close
Chorwacja zwiedzana górskimi szlakami

Chorwacja zwiedzana górskimi szlakami

Chorwacja

Kto powiedział, że wypoczynek w Chorwacji musi zawsze skończyć się na plaży? To jeden z ciekawszych krajów, którego niepowtarzalność wynika m.in. z tego, że łączy morze i góry. Urlop w Chorwacji można spędzić aktywnie: na górskich szlakach, których w tym kraju nie brakuje. Poza wędrówkami i trekkingiem w grę wchodzi również wspinaczka – opcja dla odważniejszych. To propozycje na lato, natomiast zimą można pojeździć na nartach w jednym z obleganych kurortów.

By sprawdzić, jak Chorwacja wygląda widziana z gór

Turyści decydujący się na aktywny wypoczynek w Chorwacji mają do wyboru wiele górskich szlaków. Jednym z najpopularniejszych kierunków wędrówek jest pasmo Velebit, znajdujące się na terenie Parku Narodowego Velebitu Północnego. To świetna propozycja dla miłośników nie tylko gór, lecz także przyrody. Wielogodzinną wędrówkę zrekompensuje widok na Zatokę Zavratnica.

Pasmo Velebit jest przeznaczone przede wszystkim dla osób początkujących, zainteresowanych rozwijaniem swojej pasji. Szlak jest dobrze oznaczony i dość łatwy, dzięki czemu może go przebyć każdy, kto chce spędzić urlop w Chorwacji inaczej, niż wylegując się na piaszczystej plaży.

Dla tych, którzy znają swoje możliwości

Chorwackie góry to pasma o zróżnicowanej trudności. Góry Biokovo jako kierunek podróży powinni wybrać ci, którzy są spragnieni mocnych wrażeń i pewni swoich zdolności. Szlaki nie należą do najłatwiejszych i trzeba wykazać się umiejętnościami, by dotrzeć do założonego celu. Wyzwania czekają również na tych, którzy zdecydują się na wspinaczkę.

Góry Biokovo to niepowtarzalna okazja do eksplorowania jaskiń i jarów. Znajdzie się także coś dla miłośników przyrody, bo szlaki wiodą też przez lasy. Trzeba jednak uważać na liczne przepaście. Nagrodą po całym dniu wędrówki jest widok. Wieczorem szczególnie Makarska Riwiera prezentuje się okazale.

Również rowerem

Poza szlakami pieszymi w górskich masywach wyznaczone zostały trasy z myślą o turystach zwiedzających kraj na dwóch kółkach. Zapaleni rowerzyści, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez roweru, również powinni pomyśleć o górach. Dobrą propozycją dla nich są zwłaszcza góry w północno-zachodniej części kraju. Poza licznymi trasami rowerowymi warto zaplanować również wizytę w jednym z wielu parków krajobrazowych.

Na wakacjach w Chorwacji nie sposób się nudzić. Obierając kierunek pasm górskich, warto pamiętać o podstawach dotyczących bezpieczeństwa. Poza odpowiednią ilością wody i żywności konieczne jest zabranie wygodnych, dostosowanych do górskich warunków butów. Wówczas wakacje powinny być udane.


Booking.com

Hiszpania – Doskonałe miejsce na niezapomniane wakacje

TOP 7 miejscowości do zwiedzenia we Włoszech