close
TOP 10 zabytków w Bułgarii

TOP 10 zabytków w Bułgarii

Bułgaria jest połączeniem kultury bałkańskiej, słowiańskiej i arabskiej. W tym kraju zachowało się wiele niezwykłych zabytków kultury starożytnej oraz urokliwych miejsc wartych uwagi turystów. Oto 10 z nich na rozbudzenie podróżniczego apetytu.

Zabytki w Sofii

TOP 10 zabytków w Bułgarii pomoże zorganizować udany wyjazd.
Na mapie Sofii znajduje się wiele ciekawych zabytków. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Cerkiew Świętej Petki Samardżijskiej. Świątynia najprawdopodobniej pochodzi z XVI wieku. Obok cerkwi znajduje się Pomnik Świętej Zofii. Innym, bardzo interesującym zabytkiem jest Rotunda Świętego Jerzego. Jest to najstarsza budowla znajdująca się w stolicy. Wnętrze zdominowane jest przez unikatowe freski pochodzące z XII wieku. Jeszcze w czasach Imperium Osmańskiego rotunda była miejscem modlitwy muzułmanów.

Równie imponującą budowlą jest Cerkiew Świętego Aleksandra Newskiego. To prawosławna świątynia z licznymi freskami oraz pozłacanymi elementami. Robi ona spektakularne wrażenie nie tylko na turystach. Warta zainteresowania jest także Cerkiew Świętej Niedzieli. Ciekawostką jest, iż nazwa budowli ma oddać hołd męczennicy z Polski znanej jako Dominika z Nikomedii.

Warte uwagi zabytki poza Sofią

W bułgarskich górach warto odwiedzić wizytówkę kraju Monastyr Rilski. Jest to miejsce, które łączy w sobie dziedzictwo kulturowe, religijne oraz archeologiczne. Miejsce to odwiedzane jest regularnie przez pielgrzymów. Zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół ten jest dla Bułgarów symbolem wyzwolenia spod panowania tureckiego.

W Sozopolu z kolei warto odwiedzić Mury Miasta Apollonia. Dla miłośników historii to idealne miejsce, by zobaczyć pozostałości drewnianych, tradycyjnych domów z czasów panowania greckiego.

Na północ od Sozopolu znajduje się Nassebar. To jeden z najbardziej urokliwych zakątków Bułgarii. Miasto powstało około 3 tys. lat temu, położone jest na skalistej wysepce połączoną wąską groblą ze stałym lądem. Ogromne wrażenie robi klimatyczna starówka z antycznymi budowlami okresu średniowiecza i renesansu. Warto odwiedzić tu Zabytkowy młyn, który powstał najprawdopodobniej w XVIII-XIX wieku.

Nietuzinkowe jest również Muzeum Archeologiczne wypełnione fotografiami z różnych okresów historycznych. Z kolei w Warnie na uwagę zasługuje Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie, druga pod względem wielkości świątynia w Bułgarii.

Słoneczna Bułgaria nie rozczaruje więc koneserów pięknych budowli zapraszając do aktywnego wypoczynku.

Rzym (Rome) - Plac Wenecki

Rzym (Roma) – historia na wyciągnięcie ręki

Opromienione zachodzącym słońcem winne tarasy w Lavaux. Źródło: www.lavaux.com

Winnice w Lavaux – Szwajcaria