close
Winnice w Lavaux – Szwajcaria

Winnice w Lavaux – Szwajcaria

Opromienione zachodzącym słońcem winne tarasy w Lavaux. Źródło: www.lavaux.com

Jadąc na narty w szwajcarskie Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!

Winnice w Lavaux są doskonałym przykładem harmonijnego dopasowania się człowieka do surowej, często nieprzychylnej natury. Region ten jest pięknie i malowniczo położony nad samym Jeziorem Genewskim (Lac Léman), na wschód od Lozanny (Lausanne).

Już starożytni Rzymianie zauważyli, że przez większą część roku stoki są opromienione przez słońce, co stwarza idealne warunki do uprawy winnej latorośli. Mimo iż teksty źródłowe mówią o produkcji znakomitego wina na tym obszarze już w dobie antyku, to jednak tarasy zawdzięczają swój obecny kształt benedyktynom i cystersom z XI w. Wtedy to mnisi (jako że najprzedniejsze wina pochodziły właśnie z klasztorów) rozplanowali tu nie tylko schodkowo ułożone na zboczach gór poletka uprawne, ale również całą infrastrukturę związaną z produkcją wina: kamienne winiarnie, piwniczki oraz spiżarnie. Na przestrzeni 10 wieków powstało ponad 10 tysięcy tarasów, a także liczne kościoły i zamki, będące świadectwem bogatej kultury tego pracowitego, górskiego narodu. Ciągną się one na obszarze 30 km wzdłuż całego północnego brzegu Jeziora Genewskiego – od wschodnich przedmieść Lozanny po Château de Chillon, który jest jednym z najpiękniejszych średniowiecznych zamków Helwecji.

Główną odmianą winnej latorośli uprawianej w Lavaux jest Chasselas, której sadzonki przywieźli z Dézaley cysterscy mnisi. Daje ona wino orzeźwiające, o bogatym bukiecie smakowym i pięknym aromacie kwiatów.

Ośrodki narciarskie w okolicy Lavaux i Jeziora Genewskiego występują głównie niedaleko miasta Montreux oraz Château-d’Oex. Są to:

Les Pléiades – Blonay (618 – 1360 m n.p.m.; łącznie 8 km tras narciarskich) – 15 km (19 minut) drogi samochodem z Lavaux.

Rochers de Naye – Caux (1050 – 2045 m n.p.m.; łącznie 8 km tras narciarskich) – 39 km (45 minut) drogi samochodem z Lavaux.

Villars – Gryon (1300 – 3000 m n.p.m.; łącznie 125 km tras narciarskich!) – 48 km (47 minut) drogi samochodem z Lavaux.

Leysin – Les Mosses – La Lécherette (1250 – 2331 m n.p.m.; łącznie 100 km tras narciarskich!) – 50 km (46 minut) drogi samochodem z Lavaux.

Château-d’Oex (958 – 1630 m n.p.m.; łącznie 30 km tras narciarskich) – 69 km (nieco ponad 1 godzina) drogi samochodem z Lavaux.

Gstaad – Saanen – Rougemont (1050 – 2151 m n.p.m.; łącznie 58 km tras narciarskich) – 80 km (1 godzina 12 minut) drogi samochodem z Lavaux.


Booking.com

TOP 10 zabytków w Bułgarii

Zamek w Ogrodzieńcu

Podzamcze – Zamek w Ogrodzieńcu