close
Stawy w Brzegach (Żwirownia) pod Wieliczką

Stawy w Brzegach (Żwirownia) pod Wieliczką

Wieś Brzegi jest pięknie położona nad Wisłą i słynie z 5 stawów powstałych po zalaniu dawnej kopalni żwiru, zwanych przez miejscowych Żwirownią.

Żwirownia w Brzegach niedaleko Wieliczki jest kąpieliskiem niestrzeżonym, jednak atrakcyjnym z racji swych walorów przyrodniczych (źródło www.wikimapia.org)
Żwirownia w Brzegach niedaleko Wieliczki jest kąpieliskiem niestrzeżonym, jednak atrakcyjnym z racji swych walorów przyrodniczych (źródło www.wikimapia.org)

Brzegi to niewielka wieś na północ od Wieliczki i ok. 15 km na wschód od centrum Krakowa. Jest pięknie położona nad Wisłą i słynie z 5 stawów powstałych po zalaniu dawnej kopalni żwiru. Akweny, zwane potocznie Żwirownią, przyciągają przede wszystkim wędkarzy – można tu złowić okonia, szczupaka, dużo karpi, leszcza, jazia i płocie. Niestety kąpielisko jest totalnie dzikie – brak ratowników, łódek, kajaków, rowerów wodnych, etc. Ewentualnie można przywieźć własny sprzęt (nad Brzegami często widzi się nawet skutery i motorówki). Jeziorka charakteryzują się ciekawym kształtem, 2 mają wyspę, jest też sporo wysuniętych w wodę cyplów.

W ostatnich dniach o Brzegach zrobiło się głośno, a to za sprawą „Światowych Dni Młodzieży”. Najważniejsze spotkania papieża Franciszka z młodymi mają się odbyć właśnie tutaj, na zajmujących ok. 240 ha okolicznych łąkach. Centralnym punktem Campus Misericordiae, czyli Pól Miłosierdzia jak nazwano te tereny, będzie ogromny ołtarz, przy którym papież będzie odprawiał msze. Szacuje się, że do Brzegów może przyjechać ponad 2,5 mln pątników. Stawy mają być na ten czas ogrodzone, aby ograniczyć ryzyko potopienia się.

Powierzchnia: 10-20 ha
Głębokość: 8-12 metrów

Adres: Stawy w Brzegach znajdują się pomiędzy ulicami Osikową i Traktem Ojca Św. Jana Pawła II od północy, Traktem Ojca Św. Franciszka od wschodu i południa oraz IV Obwodnicą Krakowa (S7) od zachodu. Oddalone są o ok. 8 km na północ od Wieliczki i o 13 km na południowy wschód od centrum Krakowa.

Dojazd: Nad same jeziora dojechać jest dość trudno, gdyż drogi są nieutwardzone. Od strony Krakowa najwygodniej dojechać przez dzielnicę Podgórze i wzdłuż Wisły ul. Rybitwy, Rączną i Łutnią – tam skręcamy w prawo (tuż za znakiem „koniec terenu zabudowanego”) w polną drogę, która wiedzie prosto do stawów.

Zalew Nowohucki w Krakowie

Zalew Zakrzówek w Krakowie