close
Stawy Stefańskiego w Łodzi

Stawy Stefańskiego w Łodzi

Stawy Stefańskiego w Łodzi, popularnie zwane „Stefkiem”, administrowane są przez MOSiR i mają charakter zarówno kąpieliska jak i przystani wodnej. Znajdują się w Parku im. 1-go Maja, w dzielnicy Ruda Pabianicka, w południowej części miasta.

Wesołe żeglowanie popularnymi optymistkami po Stawach Stefańskiego
Wesołe żeglowanie popularnymi optymistkami po Stawach Stefańskiego (źródło: fanpage Stawów Stefańskiego)

Stawy Stefańskiego w Łodzi, popularnie zwane „Stefkiem”, administrowane są przez MOSiR i mają charakter zarówno kąpieliska jak i przystani wodnej. Znajdują się w Parku im. 1-go Maja, w dzielnicy Ruda Pabianicka, w południowej części miasta. Akwen leży na rzece Ner, a jego wydłużony kształt wynika z tego, że staw jest jej poszerzonym korytem. Stawy są 2: mniejszy na południu i większy z wyspą na środku na północy.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Kiedyś znajdowały się w rękach prywatnych właściciela folwarku Ruda; dopiero po I wojnie światowej kupił je przedsiębiorca Stefański, od którego nazwiska wzięły swą nazwę. Niestety ich właściciel bardzo zniszczył przyrodę i zanieczyścił wodę. Niespodziewana pomoc nadeszła ze strony Niemców, którzy w czasie II wojny światowej oczyścili stawy. Pod koniec lat 40-tych zapadła decyzja, by na tych terenach utworzyć park miejski. Tereny oddano do użytku w 1951 r. – jeziora pogłębiono, a materiał z ich dna użyto do usypania górki saneczkowej; w dawnych, folwarcznych stajniach zorganizowano przebieralnie i toalety; posadzono drzewa; utworzono bitumiczne alejki spacerowe; powstały też restauracje i kawiarnie. Wkrótce harcerze założyli nad „Stefkiem” przystań kajakową, co zapoczątkowało rozwój rekreacji wodnej.

Stawy Stefańskiego to jedyne miejsce w Łodzi, gdzie można uprawiać wakeboarding
Stawy Stefańskiego to jedyne miejsce w Łodzi, gdzie można uprawiać wakeboarding (źródło: fanpage Stawów Stefańskiego)

Po Stawach Stefańskiego można żeglować, pływać kajakiem, rowerem wodnym, jeździć rowerem, konno, no i rzecz jasna do woli spacerować. Z dawnych czasów ostało się tu sporo starodrzewia: olchy, wierzby płaczące, brzozy, kasztanowce, topole. Romantycznie pochylają się one nad lustrem stawów, czyniąc to miejsce bardzo malowniczym i nastrojowym. Pod koniec 2014 r. przeprowadzono generalny remont, podczas którego wybudowano dookoła akwenu promenadę spacerową. Świeżą inwestycją jest też kabel do wakeboardingu i nowe szatnie. Co roku odbywa się tutaj mnóstwo imprez: piknik żeglarski, półkolonie „Błękitne Wakacje” czy też zajęcia żeglarskie dla dzieci i młodzieży organizowane w ramach lata w mieście.

Parametry Stawów Stefańskiego:
Powierzchnia: 11,4 ha; 2,5 km długości; 1,65 km szerokości
Głębokość: 1-4 m

Adres: ul. Patriotyczna 3, Łódź; tel.: 516 026 131

Dojazd: Samochodem najlepiej dostać się Aleją Politechniki do DK14 (w prawo), a następnie skręcić w lewo w ul. Rudzką. Na końcu w prawo w Farną i w lewo w Patriotyczną.
Komunikacją miejską autobusem linii 50.

Atrakcje w okolicy Stawów Stefańskiego:

Lipce Reymontowskie i Muzeum im. Władysława S. Reymonta. Zobacz nasz artykuł!

Muzeum Lasów i Drewna oraz arboretum w Rogowie. Zobacz nasz artykuł!

Kąpielisko Arturówek w Łodzi-Łagiewnikach

Indie – kraj wielu kontrastów