close
Pałac w Zatorach (zabytki pod Warszawą)

Pałac w Zatorach (zabytki pod Warszawą)

Zatory zostały rozbudowane dla starosty M. Glinki

Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Zatory zostały rozbudowane dla starosty M. Glinki, a potem pod koniec XIX w. dla J. Iżyckiego. Źródło: www.zatory.plZatory to dwór z epoki późnego baroku, który wielokrotnie zmieniał właścicieli oraz był przebudowywany. Cały kompleks składa się nie tylko z pięknego pałacu i parku, ale również z folwarku, w którym funkcjonował młyn, stajnie, a także gorzelnia i magazyn spirytusowy. Po wojnie, po tym jak jego ostatni właściciele, Bagniewscy, zmarli na emigracji, pałac stał się częścią lokalnego PGR-u, a potem Domem Wypoczynkowym Elektryków. Do ciekawostek należy fakt, że kręcono tu kadry do serialu Zmiennicy”.

Adres: wieś 17 km od Pułtuska (58 km na północ i lekko na zachód od centrum Warszawy)

Dojazd: Cały czas trasą nr 61 przez Jabłonną, Legionowo, Zegrze, Serock i w Wierzbicy skręcamy w prawo w 62 na Wyszków. Przejeżdżamy most nad Narwią i po ok. 5 km skręcamy w lewo na Zatory.

Więcej: www.zatory.pl

Wola Boglewska to utrzymany w stylu włoskiego neorenesansu pałac zaprojektowany przez Apoloniusza Nieniewskiego

Pałac Kępalskich w Woli Boglewskiej pod Grójcem (zabytki w okolicy Warszawy)

Pałac w Warce zimą. Źródło: www.muzeumpulaski.pl

Pałac w Warce (zabytki w okolicy Warszawy)