close

Hvar – luksus na wyspie

Hvar - Trg Sv. Stjepana

Miasto Hvar uważane jest za jedno z atrakcyjniejszych w Chorwacji. Porównywane jest nawet z St. Tropez z racji swojego kurortowego klimatu.

Na początku XV wieku, gdy rządzili tu Wenecjanie, Hvar stał się najbogatszym miastem w Dalmacji, ponieważ wszystki statki płynące do i z Republiki, zawijały właśnie tu. Niestety jedyną pozostałością po tamtych czasach są mury miejskie z XVI wieku. resztę zrównali z ziemią Turcy, w 1571 roku.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Hvar to obecnie miasto, które odwiedzają wpływowi turyści, którzy wynajmują tu jachty i wydają masę pieniędzy na liczne rozrywki. Latem zatoka portowa pęka w szwach od luksusowych jachtów i łódek.

Sercem miasta jest Trg Sv. Stjepana, wokół niego zgromadzone są zabytki oraz większość sklepów, restauracji i kawiarni. Latem jest tu tak tłoczno, że z trudnem można znaleźć wolny stolik.

Przy głównym placu znajduje się Kościół, powszechnie zwany katedrą z renesansową fasadą i koniczynkowymi łukami. Również przy placu stoi imponujący Arsenał, który na piętrze posiada teatr. Budynek ten był jednym z pierwszych w świecie teatrów publicznych. Do teatru wchodzi się przez galerie sztuki, gdzie często organizowane sa wystawy chorwackich artystów. Teatr ma 86 miejsc i 28 lóż i prezentuje się bardzo ładnie. Warto wejść na zewnętrzny balkon Arsenału i podziwiać panoramę miasta i portu. Po drugiej stronie placu można zobaczyć Pałac Hektorovicia z okresu weneckiego gotyku, niestety obecnie zaniedbany.

Hvar - elegancka dzielnica GradKoniecznie trzeba wybrać się do parku górującego nad miastem. Krętymi ścieżkami, z licznymi tarasami widokowymi na miasto i morze, dojdziemy na sam szczyt wzgórza Sveti Nikola (228 m n.p.m) do XVI wieczne Twierdzy Spanjol. Z tego miejsca rozpościera się widok na miasto, zatokę oraz na pobliskie wyspy Pakleni.

Wokół miasta znajduje się wiele kamienistych plaż na których bez obuwia trudno spacerować, ale widok bielutkich kamieni i bajecznie błękitnego morza rekompensuje wszystko. Kamienie są tak ładne i wyszlifowane przez morze, że na plażach są ostrzeżenie o zakazie wynoszenie kamieni z plaż.

Wokół miasta znajduje się zespół wysp Pakleni, gdzie zlokalizowane są najlepsze plaże w okolicy. Najpopularniejsze to Sveti – największa, Marinkovac i Jerolim, gdzie nie trzeba zakładać kostiumów kąpielowych;)


Booking.com
6 marca 20237163Views
Widok z lotu ptaka na zamek w Czersku

Zamek w Czersku (zabytki pod Warszawą)

Jak ćwiczyć podczas wakacji? 5 sprawdzonych metod treningu, które możesz wykonać wszędzie!