Źródło: www.edukacjaregionalna.republika.pl

Dworek w Radachówce z „Panien z Wilka” (zabytki pod Warszawą)

Norwidowski dworek w Głuchach. Na pierwszym planie aleja starych klonów. Źródło: www.muzeumnorwida.pl

Dworek Cypriana Kamila Norwida w Głuchach (zabytki pod Warszawą)